Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

I-Box - Wyłączanie się PC.

B3zK93 21 Lis 2012 00:39 1218 16
  • #1 21 Lis 2012 00:39
    B3zK93
    Poziom 6  

Witam,
    Mam problem z moim zasilaczem.
    Więc tak.
    Jest to zasilacz firmy I-Box i z tego co zauważyłem, to jest firma na czarnej liście i się nie dziwię.
    Komputer kupowałem w lutym 2007r.
    W sezonie "zimowym" nie było z nim problemu, jednak w sezonie "letnim", gdy jest strasznie gorąco wyłączał się (( mieszkam na poddaszu )).
    Z początku się nie dziwiłem, ponieważ było u mnie wieczorami w mieszkaniu ponad 30*C.

Jakoś ostatnio zauważyłem dziwne objawy i domyślam się, że zasilacz pójdzie w śmieci.
    Gdy odpaliłem PC i przeglądałem dajmy na to youtube, po ok. 15 min wyłączał się.
    Zauważyłem również, że gdy mam uruchomiony Everest Home Edition komputer się nie wyłączy (nie wiem, czy program jakoś dodatkowo steruje wiatrakiem itd.).
    Podobnie mam z grami, muszę mieć odpalonego Everesta, by pograć w głupie San Andreas.
    Rekordowa temperatura jaką udało mi się zauważyć, to 110*C - AUX (Zasilacz).

Moje pytanko, może i głupie.
    Czy jest to wina zasilacza, jeśli tak, to jaki kupić, bo raczej się nie opłaca regenerować.

(( Jeżeli coś namieszałem, to przepraszam i poprawię ew. wątek))

0 16
  • #2 21 Lis 2012 00:50
    Ture11
    Poziom 34  

Zapewne będzie to właśnie zasilacz, jednak przegrzewający się procesor może dać identyczne objawy. Wiarygodny pomiar to pomiar napięcia zewnętrznym miernikiem. Czujnik AUX został zamieszczony przez Ciebie, czy jakiś firmowy wymysł. W którym miejscu został umieszczony?

Co do samej firmy IBox to miałem ich zasilacz i był to jedyny jak na razie, który dosłownie poszedł z dymem.

Dodano po 1 [minuty]:

A jakie są temperatury procesora? U mnie kiedyś była temperatura ~50stopni, a komputer się wyłączał - okazało się, że w stresie w ciągu sekund skakała do 120 stopni, czego powodem był pęknięty jeden zatrzask radiatora.

0
  • #3 21 Lis 2012 00:50
    B3zK93
    Poziom 6  

Powiem tak, ja go nie składałem, on był w "serwisie" składany.
    Co do procka, to też myślałem, że się przegrzewa, ale ściągnąłem radiator, nałożyłem nową warstwę pasty i cały czas 25*C, nie ważne jak obciążony.

[EDIT]
    Procesor cały czas ma tą samą temperaturę, jedyne co mi poszło, to zatrzaski, które trzymają wentylator, bo nie ostrożnie go wyciągałem do czyszczenia :D
    Dziś połamałem 3 z 4, trzeba będzie nowy "koszyczek" kupić o ile się da.

0
  • #4 21 Lis 2012 00:53
    Ture11
    Poziom 34  

Cóż, może po 5-ciu latach należałoby wyczyścić zasilacz? Dorwij jakiś multimetr, sprawdź napięcia, jeśli poprawne to rozbierz, (uważaj na naładowane kondensatory !) i wyczyść pędzelkiem w niedalekim towarzystwie rury ssącej odkurzacza.

0
  • #5 21 Lis 2012 00:58
    B3zK93
    Poziom 6  

No wiesz, nie jestem aż taki zielony w tym i czyszczę go tak raz na 2 - 3 miechy, przy okazji czyszczenia całego wnętrza, bo przez te grzanie musiałem obudowę ściągnąć.
    Myślałem o czymś takim, jak zamontowanie "moskitiery", by wyłapywał dodatkowo kurz.

