Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP300E5C-U01PL - Instalacja Win7 na notebooku z certyfikatem Win8

20 Lis 2012 18:41 9396 25
  • Poziom 9  
    Wczoraj zainstalowałem na netbooku oraz notebooku znajomego win7, dziś postanowiłem ulżyć sobie w cierpieniu i pozbyć się win8, a zastąpić go win7 natomiast producenci się postarali aby użytkownikowi to utrudnić.

W skrócie: Ustawiłem bootowanie z USB ale mimo to system uruchamia się normalnie.
    Z tego samego pendrive'a instalowałem win7 na wcześniej wspomnianych maszynach.
    Wypaliłem obraz Win7 na DVD, zmieniłem kolejność bootowania ustawiając napęd DVD na pierwsze miejsce, efekt ten sam. W ustawieniach win8 jest 'możliwość' uruchomienia komputera z użyciem napędu/USB ale to niczego nie zmienia.
    Z poziomu systemu nie ma możliwości instalacji win7 na win8 (tutaj nie ma niespodzianki, nigdy nie było możliwości aktualizacji systemu do starszej wersji z tego co mi wiadomo).

Wyszukanie pomocy w mojej sprawie jest o tyle trudne, że obojętnie jak bym powiązał słowa kluczowe win7 czy win8 w większości dostaję strony z porównaniami, opiniami itp.
  • Spec od drukarek
    Spróbuj może odpalić płytkę z XPkiem?
    Spróbuj też z innym pendrivem, niejednokrotnie zdażyło mi się że kilkaset PCtów wcześniej normalnie się z niego bootowało a ten jeden nie i była to wina pendriva.
  • Poziom 39  
    A słyszałeś o nowych zabezpieczeniach biosów z fabrycznie zainstalowanym win8? secure boot się to nazywa i nie zbootujesz niczego co nie ma jakiś certyfikatów. Także to dzisiaj przechodziłam i nic z pena na laptopie nie dałam rady zbootować.
  • Poziom 9  
    Model prawidłowo spisałem, chyba że jest błąd na naklejce.
    Z wiersza polecenia:
    H:\>setup.exe
    The subsystem needed to support the image type is not present.

To samo przy pendrive'ie i napędzie DVD.

Co to może oznaczać?
  • Spec od drukarek
    Cytat:
    Powoduje to jednak konieczność cyfrowego podpisywania kluczami każdego systemu i zdobycia certyfikatu. Szczegółowo o tych kwestiach pisaliśmy w poprzednich publikacjach o Secure Boot dla PC i urządzeń przenośnych.
    Same klucze mają być wydawane przez Microsoft i będą przypisywane do systemów operacyjnych, a publiczna część wspomnianego klucza będzie zawarta w firmware komputera, a następnie będzie też podpisywany nieusuwalnym kluczem. Co oznacza, że jedynie systemy Microsoftu będą mogły być swobodnie instalowane i to jedynie te legalne. Zablokuje to drogę dla alternatywnych systemów operacyjnych jak chociażby Linux.

Czyli z instalacją innego Windowsa nie powinno być problemów.

źródło
  • Poziom 39  
    Wiesz ale autor tematu nie napisał czy ten win7 jest legalny jeżeli pirat to się nie zbootuje.
  • Spec od drukarek
    Jeśli nie jest legalny to nie mamy o czym dyskutować - piractwa nie popieramy.
    Bardziej bym się zastanawiał nad licencjami volumenowymi kupionymi przed powstaniem Windowsa 8 :|
  • Poziom 9  
    Generalnie kupując tego notebooka byłem przekonany, że jest na win7 bynajmniej tak było napisane przy nim, dopiero w domu doznałem szoku bo win8 miał być za niewielką dopłatą ale machnąłem ręką bo nawet jeżeli win8 się okaże tym czym się okazał to jaki kłopot zainstalować zamiennika? (oczywiste jest, że nie polecę do sklepu po oryginalnego win7 (!)) jak widać myliłem się i jutro jadę z nim do sklepu po certyfikat zgodny z początkowymi ustaleniami, swoją drogą nie wiem jak to zrobią bo laptopa mam około miesiąca więc go nie wymienią od tak... ale to już nie mój problem.

Dzięki serdeczne wszystkim zaangażowanym.

Cytat:
    Jeśli nie jest legalny to nie mamy o czym dyskutować - piractwa nie popieramy.

