Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie są możliwe źródła zakłóceń sygnału satelitarnego?

20 Nov 2012 19:29 7056 4
  • Level 8  
    Dobry wieczór

Pytanie nie dotyczy stricte odbioru satelitarnego sygnału TV lub radiowego, jednakże nie wiem gdzie mógłbym je zadać.
    Pytanie brzmi:
    "Jakie są możliwe źródła zakłóceń sygnału satelitarnego?"
    Chodzi o wszelkie możliwe źródła zakłóceń
    typu:
    - pogoda (intensywne opady deszczu, śniegu);
    - nadajniki WiFi (spotkałem się z opinią, iż nadajniki WiFi pracujące na częstotliwości 4915 do 5825 MHz mogą czasami zakłócić niektóre częstotliwości w instalacjach SAT, będących w zasięgu pracy takiego nadajnika – zaznaczam, iż to informacja zasłyszana i proszę o Wasze opinie);
    - jakiś odpowiednik zagłuszacza GSM (jak np. tutaj –zagłuszacz GPS)
    - czynnik ludzki (dywersja) – fizyczne uszkodzenie instalacji;
    - przeszkody terenowe (bloki, drzewa);
    -……………….
    -……………….
    - co jeszcze ……?

Mam tutaj na myśli zakłócenia wszelkich sygnałów satelitarnych oraz ze wszystkich tzw. "orbit ziemskich":
    - sygnały radia i tv sat oraz data oraz VSAT (system łączności satelitarnej ) - GEO;
    - satelitarne systemy nawigacji, w tym:
    >-GPS Navstar
    >-Glonass
    >-Galileo
    >-Compass
    - satelitarne morskie systemy nawigacji i łącznści - Inmarsat (GEO)
    - systemy satelitarnej telefonii komórkowej (transmisja głosu i danych):
    >-Irydium (LEO)
    >-Thuray (GEO)
    >-Globalstar (LEO)
    >-Inmarsat (GEO)
    >-ACeS (GEO)
    - jakieś inne systemy satelitarne (nie chodzi mi o firmy jakich jest wiele, np. Globalstar, Teledesic, Celestri, Odyssey, ICO, Skybridge, lecz o systemy)? Czy coś pominąłem? Jeżeli tak to bardzo proszę o sugestie. (pomijam sygnał z sateit szpiegowskich oraz sygnał internetowy z satelit gdyż oba wliczają się w transmisję danych, ujętych w satelitarnej telefonii komórkowej)

Użyte skróty:
    LEO-niska orbita ziemska
    MEO-średnia orbista ziemska
    GEO-orbita geostacjonarna

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie,
    Arek
    Jakie są możliwe źródła zakłóceń sygnału satelitarnego?
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Level 33  
    Teoretycznie z punktu widzenia wojskowego,zakłócić można wszystkie przekazy przesyłane drogą radiową.Jest to kwestia tylko poznania typu sygnału który ma być zagłuszony czyli moc z jaką w danym rejonie sygnał jest odbierany,rodzaj modulacji,częstotliwości,itd .panowie z pagonami bardzo niechętnie podają takie dane do publicznej wiadomości. I jak już masz odpowiednie dane na temat sygnału który ma być zakłucony,to podjeżdżasz sobie z odpowiedniej mocy sprzętem,, w odpowiedni obszar,naciskasz guzik i -zamiast teleranka dzieci oglądają faceta z programu -W starym kinie [tylko coś mu się porypało,założył mundur i zamiast burleski pokazuje manewry wojskowe w środkowej europie i dziwnie cmoka],w telefonach z uporem maniaka ktoś powtarza hasło-rozmowa kontrolowana. to tak trochę żartem.poważniej.Nikt głośno nie mówi o sprzęcie który wyleciał na różne orbity w czasach kosmicznego wyścigu zbrojeń,nasz ukochany starszy brat =do końca 80-tych lat,[władca stepów i cepów],i nasz nowy młodszy brat [specjalista od kiczu i niebieskich szmat] zgodnie i w nieporozumieniu wystrzeli nam nad głowy kilkaset ,a może znacznie więcej ton sprzętu który raczej nie służy do czytania treści tatuaży pani co leży na plaży
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Level 8  
    Znalazłem w internecie na http://satkurier.pl artykuł z 29.10.2012r. o zakłócaniu sygnału satelitarnego przez Syrię i Iran.

Stanowisko ITU wobec zakłóceń sygnału satelitarnego
    Quote:
    Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) poinformował, że jest wyjątkowo zmartwiony i zaniepokojony tym, że satelity, działające zgodnie z rozporządzeniami radiowymi i właściwie zarejestrowane w Master International Frequency Register (MIFR), są celami szkodliwych zakłóceń. Ostatnie zakłócenia, pochodzące z Iranu i Syrii, spowodowały problemy dla nawet 25 nadawców nadających poprzez satelity operatora Eutelsat.
  • Level 9  
    Jeżeli kogoś interesuje bardziej egzotyczne pasmo satelitarne jakim jest pasmo C (3.4-4.2Ghz) to tutaj problemem może być internet WIMAX. O ile w Polsce problem ten raczej nie występuje to DXerzy na Słowacji mieli z nim spore problemy. A konwertery, które były w stanie odseparować nakładające się sygnały kosztowały bardzo dużo dolarów.
  • Level 8  
    Dziękuję obu Forumowiczom Ponichter Janusz, el_polaco za wypowiedzi.
    Z racji tej, iż więcej już chyba porad i odpowiedzi nie uzyskam temat zamykam.