Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ograniczenie prądu zasilacza do 10A.

03 Lut 2005 12:00 3710 6
 • Poziom 29  
  Witam.
  Zrobiłem zasilacz 1.2-27V / 10A i mam problem. Nie jest odporny na zwarcia i od razu pali się tranzystor mocy PNP. Czy ktoś wie, jak zbudować prosty, najlepiej impulsowy ogranicznik prądu (do 10A) żeby przy zwarciu płynął tylko taki prąd ???

  Mam duże kondensatory (20 000µF) i spory transformator 300W/32V co przy zwarciu pali wszystko co napotka, zanim przepali się bezpiecznik.

  Chcę go wpiąć (ogranicznik np.na BUZ11) w minusie zasilania a resztę zostawić bez zmian.

  Dodam, że nie wchodzi w grę wyłączanie zasilacza w przypadku przekroczenia prądu, tylko ograniczenie prądu...
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 29  
  Nie mam - klasyczny LM317 + tranzystor PNP na duży prąd, ja miałem ruski na 25A (KT) i też poleciał przy zwarcu.
 • Poziom 16  
  witam zanmeiszczam taki bardzo ogólny sposób jak się takie coś realizuje nie jest to schemat do końca scisły. najwazniejszą jego częscia jest komparator w postaci wzm. operacyjnego na przykład, Rezystor musi być dość niewielkiej rezystancji by sie nie spalił przy 10A nalezy obliczyc na nim spadek napięcia przy 10 A, jak komprarator sie przełączy to tranz polowy się zatka. Tylko ze układ bedzie cały czas przewodził 10A no i jesli tranz nie bedzie na radiatorze to bardzo szybko sie przepali bo wydzieli sie na nim bagatela 27V*10A = 270 W :)
 • Poziom 29  
  to żeczywiście szybko się spali przy słabym chłodzeniu...
  dlatego chcę ograniczyć impulsowo... na wyjściu dławik i kondensator, ale nie wiem jak to zrealizować tylko mam gdzieś w głowie schemat (koncepcję) gdzieś to widziałem taki ogranicznik impulsowy - dławik musi być, żeby prąd nie zdążył przy zwarciu urosnoć za dużo zanim ogranicznik wyłączy tranzystor polowy (na chwilkę).

 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A zobacz to:
 • Poziom 29  
  chodzi mi oto, że jak podłączę np duży silnik prądu stałego, to żeby nie spalił się zasilacz przy rozruchu bo popłynie zbyt duży prąd, ani nie może zabezpieczenie ściągnąć tego prądo za nisko, bo nigdy silnik nie ruszy. To jest tylko przykład o co mi chodzi. A jak przy zatrzymanym silniku (prawie zwarcie) popłynie prąd ograniczony do 10A, to ruszy, a i zasilaczowi nic nie będzie.