Niedawno tego notebooka kupiłem, system nie jest taki jaki miał być, a próba instalacji innego systemu jest moją dobrą wolą - nie czuje się piratem.
  • Poziom 39  
    Dzisiaj miałam styczność z laptopem z win8, znajomy kupił kilka dni temu założył hasło do windowsa i go nie pamięta, poprosił żeby zdjąć mam małe narzędzie oparty na linuxie żeby hasło zdjąć (do xp i win7 pasuje do 8 nie wiem ale chciałam spróbować) ale w żaden sposób nie udało mi się go zbootwać z pendriva.
    A jak się ma to zabezpieczenie do wcześniejszych wersji systemów to nie mam pojęcia.

Dodano po 5 [minuty]:

A wogóle to co chcesz od windows 8? fajny system pracuje stabilnie, komputer szybko się włącza ja bym nie zmieniała na windows 7.
  • Poziom 9  
    Pracuje stabilnie, szybko i w ogóle - co do tej kwestii nie mam żadnych zastrzeżeń natomiast irytująca jest kompozycja, różnego typu menu ukryte w rogach ekranu nikomu do szczęścia nie potrzebne. Ponadto mam problemy (i wygooglowałem, że nie tylko ja) z przeglądarkami - przykładowo z Firefoxa bym z elektrody korzystać nie mógł, to samo z facebookiem itp. dlatego obecnie korzystam z google chrome która też nie obsługuje wszystkich stron (wyświetla się sam tekst).
  • Poziom 39  
    pantomcio87 napisał:
    od tak... ale to już nie mój problem.

Twój bo musisz mieć oryginalny system, a nawet nie wiadomo czy na tych biosach zbotują się starsze wersję systemów. Temat jeszcze świeży trzeba by dzwonić do microsoftu żeby się dowiedzieć/
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Twój bo musisz mieć oryginalny system

Oczywiście, że oryginalny dlatego udam się po certyfikat umówionego systemu bo jest niezgodny z opisem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ok, teraz model się zgadza :wink:
    pantomcio87 napisał:
    H:\>setup.exe
    The subsystem needed to support the image type is not present.

To samo przy pendrive'ie i napędzie DVD.

Co to może oznaczać?

Obstawiam, że - bo nie napisano wersji O/S - próbujesz instalować Windows 7 x86 (32-bit) a brakującym podsystemem jest WOW64.
  • Poziom 9  
    Problem sam się rozwiązał, postanowiłem dać 8-ce ostatnią szansę po wypowiedzi kasiuni7777 i zainstalowałem świeżą kopię samego systemu. muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony, może to teraz dziwnie zabrzmi ale uważam, że to całkiem milutki system ;) na tą chwilę nie widzę w nim żadnych Wad, nawet te irytujące okienka stały się wygodne :)
  • Poziom 39  
    Ja pracowałam kilka dni na wersji testowej to mi się podobał, wczoraj widziałam wersję polską finalną byłam zaskoczona że laptop się tak szybko włącza jakieś 20sekund tylko nie popracowałam na nim bo właściciel założył hasło którego teraz nie zna i bedzie przywracał windowsa8 z recovery.

Dodano po 22 [minuty]:

Ogólnie windows 8 jest fajny tylko nie na komputerach gdzie jest zainstalowany fabrycznie jak u ciebie bo na takich nie da się wyłączyć secure boot, tego zabezpieczenia w biosie/uefi. Zbootowanie czegokolwiek co nie jest od microsoftu jest problemem nawet linuxa z live cd nie odpalisz.
  • Poziom 9  
    Z linuxami to już inna bajka, nawet na 5 letniej Toshibie A200 nie dało rady zainstalować, live cd jak najbardziej ale nic po za tym. Zastanawia mnie jedynie po kiego w biosie jest możliwość ustawienia kolejności bootowania skoro nie da się z tego korzystać.

Co do secure boot, mogło by to być uciążliwe ale to tylko notebook, niczego więcej nie trzeba a Win8 jest na prawdę dobry, początkowo zainstalowałem system z całym zestawem niepotrzebnych aplikacji i było to irytujące, pierwsze wrażenie było okropne. Drugie pierwsze wrażenie po instalacji samego systemu operacyjnego okazało się znacznie lepsze, wszystko zrobiło się przejrzyste i teraz poruszanie się w środowisku win8 jest całkiem przyjemne, przy czym przeglądarka chodzi jak należy, żadna strona jeszcze mi się nie wysypała jak wcześniej (z tym że tym razem korzystam z IE, aż się boję instalować Firefox'a czy Chrome ;P).

