Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xytronic uchwyt od grzałki, przechowywanie grotów...

BartN4 20 Lis 2012 19:44 1509 7
  • #1 20 Lis 2012 19:44
    BartN4
    Poziom 16  

Witam,
    niedawno kupiłem stację 137ESD (używaną ale w bardzo dobrym stanie, jeszcze na gwarancji). Kolba jest bardzo mała i wygodna ale martwi mnie to że uchwyt grzałki wyrabia się przez wkładanie kolby w podstawkę i robią się drobne "pęknięcia". Czy tylko u mnie jest taki problem ?

W mojej stacji minimalna temperatura to 205°C. W opisie tej stacji podane jest że regulacja temperatury od 200°C do 480°C. Czy to normalne że jest różnica tych 5°C

Jak przechowywać groty ? Wystarczy je tylko pocynować przed odłożeniem ?

Mam grot który był ze stacją od nowości. Gdy go używam grot pokrywa się tlenkami i trudno go pobielić. Czy ten grot nie nadaje się już do użytku, czy można go jakoś wyczyścić ?

Czy "oryginalne" gąbki i czyściki z wiórków metalowych różnią się czymś od zwykłych gąbek z naturalnej celulozy i druciaków do garnków, czy to po prostu to samo ale płaci się za opakowanie znanej firmy typu "Xytronic" "Weller" ?
    Pozdrawiam

0 7
  • Pomocny post
    #2 22 Lis 2012 19:22
    gryzzly
    Poziom 21  

>niedawno kupiłem stację 137ESD (używaną ale w bardzo dobrym stanie, jeszcze na gwarancji).
    Nawet wiem chyba którą ;)

>Czy to normalne że jest różnica tych 5°C
    Tym bym się nie przejmował.

>Jak przechowywać groty ? Wystarczy je tylko pocynować przed odłożeniem ?
    Tak, oraz po założeniu i włączeniu stacji, oczyścić grot i powtórzyć tą czynność.

>Mam grot który był ze stacją od nowości. Gdy go używam grot pokrywa się tlenkami i trudno go pobielić.

Dzieje się tak, gdyż nikt o niego nie dbał.
    Można nieco pomóc sobie kupując Salamiak w kamieniu, ale nie jest to metoda na wszystko.
    http://www.hotair.pl/sklep/details/633
    Oczywiście przed tym trzeba usunąć delikatnie starą warstwę tlenku, jak najmniej przy tym uszkadzając starą oryginalną powłokę grotu.
    Można to zrobić np. papierem ściernym o małej gradacji (czyli wysoka numeracja np 600-800).
    Aha, ... trzeba pamiętać że użycie salmiaku wymaga zobojętnienia powstałego odczynu kwaśnego, gdyż pod wpływem temperatury wydziela kwas solny który to usuwa dopiero warstwę tlenków z powierzchni grotów.

>Czy "oryginalne" gąbki i czyściki z wiórków metalowych różnią się czymś od zwykłych gąbek z naturalnej celulozy i druciaków do garnków,

Gąbki są inne, natomiast czyściki metalowe - to raczej to samo (jeśli mówimy o stalowych) ;-)

0
  • #3 24 Lis 2012 17:20
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

baaniuś napisał:
    martwi mnie to że uchwyt grzałki wyrabia się przez wkładanie kolby w podstawkę i robią się drobne "pęknięcia". Czy tylko u mnie jest taki problem ?

Możesz zrobić zdjęcie?

0
  • #4 24 Lis 2012 18:12
    BartN4
    Poziom 16  

Zdjęcia nie są najlepszej jakości ale można ujrzeć że ten plastik jest trochę wyrobiony
    Xytronic uchwyt od grzałki, przechowywanie grotów... Xytronic uchwyt od grzałki, przechowywanie grotów... Xytronic uchwyt od grzałki, przechowywanie grotów...

0
  • #5 24 Lis 2012 19:28
    kazik70
    Poziom 28  

Ja się jakoś nie mogę dopatrzeć pęknięć. Może warto zrobić lepsze zdjęcie albo chociaż zaznaczyć miejsce na zdjęciu. Ten element można dokupić osobno np w biall.pl

0
  • Pomocny post
    #6 25 Lis 2012 12:45
    gryzzly
    Poziom 21  

Widać malutkie, ale zły odlew czy pęknięcia, ciężko powiedzieć.
    U mnie (w innej kolbie), zaradziłem temu nadlewając te miejsca poxipolem dwuskładnikowym.
    Może razić estetyka, ale rozwiązanie jest praktyczne, o ile klej nie dotyka do metalowych elementów, tzn. nie jest narażony na wysoką temperaturę.
    Jak wspomniał kolega @kazik70 zawsze można osobno dokupić ten element.

0
  • #7 25 Lis 2012 13:17
    BartN4
    Poziom 16  

Wolałbym na razie nic nie kleić. Może wyłożę czymś miejsce gdzie ten element dotyka podstawki ?

0
  • Pomocny post
    #8 25 Lis 2012 19:50
    Arni85
    Poziom 12  

Nie przejmowałbym się tym. Podobno jest to częste w tych lutownicach, więc sklepy miewają w sprzedaży ten czarny, pękający element. Poza tym zawsze można kupić nową kolbę ;)

Nie wiem czy nie wynika to ze zbyt wysokiej temperatury w toku ciągłego lutowania przez poprzedniego właściciela (ale nie chcę nikogo oskarżać ;)). Jeśli lutownica musi być w gotowości cały czas dobrze jest zmniejszać jej temperaturę do np. 200 stopni i podnosić w momencie potrzeby użycia (jeśli np. używamy raz na 30 minut to nie trzeba jej rozgrzewać od temperatury pokojowej).

0
  Szukaj w 5mln produktów