Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migająca dioda. Migała po dotknięciu palcem bazy tranzystora.

03 Lut 2005 12:37 22324 29
 • Poziom 9  
  Zrobiłem migającą diodę według schematu. Nie zadziałało. Kilkakrotnie montowałem wymieniałem elementy i nic. Jedno co zauważyłem to to, że kiedy dotykałem palcem do bazy tranzystora to wówczas działało. Jak to naprawić?

  Pozdrawiam Stanley.
 • Poziom 16  
  Sprawdź, czy dioda jest prawidłowo wlutowana (zamień elektrody). Dzielnik nap. na bazie (sprawdź wartości elementów i polaryzację kondensatora).
 • Poziom 9  
  jestem laikiem w tej dziedzinie, dlatego jeżeli mozesz jasniej to prosze. sorki
  a jeżeli chodzi o diody to zmieniałem i nic
 • Poziom 27  
  polaryzacja to sprawdzenie biegunów + i _ Polecam gotowe migające diody
 • Poziom 16  
  Jakie elementy dochodzą do punktu do którego dotykałeś. Powinien tam być wlutowany kondensator elektrolityczny z nóżką + i - sprawdź jak jest wlutowany i sprawdź jego wartość. Rezystor sprawdź jaką ma oporniść. Sprawdź rezystor ograniczający prąd diody LED ,czy nie ma zbyt dużej wartości dla diody, którą zastosowałeś.
  Pokaż schemat, a będzie łatwiej pomóc.
 • Poziom 15  
  Według mnie takie coś w ogóle nie będzie działało... Jeśli zamiast tranzystora dać diak w szeregu z rezystorem i dobrać parametry odpowiednio, to by chodziło, ale tak... Jak się mylę, to niech któryś z kolegów mnie poprawi... Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  teraz coś ciekawego(dotyczy schematu 1), kombinowałem z diodami i natrafiłem na jakąś która zaświeciła(mruga), nie wiem dlaczego tylko zadziałało to na tej diodzie, na innych nie działa

  Dodano po 53 [sekundy]:

