Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pasmo przenoszenia głośników. Częstotliwości ponad i pod akustyczne.

ViktorMC 03 Feb 2005 13:59 1527 4
Tespol
    ViktorMC
    Level 14  
    Witam wszystkich.
    Mam moze dość banalne, ale bardzo nurtujące mnie pytanie. Otóż chodzi mi o pasmo przenoszenia głośników. W ich parametrach często jest wypisywane pasmo obejmujące także częstotliwości ponad i pod akustyczne... Moze ktoś mi wytłumaczyć po co głośniki na takie pasmo?
    Z góry dzięki i pozdrawiam wszystkich.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
  • Helpful post
    micas7
    Level 15  
    Zwróć uwagę że pasmo głośników zawyczaj podawane jest ze spadkiem -3dB....czasem nawet więcej.Zawyczaj też nie podaje sie od którego miejsca zaczyna się ten spadek.Dlatego jeśli masz podane ze cos przenosi od 20 do 20000Hz to może sie okazać że w miare liniowo czyli +/- 1dB to to ma w paśmie 70 do 7000Hz...do tego w przypadku wzmacniaczy na skarajach charakterystyki wystepuja znaczne przesunięcia fazowe zniekształcajace sygnał,dlatego lepiej jest jeśli pracuje sie w pasmie dalekim od krańcowych mozliwości.Co do pod i nad akustycznych częstotliwości-jest ich bardzo duzo wokół nas-mimo ze ich nie czujemy to odbieramy je całym ciałem.
  • Tespol
  • Helpful post
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dzialania celowe, stosowane przez wiekszosc firm szanujacych sie, ale nie klienta! MAGNAT podaje prawie wszedzie na swoich glosnikach, ze zaczynaja rzekomo od 18 Hz - do ta 22kHz (a kolumienka na dwoch 13tkach)... Podobnie impedancja 4-8 omow - zawsze wtedy jest 4... Odrobina przemyslen pod katem marketingu i omamiania i juz wiadomo dlaczego i po co...
  • Helpful post
    Kwaczor

VIP Meritorious for electroda.pl
    A teraz mała ciekawostka. Ucho ludzkie potrafi odróżnić sygnał trójkątny od sinusoidalnego. A potrafi to na podstawie harmonicznych. I jak udało sie odkryć ucho potrafi odróżnić trójkąt od sinusa takze powyżej 12kHz. A harmoniczna 12kHz to 24kHz. Niby nie słyszymy, ale jednak...
    micas7
    Level 15  
    ...tak samo jesteśmy w stanie odróżnić 20Hz od 16Hz...(a to prawie dwie otawy poniżej tego co odtwarza większość systemów)a nie zapominajmy że dźwieki wokół nas nie kończą sie na krańcach naszego słyszenia-otacza nas dużo więcej niż słyszymy i ważne jest IMHO odtworzenie jak najwięcej i jak najdokłdniej by pzyblizyć sie do natury