Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DANFOSS - Kaloryfer grzeje non stop, regulacja głowicą nie działa

21 Lis 2012 18:56 39030 9
  • Poziom 2  
    Witam, mam taki problem że w moim kaloryferze nie działa pokrętło w głowicy i przez to nie mogę regulować grzania, i kaloryfer grzeje cały czas. I tutaj jest moje pytanie, czy jest jakiś sposób naprawienia tego bez pomocy fachowaca? Poniżej dodaje zdjęcia głowicy.

• Poziom 2  
    Wszystko ładnie, tylko jestem trochę zielony w tym temacie i trzeba mi by to było opisać jakoś bardziej szczegółowo.
    "Na zaworze , wokół czpienia który wciska głowica znajduje się profilowany pierścień.Jeśli się mu przyjrzysz , to zauważysz na nim wybite numerki.Odciągając go do siebie , można kręcąc nim wyregulować przepływ."

Czyli jak dokładnie mam to wyregulować żeby było tak ze jak chce żeby w ogóle nie grzało to zakręcam kaloryfer a jak chce to podkręcam.
    Z góry przepraszam za problemy.
  • Poziom 29  
    Jeżeli zawór nie reaguje na iglicę sterowaną głowica termostatyczną, to oznacza że: albo jest zatarty, albo coś podeszło do zaworu jakiś "śmieć" i zawór nie może się domknąć.

Zawór do wymiany (przeczyszczenia).

Regulacja kryzą umożliwia tylko ustawienie średniego maksymalnego przepływu w zakresie o-100%.
  • Poziom 35  
    Mógł podejść do zaworu jakiś śmieć (raz też to miałem w łazience a mam takie same zawory). Można zdjąć głowicę, chwilowo nastawić kryzowanie na N (maximum), by zwiększony przepływ przepłukał zawór, po czym przywrócić poprzednią nastawę wstępną (kryzowanie) i zamontować głowicę. Może być także inna przyczyna tego stanu rzeczy, mianowicie uszkodzona głowica termostatyczna, np. pęknięty metalowy mieszek z gazem, który znajduje się w głowicy (pod wpływem wzrostu temperatury gaz rozszerza się i popycha grzybek, który dociska iglicę i zamyka zawór, zaś gdy temperatura spada gaz się kurczy, i grzybek się cofa, zmniejszając nacisk na iglicę). Uszkodzona w ten sposób głowica (przebity mieszek) nadaje się tylko do wymiany. Można sprawdzić głowicę, obserwując w niej reakcję grzybka na temperaturę. Przykładowo (robimy to na wymontowanej głowicy) mierzymy odległość od grzybka do brzegu nakrętki. Potem dajemy głowicę do zamrażalnika i ponownie mierzymy tę odległość. Po tak silnym wychłodzeniu (temperatura w zamrażalniku ok. -18 do -20 stopni, czasem jeszcze zimniej) różnica powinna być znaczna.
  • Poziom 29  
    Może inaczej, wystarczy zdementować głowicę termostatyczną i założyć specjalną gałkę (taką nakrętka koloru czerwonego) która umożliwia ręczne zamkniecie zaworu. Jeżeli zawór będzie można tak zamknąć to to jest sprawny, a uszkodzona jest tylko głowica termostatyczna, jeżeli nie to tak jak pisałem zawór do wymiany.
  • Poziom 2  
    Witam. Z góry przepraszam, bo możliwe, że powinnam odnaleźć odpowiedź na moje pytanie powyżej, ale kompletnie nie znam się na hydraulice. Mój problem również polega na tym, że grzejnik jest cały czas gorący i nie mogę go zakręcić. Gdy pokręcam głowicą obraca się ona dookoła i oprócz tej białej gałki kręci się również czarny plastik bliżej rury. Co mogę z tym robić?
    Bardzo proszę o pomóc i zrozumienie. ;)
  • Poziom 27  
    Ev... , poniżej głowicy (tzn. bliżej rury) powinna być nakrętka. Spróbuj ją dokręcić i ustabilizować położenie głowicy.
    Wtedy regulacja powinna zacząć działać.

Jeśli nie to napisz.
  • Poziom 2  
    Podziałało, dziękuje bardzo za pomoc.
    Czy to może się powtarzać, np. dlatego, że jakiś element jest wyrobiony?
  • Poziom 27  
    Ev... napisał:
    Podziałało, dziękuje bardzo za pomoc.

W zależności od tego, jak długo głowica była użytkowana z luzem. Ale pewnie skoro się udało, to będzie trzymało. Możesz oczywiście spróbować dokręcić odrobinę mocniej, ale bez przesady. Bo jeszcze coś Ci się ułamie i będzie klops.