  drugi schemat dopiero sprawdzę
 • Poziom 31  
  Żaden z powyższych układów nie zadziała bo jak ?? Aby dioda mrugałą musi być jakiś generator, którego w powyższych układach brakuje. Kolega Alpha ma racje jakby zastosować tranzystor pnp to dioda będzie świecić do momentu naładowania kondensatora . Wtedy potencjał bazy będzie równy emitera i dioda zgaśnie bo tranzystor się przytka. Proponuję Tobie zbudować prosty generator astabilny na niezniszczalnym 555. Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Witam... UkładPamil bedzie działał, choc dioda nie bedzie migać ale bedzie świecić, włąsciwie powoli sie rozjaśni, wszystko zależy od wartości elementów... Co prawda jest to tranzystor npn ale jest coś takiego jak przewodzenie inwersyjne... troche zminią sie parametry tranzystora ale to inna historia. Jak chcesz żeby dioda migała to musisz koniecznie zbudowac jakiś generator, może być 555 albo dwa tranzystory i klasyczny multiwibrator (ładna nazwa)... Pozdrowienia
 • Poziom 27  
  w każdej książce do elektry są schematy multiwibratorów i na podstawie tego można zrobić sobie taką diodke a na 1 tranzystorze nie będzie mrugać muszą być 2 jakaś pojemność i troche obciążenia oczywiście można 555 ale dla 1 diodki?
 • Poziom 9  
  zrobiłem na 555 i działa bez problemów dzięki
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  Kolego WojcikW nie szukaj dziury tylko toto zmontuj a potym pogadamy. Oky. Zaznaczam to nie jest mój wynalazek, ale dziala super. Zastosowałem BC148 (przyklad).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  panowie ten uklad jest prawidlowy jak najbardziej i jest przezemnie sprawdzony, dziala pieknie!
 • Specjalista elektronik
  Z inwersyjnym podłączeniem tranzystora działanie zależy od egzemplarza tranzystora,
  napięcia przewodzenia diody LED, napięcia zasilania... tranzystor działa na przebicie
  złącza emiter-baza, a producent gwarantuje tylko tyle, że to minimum 5V, a jakie
  może być największe, to nie podaje, jak się trafi ponad 10V, to nie zadziała.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektronik
  Robi je się tak samo, jak BC107 i BC147 o wyższym napięciu przebicia - tak dokładniej,
  to najpierw robiono tranzystor, potem mierzono parametry, i zależnie od nich oznaczano
  - BC107/108/109/147/148/149/237/238/239 wykonywano wszystkie razem, i dopiero wyniki
  pomiaru parametrów i obudowa decydowały o tym, jak je nazwano. A jak źle wyszły - jakiś
  parametr nie pasował do żadnego typu - to oznaczano je C148, i sprzedawano taniej.
 • Poziom 17  
  Witam wszystkich, którzy zabrali głos na temat tego układu. Jestem autorem tego układu. Kiedyś potrzebowałem wykonać symulator alarmu samochodowego. Znany mi był układ z diakiem. Ale diak działa przy wyższym napięciu niż 12V, które jest w samochodzie. Wpadłem na pomysł zastosowania tranzystora włączonego inwersyjnie. Układ jest pewny w działaniu w przypadku zastosowania odpowiedniego typu tranzystora i napięcia. Tylko w niektórych tranzystorach włączonych inwersyjnie następuje przebicie złącza E - C. Sprawdzają się tu tranzystory naszej CEMI typu BC 107, BC 108, BC 109,BC 527 itp. Będą działały i innych producentów, ale trzeba je wyselekcjonować. Czyli zmontowac układ i z zapasów tranzystorów kolejno je podłączać. Trzeba odczekać jakiś czas, żeby kondensator naładował się do napięcia przebicia. Gdy dioda zacznie migać to znaczy, że zjawisko przebicia złącza występuje i ten tranzystor nadaje się do tego układu. Jeżeli dioda nie miga lub świeci ciągle tranzystor nie nadaje się do tego układu i nie ma co kombinować. Winny jest tranzystor. Napięcie do prób nie może być niższe niż 12V. Z moich doświadczeń napięcie przebicia tranzystora włączonego inwersyjnie zawiera się w przedziale 8 - 9 V. Dopiero, gdy układ działa przy 12V możemy próbowć je obniżać do 9V, jeżeli będzie taka potrzeba. Na stronach:
  http://www.elb.vectranet.pl/~krzysztofg/
  http://www.eres.alpha.pl/elektronika/news.php
  opublikowałem inne ciekawe układy z zastosowaniem tranzystora włączonego inwersyjnie. Np. Lampa sygnalizacyjna, prosty symulator alarmu samochodowego, Migająca dioda LED na 230V AC, Światła awaryjne, Sygnalizator otwarcia lodówki.
  Zapraszam do lektury.Tadzmierz
 • Poziom 16  
  Witam montowalem ten ukladzik na bc 527 i pyka bez problemu, podlaczylem se tam dwie diody i zmniejszylem troche opornik i ladnie mruga, polecam te bc 527 do mrugaczy w sam raz i wedlug pierwotnego schematu! tylko uwazejacie zeby nie podlaczyc odwrotnie tego tranzystorka, bo wtedy nie pomruga(wiem bo sam taga zrobilem ;p)

  w sumie co tu wielkiego- 4 elementy na krzyz

  pozdro
 • Poziom 12  
  a mam pytanie macie może schemat płytki montazowej?
  Najlepiej od schematu WojcikW'a
 • Poziom 13  
  Witam!
  Rezystor od wartości ok. 1k do 2k2, tranzystor NPN małej mocy, u mnie to BC547B, kondensator 2200u a do tego niebieska dioda LED o podwyższonej jasności i 12V napięcie zasilania- efekt murowany.
  Pozdrawiam!!!!!!!!