System z hasłem jest nieco wkurzający bo wymaga pokręconego hasła, zupełnie innego niż przynajmniej ja używam w innych aplikacjach dlatego ustawiłem sobie PIN, jest znacznie lepszą opcją - 4 cyferki bez potwierdzania Enterem - miodzio :)

Co do włączania systemu - owszem, robi to błyskawicznie. Dosłownie po kilkunastu sekundach od naciśnięcia przycisku zasilania można pracować w systemie. Problem pojawia się kiedy chcemy dostać się do BIOSu, nagłowiłem się trochę na początku, a okazało się że wszystko działa tylko czas na wciśnięcie F2 czy tam DEL wynosi około 200 milisekund jak wyczytałem na jakiejś stronie opisującej podobne problemy.
  • Poziom 39  
    pantomcio87 napisał:
    kolejności bootowania skoro nie da się z tego korzysta

Da, tylko to co bootujesz musi mieć specjalne certyfikaty.
    Już nie tylko o linuxa chodzi o co z programami diagnostycznymi, one się nie zbootują. Gparted do podziału dysku także (zresztą to program linuxowy).
    Jest cała masa programów które się bootuje i nie posiadają one certyfikatów.
  • Poziom 9  
    Nigdy z tego typu programów nie korzystałem i żyje mi się dobrze więc myślę, że poradzę sobie bez tego :D

Cytat:
    Da, tylko to co bootujesz musi mieć specjalne certyfikaty.

Czyli się nie da ;D
  • Poziom 39  
    A czy mógłbyś z ciekawości sprawdzić czy wystartuje jakiś bootowalny antywirus? np Kaspersky resuce http://support.kaspersky.com/pl/viruses/rescuedisk

Dodano po 3 [minuty]:

pantomcio87 napisał:
    Czyli się nie da ;D

Da, np jak zrobisz kopię partycji recovery z windows8 na płytkach to się zbootuje.
  • Poziom 9  
    Mógłbym ale nie prędko bo obecnie jestem w pracy, a w domu ostatnio tylko sypiam.

Cytat:
    Da, np jak zrobisz kopię partycji recovery z windows8 na płytkach to się zbootuje.

No da, da... ale jest to do tego stopnia ograniczone, że jeśli ktoś powie, że się nie da to dużo się nie pomyli ;P
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    To jak kiedys będziesz miał czas nie spiesz się poprostu jestem ciekawa i podejrzewam że nie tylko ja.
    Ja nie wyobrażam sobie diagnostyki komputera bez bootowalnych programów a tym bardziej jak np windows nie rusza to wtedy trzeba coś zbootować, zdiagnozować, sprawdzić. Także nie wszystkie wirusy da się usunąć z poziomu windowsa.
  • Poziom 9  
    Trochę mnie nie było, w zamian za to dobre wieści niosę dla użytkowników laptopów z Win 8! Wypuszczono aktualizację BIOS'u w której jest możliwość wyłączenia secure boot'a. W zakładce BOOT trzeba wyłączyć Secure Boot następnie OS Mode Selection ustawić na CSM OS i co ważne, gdy chcemy wrócić do Win 8 nie wystarczy ponowne włączenie Secure Boot ale należy też przywrócić OS Mode Selection do pierwotnych ustawień :)

Na tą chwilę i tak zostaję przy win 8 :) ale myślę że to ważna informacja dla tych którzy planują zakup laptopa. Dzięki wszystkim za zaangażowanie.

____

PS. głowy nie dam że tej opcji nie było przed aktualizacją ale chyba bym ją zauważył :P

Poprawiłem post [WojtasJD]
  • Poziom 39  
    A skąd masz te informacje? to jakieś oficjalne? jeżeli tak rzeczywiście jest to super. I do wszystkich laptopów u wszystkich producentów ma być ta aktualizacja biosu żeby wyłączyć secure boot?
  • Poziom 9  
    To nie są informacje :) Po prostu zobaczyłem aktualizację BIOS'u i ją pobrałem :) a że ciągle miałem win7 na nośnikach to pomyślałem co szkodzi spróbować? :) no i poszło :) z tym ,że tak jak mówię - nie dam głowy, że tej opcji nie było przed aktualizacją :D choć raczej bym ją zauważył :)

Moderowany przez WojtasJD:

Wychodzi na to, że kiepsko patrzyłeś:
    - data wydania firmware to kilka miesięcy przed datą założenia tego tematu
    - Samsunga sterowniki i oprogramowanie na stronie Samsunga są nie tylko dla Windows 7 (32bit,64bit) ale i XP :D więc IMHO ten temat powstał przez małe niedopatrzenie...
    Samsung NP300E5C-U01PL - Instalacja Win7 na notebooku z certyfikatem Win8
    http://www.samsung.com/pl/support/model/NP300E5C-U01PL-downloads