Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

generator funkcyjny - jak podłączyć

maaartin 21 Lis 2012 12:28 1947 6
 • #1 21 Lis 2012 12:28
  maaartin
  Poziom 7  

  Posiadany przeze mnie generator funkcyjny nie posiada funkcji offsetu. Czy jeśli chciałbym uzyskać napięcie sinus wahające się wokół np +15 V (od 10 V do 20 V) to mogę po prostu podłączyć generator równolegle do obwodu pradu stałego zasilanego ze źródła 15V.
  Czy uzyskam żądany sygnał ?
  Czy nie grozi to uszkodzeniem generatora ?

  1 6
 • #2 21 Lis 2012 12:40
  ziomus90210
  Poziom 35  

  Nie wiem jaki to generator ale raczej nie uzyskasz pożądanego sygnału i możesz zniszczyć obwód wyjściowy generatora.
  Może wystarczy włączenie szeregowo z generatorem kondensatora blokującego napięcie stałe zasilacza?
  Do czego to ma być?

  0
 • #3 21 Lis 2012 12:49
  maaartin
  Poziom 7  

  O to mnie zmartwiłeś. To ma byc tak w celu poeksperymentowania. Np budując jakiś prosty wzmacniacz trzeba na bazę tranzystora doprowadzić napięcie stałe i potem modulować je zmiennym sygnałem żeby ujemna połówka nie zamykała tranzystora. Chciałem doprowadzić sygnał z generatora na tak "podbitą" bazę.

  0
 • Pomocny post
  #4 21 Lis 2012 12:55
  ziomus90210
  Poziom 35  

  Więc nie ma problemu po prostu ustaw (wysteruj ) napięciem stałym odpowiedni punkt w układzie eksperymentalnym a sygnał z generatora podaj przez szeregowo włączony kondensator, pamiętaj tylko o polaryzacji i że kondensator powinien mieć odpowiednią pojemność by nie wprowadzać sobą dodatkowej reaktancji do układu :)

  0
 • #6 21 Lis 2012 21:00
  maaartin
  Poziom 7  

  zrobiłem zgodnie z radą ziomusa wg schematu nr 1, rozumiem, że Twoja rada jest żeby zrobić po prostu jak w 2 i nic generatorowi nie bedzie

  generator funkcyjny - jak podłączyć

  0
 • Pomocny post
  #7 21 Lis 2012 21:21
  marekzi
  Poziom 38  

  Generalnie aby w prosty sposób uzyskać offset sygnału należy zastosować układ sztucznej masy - np z tymi opornikami może być (nr1). Ale zauważ, że te oporniki obciążają sygnał (generator). Jeśli mają spore wartości, to wydajność prądowa jest ograniczona, a czasem potrzeba większej (tranzystor mocy , dioda LED).
  Zobacz tu:
  generator funkcyjny - jak podłączyć
  To wzmacniacz z generatora - sygnał jest doprowadzony do gniazda WY (do środka), sygnał wzgl. masy. Ale obudowa gniazda czyli masa dla odbiornika podłączanego do gniazda jest przełączana z masy (wtedy brak offsetu) albo do układu po prawej stronie - to t.zw. symetryzator zasilania, z regulowanym i stabilizowanym napięciem wyjściowym względem masy.
  Po przełączeniu obudowy gniazda na wyjście symetryzatora napięcie zmienne na bolcu gniazda jest podniesione/obniżone względem masy o napięcie stałe, jakie nastawisz potencjometrem na wyjściu symetryzatora.
  Też szeregowe połączenie, ale o płynnej i precyzyjnej regulacji offsetu, ze stabilizacją napięcia offsetu mimo że można z tego pobierać spory prąd - np. 0,1A.
  Np. aby zapalić diodę LED sygnałem sinus z generatora np. 0,2Hz trzeba ustawić najpierw offset taki, aby dioda tylko "żarzyła" i wyregulować wielkość sygnału z generatora aby w szczytach sygnału dioda miała odpowiedni prąd/jasność.
  Twój schemat nr 2 jest OK, ale pamiętaj że masy są różne:
  generator funkcyjny - jak podłączyć

  0