Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Ciężko ustawić prawidłową temperaturę wylotową wody w prysznicu.

20 Lis 2012 23:37 11550 15
  • Ciężko ustawić prawidłową temperaturę wylotową wody w prysznicu.

Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 15  

Wygląda na to, że masz coś nie tak z przepływami (ciśnieniami) zimnej i ciepłej wody. Może to być wadliwy zawór zwrotny przed bojlerem, za dużo kamienia w bojlerze (o ile bojler elektryczny) lub jakiś problem w podłączeniu rurek zimnej i ciepłej wody.

1
  • Pomocny post
    Poziom 26  

Z godnie z zasadami termodynamiki, woda rozgrzewając się w bojlerze nie ma możliwości zwiększenia objętości, więc wzrasta jej ciśnienie. Oczywiście nie osiąga ono progu zadziałania zaworu bezpieczeństwa, jednak powstaje różnica ciśnień pomiędzy ciepłą wodą zgromadzoną w bojlerze a zimną wprost z wodociągu. Po kilkunastu sekundach poboru ciepłej wody ciśnienia się wyrównują, a po zakręceniu odbioru znów stopniowo ciśnienie nieznacznie wzrasta.
    Na własnym przykładzie zauważyłem również że im mniejszy strumień wody potrzebuję , tym dźwignia temperatury powinna znajdować się bardziej w kierunku niebieskiej kropki. :)
    Wpływ na temperaturę wypływającej wody ma również chwilowy pobór na innym punkcie czerpalnym podłączonym do tego samego bojlera.
    Są na rynku dostępne tzw. Baterie termostatyczne, jednak dla mnie jak na razie taki komfort jest nieco za drogi.

1
  • Pomocny post
    Poziom 29  

A jak w reszcie łazienki-domu z regulacja wody?
    Czy przypadkiem tylko w kranie prysznica jest taki problem?
    Jak jest z ciśnieniem w tym kranie porównując do innych w domu?
    Zawór bezpieczeństwa przed bojlerem jest zaworem który ma upuścić z układu- bojlera nadmiar ciśnienia, które powstanie przy zagotowaniu wody w nim przy jednoczesnym zamknięciu zaworu na dopływie.
    Więc ten zawór na pewno nie ma nic z tym wspólnego.
    Przyczyny szukał bym w zatkanych sitkach przed baterią w krzywkach.
    Więc trzeba zdjąć baterie i poszukać sitek. Zdejmowałeś to już raz nie kojarzysz czy ich tam nie ma?

1
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 38  

Kol. eLolek ma racje, jesli masz zawor zwrotny na doplywie do boilera, to on redukuje dosc znacznie cisnienie CWU z boilera, wiec zimna woda majac wieksze cisnienie nie pozwala cieplej wejsc do baterii.
    W momencie kiedy zimna juz jest prawie zamknieta , sama goraca wplywa do niej i parzy.
    Sadze ze zmiana weza elastycznego laczacego baterie z glowica prysznica, na wiekszy przeplyw (przekroj) powinna znacznie poprawic sytuacje. Wiem z autopsji ze sa rozne przeloty na roznej marki wezach i jedne maja ok. 8mm przelot, inne 10mm , a jeszcze inne 12mm.
    Przy wiekszym przelocie roznice cisnien miedzy CWU, a zimna beda w duzym stopniu zniwelowane, co poprawi mozliwosc regulacji temp.

Najszybciej sprawdzisz moja wersje, odkrecajac waz od baterii i wtedy ustaw potrzebna temperature.
    Jesli latwiej bedzie ustawic temp. to znaczy ze winny jest przelot weza.

1
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 38  

Sprawdz pierw tak jak pisalem. Bez weza.

Sprawdz tez sitko glowicy prysznica, bo moze miec zakamienione otworki, co tez tlumi przeplyw.

1
  • Pomocny post
    Poziom 29  

Zgadza się są takie zawory bezpieczeństwa, ale jakoś pomyślałem tylko o przelotowym.
    To może rozjaśnisz sytuacje pisząc od kiedy taka sytuacja ma miejsce.
    Iloletnia instalacja i jaka może coś się nasunie. Średnice rur do i od bojlera i dalej do baterii.

Trochę teraz komplikuje fakt, że w kuchni problem nie występuje co właśnie podejrzewałem zadając pytanie. Bo bylem pewien że to po stronie prysznica.
    Więc trudno teraz obwinić ewidentnie zwór bezpieczeństwa skoro w innym miejscu działa prawidłowo.
    Wiesz może jakie ciśnienie masz w układzie?

Różne średnice rur mogą wpływać na złe działanie zaworu bezpieczeństwa.
    Więc jak jest u Ciebie?

1
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 34  

Najlepsza byłaby bateria termostatyczna. Zapewniłaby utrzymanie stałej temperatury (odpowiednie mieszanie wody gorącej z zimną).

1
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto