Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik tensoetryczny i potencjometryczny - PLC rejestracja

fantasta 21 Lis 2012 10:49 1866 10
  • #1 21 Lis 2012 10:49
    fantasta
    Poziom 29  

Witam.

Mam na razie rzucony temat na wstępny projekt układu pomiarowego.
    Czujnik pierwszy to tensometryczny czujnik ciśnienia z przetwornikiem z wyjściem 0-5V. Do tego muszę zamówić czujnik przesunięcia liniowego, pewnie potencjometryczny.

Trzeba to wszystko spiąć i docelowo ma to wszystko chodzić w ten sposób:
    Albo sterownik ma logować dane z tych dwóch czujników i wrzucać np. do tabeli exela z jedna stalą czasowa i później ręcznie z exela można zrobić wykres. Opcja druga to na jakimś kompie najlepiej jakiś programik który od razu rysuje wykres.

Co byście doradzali.

Jeszcze jedno pytanko w sprawie przetworników potencjometrycznych.
    Jak mam rozumieć dokładność takiego urządzenia. Nie miałem jeszcze z nimi do czynienia. W kartach katalogowych opisana jest rozdzielczość np. 0.01mm, tolerancja rezystora 10%, tolerancja liniowa +/-0.5%. Czyli moje przesunięcie 15mm może wyjść 15,75 lub 14.25?

• #2 22 Lis 2012 10:37
    fantasta
    Poziom 29  

I jak? Niema nikogo kto by coś mógł doradzić ??

• #3 22 Lis 2012 18:45
    ILSSystem
    Spec od PLC

Witam,
    Jeśli chodzi o formę przedstawienia informacji to najlepiej by było wykorzystać jakiś prosty system SCADA, darmowe wydania, ktoś z forumowiczów pisał o nich:
    http://www.szarp.org/pl/node/5
    http://linuxscada.info/
    Lub jeśli masz jakiś budżet to może jakiś płatny system z 32 bramkami.. ?
    Można pokusić się o napisanie jakiegoś prostego programu (preferuje C#), tylko zależy od obsługi interfejsu i protokołu wybranego przez Ciebie sterownika. Możliwości jest wiele a np Modbus ma gotowe biblioteki do Visuala.
    W ten sposób odpada ci korzystanie z RTC na sterowniku, scada sama będzie stemplowała próbkę. Co do czujnika potencjometrycznego nie jestem w stanie się wypowiedzieć, najczęściej korzystam z informacji enkodera. Do czego będzie służyć informacja o przesunięciu ?? Jak dokłada musi być?
    Pozdrawiam:)

• #4 23 Lis 2012 20:12
    fantasta
    Poziom 29  

Dokładność musi być do drugiego miejsca po przecinku.
    Ustaliłem że wystarczy opcja archiwizacji danych i exportowanie do Excela. Na SCADA raczej za cienki budżet. I za dużo zabawy. W Excelu wystarczy prosty skrypt i będzie malował wykres itd.

Tylko nie wiem co do tych czujników potencjometrycznych. Czy mogę je podłączyć bezpośrednio do wejść analogowych ? To by było chyba najprostsze.

Może poleci ktoś sterownik z rejestracją danych w miarę cenowo przystępny. Wiem że S7-1200 ma i wrzuca dane na SD.

• #5 24 Lis 2012 17:05
    gacore
    Specjalista Automatyk

Ja polecam OMRON-a np. taka konfiguracja:
    CP1LEL20DT1D (12 wej/8 wyj, port Ethernet)
    NB3QTW01B (3,5" kolorowy panel dotykowy, porty: Ethernet, RS232C, USB Slave i Host).
    Akwizycja danych w formacie CSV (czyli wprost do Excel-a) poprzez Ethernet do PC-ta lub USB host na pendrive.
    Po cenach katalogowych netto bez upustu taki zestaw to 2 480,00 PLN.
    Można zrezygnować z panelu tylko trzeba samodzielnie napisać skrypt do komunikacji sterownik-PC-et lub wykorzystać jakąś darmowa SCADĘ z protokołem do OMRON-a.
    p.s.
    Standardowe wejścia analogowe raczej nie nadają się do pomiaru napięcia z czujników tensometrycznych (tensometr to część rezystancji mostka). Można zastosować specjalne moduły tensometryczne do sterownika (ale dosyć drogie rozwiązanie i nie dostępne w kompaktowych sterownikach), lub zastosować specjalny przetwornik tensometryczny (realizujący funkcję mostka) z wyjściem analogowym (dla proponowanego sterownika 0-10V).
    Andrzej Łacinnik
    e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com