Dodano po 1 [minuty]:

Jak dzisiaj go czyściłem, po wyłączeniu, to nie powiem że był zimny.

0
  • #6 21 Lis 2012 01:08
    Robert B
    Poziom 43  

Test Power Supply z OCCT. Ustaw na 10 minut i nie przerywaj. Wstaw wszystkie wykresy po zakończeniu testu.
    Weź miernik i zmierz napięcia pod obciążeniem na całym wtyku ATX i Molexach.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Molex

0
  • #7 21 Lis 2012 01:10
    B3zK93
    Poziom 6  

To jest ten program pierestroika??
    Pytam tak na zaś.

0
  • #8 21 Lis 2012 01:12
    Robert B
    Poziom 43  

Tak.
    www.ocbase.com

0
  • #9 21 Lis 2012 01:24
    B3zK93
    Poziom 6  

Niestety nie posiadam miernika, a raczej z Everestu nie mam co podać wartości.

Dodano po 11 [minuty]:

Test przerwało po 1:50min.

Błąd:

Core #0 over maximum value
    Value reached: 88, Max Value: 85

Dodam wykresy na imageshack, bo za dużo ich.
    Album z 21.11.2012

Dodano po 41 [sekundy]:

Nie znam się na takich wykresach itp, więc powiedz co i jak.

0
  • #10 21 Lis 2012 01:30
    Ture11
    Poziom 34  

Ojejku, jeśli ten program się nie myli, to zasilacz nawet do recyclingu się nie nadaje (bo ktoś może przywłaszczyć i sobie sprzęt popsuć).

P.s.
    Przepraszam jeśli cię uraziłem w #4. Ładny emblemat ;-)

Dodano po 1 [minuty]:

Najlepiej byłoby gdybyś zdobył jakikolwiek miernik, cokolwiek z targu za 8zł, czy coś. Jednak profilaktycznie myślę, że dobrze byłoby wymienić ten zasilacz...

0
  • #11 21 Lis 2012 01:33
    B3zK93
    Poziom 6  

Nie, no wiem, że to szrot.
    Domyślam się.
    Emblemat? W sensie? :D

Dodano po 1 [minuty]:

Tak, wiem. Czekam na kaskę, ponieważ obecnie nie pracuję.
    Chciałem go wymieniać już dawno, ale zawsze coś innego wypadło.

Dodano po 1 [minuty]:

Patrzałem na zasilacze, to za ok. 150zł 500w, ale nie chce by był jak ten, tzw. Pseudo.

0
  • #12 21 Lis 2012 01:53
    Robert B
    Poziom 43  

Zmień sposób wstawiania obrazków bo temat może polecieć do Kosza:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    I czemu założyłeś temat w Tuning?
    Jeżeli wierzyć tym króciutkim wykresom, to zmień zasilacz ale najpierw zajmij się mocowaniem radiatora bo faktycznie zatrzaski nie trzymają.
    Fortrona możesz kupić za połowę tej ceny.

0
  • #13 21 Lis 2012 14:44
    B3zK93
    Poziom 6  

Zatrzaski to na procku mi nie stykają, a co do wiatraka w zasilaczu, to też wpada w wibracje...

Dodano po 44 [sekundy]:

Co do obrazków, to dodałem na osobny host, bo było za dużo i nie chciało wszystkich dodać.

0
  • #14 21 Lis 2012 14:49
    Robert B
    Poziom 43  

Robert B napisał:
    najpierw zajmij się mocowaniem radiatora

0
  • #15 21 Lis 2012 14:53
    B3zK93
    Poziom 6  

Tak, wiem, ale czy można dokupić taki plastik??
    Superglue tego się nie da dokleić.

0
  • #16 21 Lis 2012 14:54
    Robert B
    Poziom 43  

Nikt za Ciebie tego nie poszuka.

0
  • #17 21 Lis 2012 14:57
    B3zK93
    Poziom 6  

Dobra, czyli wiadomo, zasilacz do wymiany.
    Dzięki, zamykam przed zbędnym spamem.
    Ew. wiadomości na PW.

0