Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes Vario gaśnie po włączeniu świateł !?!?

21 Lis 2012 02:56 2358 4
  • Poziom 2  
    Witam

Szukam przyczyny problemu, którym jest gaśnięcie silnika po włączeniu świateł. Po wyłączeniu wspomnianych świateł problem ustaje i wszystko wraca do normy.

Auto: Mercedes Vario 814 D, 1997r. silnik: 4250 cm3.

Zaczęło się od nagłego zgaśnięcia świateł i silnika podczas jazdy (niestety w nocy :| ). Po zatrzymaniu okazało się że nie działa zapłon (nie świecą kontrolki ładowania, ciśnienia oleju itd.) dopóki nie cofnąłem wyłącznika świateł na pozycję 0 po czym nagle wszystko wróciło do normy (zapaliły się kontrolki i można było uruchomić silnik). Problem wraca od razu po próbie włączenia świateł - silnik gaśnie razem z wszelkimi kontrolkami, wskaźnikami itp. Reakcja po prostu taka jakbym wyłączył silnik kluczykiem. Wyłącznik wymieniłem na nowy ale nie pomogło. Stacyjkę zwierałem na krótko (żeby ją ewentualnie wykluczyć) ale nic to nie zmienia. Dodam, że raz na ileś tam prób włączenia świateł podczas pracy silnika problem nagle znika ale tylko na dosłownie chwilę po czym powraca :| Światła nie zapalają się podczas próby ich włączenia gdy występuje problem. Zapalają się tylko podczas tych chwilowych zaników problemu. Szukałem ale nie mogę nigdzie znaleźć schematu elektrycznego do tego modelu.

Pomoże ktoś???
    Z góry dzięki za jakąkolwiek informację
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Sprawdzałeś czy klemy na akumulatorze są w dobrym stanie? sprawdzałeś sam akumulator?
  • Relpol przekaźniki
  • Spec od Mercedesów
    waldo napisał:
    Sprawdzałeś czy klemy na akumulatorze są w dobrym stanie? sprawdzałeś sam akumulator?

Niespecjalna rada - bo nawet jak w czasie pracy silnika odłączymy akumulator (czego oczywiście nie wolno robić!) - to kręci się alternator i powinien dostarczyć energię dla silnika i dla świateł.
    Przypadek nie jest łatwy do rozwiązania przez internet. Prawdopodobnie masz starego starego turbodiesla. W skrzynce bezpieczników są trzy przekaźniki jeden nad drugim. Jeden z nich to jakby wzmocnienie impulsu zapłonu ze stacyjki. Po jego wyjęciu kontrolki licznika powinny zgasnąć. Może to on sam się rozłącza? Na początek można go zmostkować drutem i zobaczyć co będzie. Chociaż zastanawia mnie problem, że jak piszesz światła się wyłączają same - a to bardzo prosty układ - bez żadnych przekaźników. Tylko akumulator, obrotowy włącznik, bezpieczniki i reflektor. No i jeszcze przełącznik pod kierownicą do zmiany długie/krótkie. No ale to już oczywiście była zbyt szczegółowa informacja żeby podać które światła się wyłączają. Pod licznikiem i pod skrzynką bezpieczników jest na dolnej płaszczyźnie taki szereg ośmiopinowych kostek: tam prąd z kabiny przechodzi na ramę i do silnika. Zobacz, czy tam się coś nie wysunęło.
  • Poziom 1  
    przyczyna usterki jest usterka przewodu zasilajacego przelacznik swiatel.
  • Poziom 2  
    Witam

Przepraszam że tak późno odpisuje ale po prostu zapomniałem zamknąć ten temat. Dopiero dziś post cieniutkiego przypomniał mi o niezamkniętym temacie.

Problem dawno rozwiązany. Jedna z wiązek elektrycznych (m.in. zasilająca stacyjkę w +) w tym aucie jest tak poprowadzona że leży / opiera się w jednym miejscu idealnie centralnie na czubku wkręta wkręconego z drugiej strony blachy na wylot przez co z czasem wkręt ten wbił się w ww wiązkę uszkadzając ją. Uszkodzenie niestety było niewidoczne od góry - kabel był z zewnątrz ładny, przejście było, nic nie iskrzyło itp. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu wiązek problem został znaleziony. Dziurka zrobiona wkrętem była tak mała, że aż nie wyczuwalna palcem, a uszkodzenie takie, że bez mocnego obciążenia (w tym przypadku światłami) kabel miał przejście co przy tzw prześwietlaniu wprowadziło w błąd i znacznie utrudniło poszukiwania. Ostatecznie po odpięciu wiązki od jej mocowań do karoserii (które utrudniały obrócenie kabli i ich sprawdzenie) problem został znaleziony.

Dziękuje wszystkim, którzy próbowali pomóc. Temat zamknięty.
    Pozdrawiam
    mikar4