• #6 24 Lis 2012 17:45
    fantasta
    Poziom 29  

Tensometryczne wiem. Jak pisalem wyzej mam przetwornik do niego z wyjsciem 0-5V

• #7 24 Lis 2012 18:11
    gacore
    Specjalista Automatyk

Proponowany sterownik ma na pokładzie 2 wejścia analogowe nieizolowane 0-10V o rozdzielczości 1000 punktów. Jeżeli to za mało dokładnie to można dodać moduł wejść analogowych CP1WADB21 (2 wej. nieizolowane) o rozdzielczości 4000 punktów dla zakresu napięciowego.
    p.s.
    Cena katalogowa netto 399,00 PLN
    Ale wtedy cenowo lepiej zamówić zestaw startowy np.CP1Lkit30T w cenie netto 1 499,00 PLN z modułem 2 wej analog. i 2 wyj analog i jeszcze kilkoma dodatkowymi akcesoriami. Szczegóły na stronie omron.pl

• #8 24 Lis 2012 18:19
    ILSSystem
    Spec od PLC

fantasta napisał:
    Tensometryczne wiem. Jak pisalem wyzej mam przetwornik do niego z wyjsciem 0-5V

Wydaje mi się, że skoro masz wyjście 0-5V to żaden problem podłączyć go do zwykłego wejścia analogowego 0-10V. Jedyne co musisz zrobić to napisać sobie swój bloczek do skalowania czyli przeliczyć: jako max mierzone wybrać połowę max przetwornika A/C. Nigdy nie robiłem tego w ten sposób ale skoro wyjście napięciowe w czujniku jest liniowe to nie widzę przeciwwskazań. Daj znać jak ci poszło, bo ciekawy jestem:) Jeśli chodzi o PLC to mogę ci pomóc ale tylko z S7 :) S7-1200 za jakieś 600zł netto w zupełności wystarczy (zestaw z oprogramowaniem to około 1200zł).

• #9 24 Lis 2012 20:18
    fantasta
    Poziom 29  

No właśnie podłączając wyjście 0-5 do wejścia 0-10 14bit uzyskuje rozdzielczość tylko 7 bitów bo połowy zakresu nie wykorzystuje.

Myślałem na Fatekiem. Ma moduły analogowe z wejściem 0-5V, do tego panel jakiś z usb host i na panelu robić archiwizacje danych na pendrive. On-line może mi na panelu wykres rysować a dane zgrać na pendrive. Fateka dobrze znam i łatwiej mi pójdzie.

• #10 25 Lis 2012 11:22
    gacore
    Specjalista Automatyk

fantasta napisał:
    No właśnie podłączając wyjście 0-5 do wejścia 0-10 14bit uzyskuje rozdzielczość tylko 7 bitów bo połowy zakresu nie wykorzystuje.

Myślałem na Fatekiem. Ma moduły analogowe z wejściem 0-5V, do tego panel jakiś z usb host i na panelu robić archiwizacje danych na pendrive. On-line może mi na panelu wykres rysować a dane zgrać na pendrive. Fateka dobrze znam i łatwiej mi pójdzie.

Stosując inny moduł wej. analog OMRON-a typu CP1WAD041 ( 4 wej analog) można go skonfigurować na zakres 0-5V z rozdzielczością 6000 punktów.
    Ale to już droższe rozwiązanie (koszt cennikowy modułu to 1 275,00 PLN netto).
    Do FATEK-a możesz zastosować panel OMRON-a serii NB, z tego co się orientuję to FATEK obsługuje protokół MODBUS i ten panel też
    p.s.
    Jak widzisz jestem pracownikiem OMRON-a i w moich postach praktycznie podałem ci konfigfurację z takimi samymi funkcjonalnościami z wyceną. Interesuje mnie też pozycja konkurencji. Widzę, że jesteś zdecydowany na FATEK-a dlatego proszę podaj mi na priva lub poniższy e-mail konfigurację jaką złożyłeś na FATEK-u i jaka jest jej cena.
    Pozdrawiam,
    Andrzej Łacinnik
    e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com

• #11 27 Lis 2012 21:05
    fantasta
    Poziom 29  

Witam

Wybór padł na sterownik firmy Delta.
    Także znany i używany przeze mnie więc będzie łatwiej.

Omron z tego co patrze to trochę drogi w porównaniu do możliwości. W Delcie mam moduł 4 wejść analogowych szybkich, o rozdzielczości 32000 z mniej niż połowę ceny tego Omrona.

Panel 7" 800x480 więc już ładny wykres będzie się rysował. Dostanę zabawki i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME