Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel 2010 - skrypt/funkcja do drukowania określonego wiersza.

winettou 21 Lis 2012 10:38 2304 8
  • #1 21 Lis 2012 10:38
    winettou
    Poziom 14  

Witam, problem polega na tym, że muszę stworzyć pewne ułatwienie w pracy. Mianowicie mam tabele z monitoringami którą uzupełniam ciągle o kolejne wpisy które później muszę przepisywać do worda i wysyłać w formie listów do odpowiednich działów. Zrobiłem sobie listy w taki sposób , że ręcznie kopiuje wybrany wiersz do sąsiedniego arkusza na jego początek a on wypełnia mi listy we wszystkich kolejnych arkuszach. Wchodzę do odpowiedniego arkusza i go drukuję. Chciałbym to sobie jakoś zautomatyzować np wpisywać tylko w jakąś komórkę nr wiersza a z niego dane same przeskakują w odpowiednie miejsca w danej zakładce i mogę tylko tam przejść i wcisnąć drukuj...
    Ma ktoś jakiś pomysł jak to zrobić?
    Bawię się z tym na różne sposoby już od paru ładnych dni...

0 8
  • Pomocny post
    #2 21 Lis 2012 11:42
    marek003
    Poziom 40  

Możesz wykorzystać:
    Wyszukaj.pionowo(),
    Indeks() z Podaj.pozycję(),
    Adr.pośr() z adres()

Dla upiększenia możesz listę do wyboru twojego wiersza "zamknąć" w okienku z listą rozwijalną
    Np. w arkuszu który drukujesz będzie lista rozwijalna ty z niej wybierzesz dane (dany wiersz) a wszystko się "samo" uzupełni w innych arkuszach i w arkuszu wydruku.
    Wciśniesz drukuj i tyle.

Możesz bardzo wiele.

0
  • #3 26 Lis 2012 15:42
    winettou
    Poziom 14  

Dzięki za pomoc! działa super a jeszcze jedno pytanie czy da się zrobić w jakiejś komórce np przycisk drukuj, że robię wszystkie operacje na jednym arkuszu wiem, że w innym wszystko uzupełniło się poprawnie więc po prostu w bieżącym arkuszu klikam przycisk stworzony z jakiejś komórki i drukuje mi się wybrany arkusz?

0
  • #4 26 Lis 2012 20:58
    marek003
    Poziom 40  

Wykorzystanie przycisku to już makro. Nie ma problemu, ale by pomóc trzeba wtedy już znać "topografię" twojego skoroszytu (przynajmniej nazwy arkuszy które powinny się drukować).

Ale może zrób inaczej/odwrotnie Zamiast zmieniać/wybierać dane w jednym arkuszu i "przechodzić" do arkusza który ma być wydrukowany, zrób odwołania do arkusza liczącego z arkusza który drukujesz np poprzez okienko wyboru (które nie będzie drukowane).
    W ten sposób ominiesz potrzebę korzystania z makr.

Doradzam na ślepo - trafniej bym radził jakbyś dołączył jakiś przykład twojego pliku.

0
  • #5 26 Lis 2012 22:23
    winettou
    Poziom 14  

Widzi mi się to tak bez różnicy czy makro czy nie. W tej chwili mam tak, że mam 1 arkusz z danymi które dodaje na bieżąco i z nich biorę liczbę porządkową którą wpisuje w arkuszu o nazwie wydruk po wpisaniu np lp. 400 z arkuszu Wydruk pojawiają mi się odpowiednie dane z arkusza pierwszego o nazwie Dane oraz w arkuszu 3cim o nazwie List. Najchętniej bym arkusz Wydruk i List zrobił jako niewidoczne i tylko operował na 1 arkuszu gdzie bym zablokował w jakiś sposób pole po prawej stronie ekranu na środku i tam wrzucił pola do wpisywania Lp. oraz przycisk drukuj. Masz jakiś pomysł jak to wykonać?
    Z góry dziękuję.

0
  • Pomocny post
    #6 27 Lis 2012 08:40
    marek003
    Poziom 40  

Jeżeli tak to proponuje nagrać makro i podpiąć je pod przycisk (będzie najprościej).

Włącz na wstążce zakładkę deweloper
    Plik-opcje-Dostosowanie wstążki-i w oknie po prawej stronie zaznaczyć Deweloper i OK

Na wstążce pojawi się karta deweloper.Otwórz ją.
    Przejdź na twój pierwszy arkusz.
    Wciśnij "Zarejestruj makro"
    Teraz postępuj tak jak zawsze robisz z wydrukiem, czyli przejdź na arkusz do wydruku i wciśnij drukuj.
    Przejdź z powrotem do pierwszego arkusza.
    Zatrzymaj rejestrowanie makr.

Na wstążce deweloper wybierz "wstaw" i wybierz pierwszy przycisk.
    Przejdź na arkusz i narysuj przycisk (kliknij w arkusz).
    Pojawi się okienko przypisywania makr i makro1 które przed chwila nagrałeś.
    Przyporządkuj je do przycisku i OK

Teraz każde naciśnięcie przycisku będzie powtarzać to co robiłeś podczas nagrania.

I ważna rzecz: po czymś takim zapisz plik jako plik z makrem (nie jako .xlsx tylko .xlsm) bo inaczej nie zachowa ci kodu makra.

0
  • #7 27 Lis 2012 20:35
    winettou
    Poziom 14  

Powoli zbliżamy się do końca tematu jeszcze parę kosmetycznych pytań. Czy mogę coś zrobić żeby to makro działało mi w excelu 2003? może tam je muszę nagrać? Ost pytanie, czy można w jakiś sposób zablokować lewą stronę arkusza żebym mógł normalnie dodawać dane w arkuszu a to okenko od lp i przycisk drukuj był ciągle w wygodnym miejscu.

0
  • Pomocny post
    #8 27 Lis 2012 20:47
    marek003
    Poziom 40  

Makro nagrane/napisane w 2003 będzie kompatybilne w 2007 i wyżej.
    Odwrotnie niekoniecznie (może być kłopot bo by wydrukować zapewne będziesz wchodził na kartę plik [w 2010 też się to nagrywa] a tego nie ma w 2003 i w 2003 będzie błąd), więc jeżeli ma to być używane i na 2003 lepiej nagrać to w 2003.

Co do zablokowania lewej strony:
    jest coś takiego jak "zablokuj okienko".

W 2003 stań na danej komórce menu Okno i wciśnij "zablokuj okienka".
    w 2007 karta Widok i zablokuj okienka.

Nadmienie że wszystko zależy od tego jaką wcześniej zaznaczysz komórkę. Popróbuj i zauważysz jak to działa.

0
  • #9 28 Lis 2012 10:42
    winettou
    Poziom 14  

Oki dzięki wielkie, zamykam temat.

0