Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja przyłącza po likwidacji jednego licznika

21 Lis 2012 12:21 3153 12
  • Poziom 9  
    Witam,
    w domu drewnianym (byłe gospodarstwo rolne, instalacja aluminiowa, lata 70.) były dwa liczniki - jednofazowy (dla mieszkania) oraz trójfazowy (dla maszyn). Zabezpieczenia: główne 3x32 A plus odrębne przedlicznikowe dla każdego licznika. Ostatnio przełączyłem część mieszkalną pod trójfazowy i została wymówiona umowa na jednofazowy. Pan z energetyki zdjął zbędny licznik i zalecił modernizację przyłącza - koniecznie nowy kabel do izolatorów na maszcie na dachu, wymianę zabezpieczenia głównego (na RBK) plus wyniesienie zabezpieczenia głównego w skrzynce na ścianę zewnętrzną. O liczniku nie było mowy - rozumiem, że ma pozostać wewnątrz budynku. Moje pytanie jest takie - czy ma pozostać dwustopniowe zabezpieczenie (główne - teraz RBK 3x35 A plus istniejące przedlicznikowe 3-f), skoro nie ma już podziału i odgałęzienia do jednofazowego? Czy nie wystarczyłoby tylko główne z zachowaniem wielkości bezpieczników wynikającej z przydziału mocy? Jak to się praktykuje? I jeszcze jedno - po której stronie (góra-dół) w rozłączniku RBK 00 podłącza się zasilanie, a po której część odbiorczą?
    Pozdrawiam!
  • Poziom 33  
    stelark napisał:
    po której stronie (góra-dół) w rozłączniku RBK 00 podłącza się zasilanie, a po której część odbiorczą?

Zasilanie od dołu ale i tak będzie lepiej jak zrobi to ktoś z uprawnieniami i odpowiednią wiedzą.
  • Poziom 32  
    stelark napisał:
    Jak to się praktykuje?

W tauronie od 2 lat niema już obowiązku stosowania RBK. Przewody ze sztycy lub słupa wpinasz pod ogranicznik mocy w postaci zabezpieczenia nadmiarowo prądowego zwanego potocznie esem i z niego na licznik .
  • Poziom 33  
    jacur napisał:
    ogranicznik mocy w postaci zabezpieczenia nadmiarowo prądowego

To jakiś nowy wynalazek ? ;)
  • Poziom 32  
    Arturo2005 napisał:
    To jakiś nowy wynalazek ?

Nie to nowonazewnictwo jest :D

Cytując WTP

punkt 5
    Zabezpieczenie przedlicznikowe
    a prąd znamionowy 25A
    b rodzaj : Wyłącznik Nadmiarowo-prądowy o charakterystyce C przystosowany do oplombowania.

Tyle było by z przykładów podwórka tauronowego :D
  • Specjalista elektryk
    jacur napisał:
    b rodzaj : Wyłącznik Nadmiarowo-prądowy o charakterystyce C przystosowany do oplombowania.
    A czy ktoś wydający warunki podpowie jak uzyskać przy takim zabezpieczeniu selektywność (wymaganą prawem)?
  • Poziom 32  
    TWK napisał:
    A czy ktoś wydający warunki podpowie jak uzyskać przy takim zabezpieczeniu selektywność (wymaganą prawem)?

Zapewne Pani w okienku na BOK :D
  • Specjalista elektryk
    jacur napisał:
    Zapewne Pani w okienku na BOK :D
    No niestety coraz częściej w ZE nie da się porozmawiać z osobą piszącą warunki przyłączenia i rozmowa ogranicza się do osoby w BOK, która nie zawsze wie o co chodzi...
  • Poziom 9  
    Arturo2005 napisał:
    Zasilanie od dołu ale i tak będzie lepiej jak zrobi to ktoś z uprawnieniami i odpowiednią wiedzą.
    Dzięki za odpowiedź. Nie mogłem nigdzie znaleźć tej informacji. A jaki rodzaj uprawnień dla celów montażu RBK oraz kabla masz na myśli? E, D, czy inne? Wiedza dotycząca montażu przychodzi z praktyką, której, przyznaję, nie mam, ale tylko po tej stronie licznika. A kto pyta...

Esów nie stosuje się przed licznikiem. Przynajmniej w rejonie, którego dotyczy ta modernizacja (Wałbrzych). Kilkakrotnie zaznaczano mi w rozmowie, że zabezpieczenie przedlicznikowe musi być topikowe.
  • Poziom 27  
    Arturo2005 napisał:
    stelark napisał:
    po której stronie (góra-dół) w rozłączniku RBK 00 podłącza się zasilanie, a po której część odbiorczą?

Dlaczego zasilanie od dołu? Rozumiem kasety RBK z elektroniką kontrolującą stan wkładek, tam jest to ważne bo są wersje z zasilaniem od dołu lub od góry a przy zwykłej RBK jakie to ma znaczenie?

W większości przypadków zasilam RBK od góry, np. z szyn w szafie na RBK i dalej na aparaty.
  • Poziom 9  
    Rafik4 napisał:

Dlaczego zasilanie od dołu? Rozumiem kasety RBK z elektroniką kontrolującą stan wkładek, tam jest to ważne bo są wersje z zasilaniem od dołu lub od góry a przy zwykłej RBK jakie to ma znaczenie?

W większości przypadków zasilam RBK od góry, np. z szyn w szafie na RBK i dalej na aparaty.

Na moje inżynierskie rozeznanie kierowałbym się unikaniem obecności napięcia na nożach wkładek bezpiecznikowych przy odchylonej pokrywie rozłącznika i zasilanie podałbym na górne zaciski RBK. O ile wkładki mają wtedy kontakt z dolnymi zaciskami.
    Chodzi mi o regułę - z której strony podejść z zasilaniem? - tak jak ma to miejsce przy oprawach topikowych - tam zawsze napięcie na zacisk w dnie oprawy.
  • Poziom 33  
    Cytat:

Modernizacja przyłącza po likwidacji jednego licznika
  • Specjalista elektryk
    stelark napisał:
    Na moje inżynierskie rozeznanie kierowałbym się unikaniem obecności napięcia na nożach wkładek bezpiecznikowych przy odchylonej pokrywie rozłącznika

Chyba nigdy nie operowałeś tym rozłącznikiem.
    Przy otwartym RBK wkładki nie mają żadnego kontaktu ze stykami, ani górnymi ani dolnymi. ;)