Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antec model: Phantom 500 - brak napięć oprócz +5Vsb, uszkodzony element Jo2

21 Lis 2012 23:32 2430 3
 • Poziom 9  
  Witam
  Antec model: Phantom 500 - brak napięć oprócz +5Vsb, uszkodzony element Jo2

  Antec model: Phantom 500 - brak napięć oprócz +5Vsb, uszkodzony element Jo2Antec model: Phantom 500 - brak napięć oprócz +5Vsb, uszkodzony element Jo2Antec model: Phantom 500 - brak napięć oprócz +5Vsb, uszkodzony element Jo2Antec model: Phantom 500 - brak napięć oprócz +5Vsb, uszkodzony element Jo2

  Zasilacz Antec Phantom 500W. Poprzedni właściciel twierdzi, że nagle przestał działać i jakiś elektryk do którego go zawiózł w celu naprawy stwierdził uszkodzenie tranzystora IRPF460A którego nie można niby dostać(!?). Płyta główna oznaczona obok głównych kondensatorów elektrolitycznych CWT-500FM REV:A002, pod spodem od strony druku HW-21 94V0. Trzy pionowe płytki z elementami maja oznaczenie: (duża) Antec 6168 z dodatkowym numerem 0504 i średnia Antec 6169, najmniejsza oznaczona jest E206420/1 oraz NE2000, ale ma na sobie tylko same diody i oporniki.
  Zasilacz po podłączeniu do sieci przez żarówką 60W zachowuje się poprawnie - jeden błysk dość długi ( duże kondensatory 2x1500uf). Napięcia w spoczynku:
  - fioletowy (standby) 5.02V
  - szary (power_good) 0V
  - zielony 5.02V
  po zwarciu zielonego kabla do masy(z wpięta dalej żarówką), zasilacz nie startuje w ogóle, wiatrak nawet nie drgnie, słychać lekkie pukniecie tak jakby przetwornica chciała ruszyć ale nie może.
  Napięcia po zwarciu zielonego kabla z masa:
  - na standby to samo napięcie jak wcześniej tj 5.02V
  - na linii 12V mam jakieś śmieci rzędu-0.21V-0.15V - maleje w miarę upływu czasu
  - reszta dokładnie 0 V
  Kondensatory główne maja po 158V (na innym sprawnym zasilaczu i na tej samej żarówce mam 160V wiec ok) i rozładowują się tak samo długo do zera. Zmieniłem na dzień dobry wylany kondensator elektrolityczny na linii 3.3V i obejrzałem płytkę pod lupa- znalazłem wystrzelony układ SMD oznaczony oznaczony jako JO2 (obok rezystora R28 w lewym dolnym rogu płytki) - niestety spalony w stopniu uniemożliwiającym odczytanie czegokolwiek.
  Udało mi sie znaleźć zdjęcia innego zasilacza w sieci podczas poszukiwania jakiś informacji, (które sa niestety mizerne na temat tego modelu):
  http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=47401
  zasilacz ten różni się od mojego dość znacznie ale element o który mi chodzi jest i ma to samo oznaczenie ale niestety tez nie da się nic odczytać. Prośba wiec do kogoś kto ma taki zasilacz aby zobaczył oznaczenie tego układu (jeżeli jest jakieś) i ewentualna sugestie co z tym zrobić tzn co wsadzić w jego miejsce. Zasilacza jeszcze nie rozbierałem do końca celem znalezienia innych uszkodzeń typu tranzystory i podania oznaczeń układów scalonych - czekam aż przyjdzie elektryczny odsysacz ponieważ płytka jest dwustronna i dość gęsto upakowana wiec nie chce nic popalić podczas rozbierania i na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie choćby wstępnie przeanalizować połączeń. Do tej pory udało mi się naprawić 3 zasilacze, ale ten jest pierwszy w technologii SMD i w dodatku tak gęsto upakowany.

  Mam jeszcze jedno pytanie - czy ten zasilacz posiada APFC/PFC - na stronie producenta znalazłem info, że zasilacze na Europę są w układ korekcji współczynnika mocy a na rynek USA nie, a ten mój egzemplarz przyszedł z kablem i przejściówka na gniazdka USA/Kanada. Jeżeli jednak nie ma układu to po co są 2 dodatkowe dławiki przed mostkiem prostowniczym i tranzystor IRFP460A przykręcony na wspólnym radiatorze z mostkiem prostowniczym?

  Edytowałem posta i wstawiłem lepsze zdjęcia zasilacza(na zdjęciach brak C46). Obejrzałem go jeszcze dokładniej przy silnym oświetleniu i niestety nosi pozostałości naprawy -elementy R49, C51, C59, R28, C43 i Jo2 były lutowane, tak samo wszystkie tranzystory 09N03LA od strony druku. Prawdopodobnie udało mi się odczytać oznaczenie układu scalonego Jo2 -EP508(ewentualnie EP503) -są to chyba mini przetwornice DC/DC z tego udało mi się ustalić.
  Tranzystory także znalazłem w cenie około 14zł "od ręki".
  Szkoda ze naprawa zasilacza ma szanse powodzenia bliską zeru, ale jest to dobry zasilacz i może uda mi się go uruchomić w ramach nauki.
 • PCBway
 • Moderator
  Elwood1887 napisał:
  znalazłem wystrzelony układ SMD oznaczony oznaczony jako JO2 (obok rezystora R28 w lewym dolnym rogu płytki) - niestety spalony w stopniu uniemożliwiającym odczytanie czegokolwiek.

  Napiszę Ci tak kilkukrotnie mając niesprawny zasilacz, który miał układ scalony SMD w tej obudowie uniemożliwiło mi jego naprawę ponieważ nawet jak można było odczytać nazwę kodową tego układu scalonego to nic lub prawie nic to nie pomagało w jego identyfikacji... Nawet jego podmiany (na podobne) bodaj raz czy dwa razy nic nie dawały (są stosowane nawet w malutkich nisko budżetowych zasilaczach jedno napięciowych). Zdjęcia jakie zamieściłeś nic nam tego zasilacza nie przybliżają (jakość) nawet to ze wspominanym układem scalonym Masz źle zamieszczone (kliknij na nie – brak powiększenia).
  Antec model: Phantom 500 - brak napięć oprócz +5Vsb, uszkodzony element Jo2
  Brak pasywnego PFC czy aktywnego PFC (tam, ale nie u nas - Unia) to normalne zjawisko i zwykle opisane już na samej naklejce zasilacza, a płytki PCB są uniwersalne i nie tylko firma CWT tak postępuje...
  Tranzystor jest dostępny bo jakieś pół roku temu go szukałem i był w bardzo różnych cenach.

  PS.
  Popraw swój post w edytorze oraz oznaczenia wraz z tym zdjęciem...
  Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych.
 • PCBway
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Elwood1887 napisał:
  znalazłem wystrzelony układ SMD oznaczony oznaczony jako JO2 (obok rezystora R28 w lewym dolnym rogu płytki) - niestety spalony w stopniu uniemożliwiającym odczytanie czegokolwiek.
  A nieco wcześniej:
  Elwood1887 napisał:
  - fioletowy (standby) 5.02V
  Skąd więc przypuszczenie, że JO2 jest uszkodzony?
 • Poziom 9  
  W.P. napisał:
  Skąd więc przypuszczenie, że JO2 jest uszkodzony?
  Po prostu jest mocno "przypieczony" i widać po nim ze wiele przeszedł, dlatego zwrócił moja uwagę jako pierwszy, tylko ze nie jestem w stanie stwierdzić czy wynika to z faktu ze był lutowany przez kogoś czy z przeciążenia.