Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Pr康 up造wu przep造wowego ogrzewacza wody

21 Lis 2012 23:57 3237 14
  • Poziom 23  
    Podgrzewacz Kospel Fokus

Zmierzony do PE .Instalacja wodna z rur plastykowych
    Woda 310 µS/cm ok 20 C
    Pr康 up造wu 270 µA

Wyliczony pr康 dla maksymalnej dopuszczalnej przez instrukcj przewodno軼i wody 909 µS

909/310 x 270 µA=791,7 µA

Czyli maksymalny teoretyczny pr康 jaki mo瞠 przep造n望 przez cz這wieka przy odpi皻ym przewodzie PE i rezystancji osobnika 0 Ω.
    Oczywi軼ie stopy przyspawane do PE

Co tu mo積a komentowa?
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator
    jekab napisa:

Co tu mo積a komentowa?

Du穎.

M鏬豚y przedstawi wyniki jak na pomiary przysta這. Zamie嗆 szkic uk豉du, opisz jaki to uk豉d, czym mierzy貫 itd.
    S康z, 瞠 rozumiesz o co chodzi.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    kolego jekab domy郵am si 瞠 jednostki przewodno軼i to uS/cm2?

Powiem szczerze - mnie ten w徠ek za bardzo nie interesuje - bo nie nale輳 do fan闚 zar闚no podgrzewaczy z grza趾 odkryt jak i ukryt (przeciwnikiem te nie jestem). Zazwyczaj jedni fani jak i drudzy okopuj si w豉snymi argumentami i nie docieraj do nich argumenty tych drugich. Zreszt podobnie jest ze zwolennikami pogl康u czy woda bardziej przewodzi czy izoluje. Oczywi軼ie najlepiej jest sobie to policzy o czym pisa ju kolega kj1 i z kt鏎ym si zgadzam. Istotne s wymiary s逝pa wody oraz jej przewodno嗆 w豉軼iwa /czy rezystancja w豉軼iwa/ dla spodziewanego, niekorzystnego przypadku. Podobn metodologi przyj掖 zreszt dr Musia (jaki tam jego artyku o po. wyr闚nawnczych).

Urz康zenie wprowadzane do obrotu powinno spe軟ia odpowiednie wymagania bezpiecze雟twa i chyba nie ma co wprowadza paniki, 瞠 u篡wanie podgrzewacza mo瞠 by szczeg鏊nie niebezpieczne. Najwa積iejsze jest aby dba o to aby stan instalacji elektrycznej jak i samego urz康zenia by prawid這wy.

Natomiast, mo瞠 paradoksalnie, dzisiejsze posty kolegi retrofooda, kolegi kj1 (w豉snie tych koleg闚 a nie kol. EAndrzeja) i przeczytana instrukcja jakiego tam podgrzewacza (op5 Biawar) wywo豉造 u mnie w徠pliwo軼i czy rzeczywi軼ie jest tak bezpiecznie (i to nie zale積ie od rodzaju grza趾i).

pzdr
    -DAREK-
  • U篡tkownik usun掖 konto  
  • Specjalista elektryk
    Bronek22 napisa:
    Kolego Darku !
    Jekab za堯篡 ten temat w celu przeciwstawienia fakt闚 mitom wprowadzanym przez koleg EAndrzeja.

Wiem. Ale napisa貫m o tym tutaj, bo jak tam zacz掖em pisa w poprzednim w徠ku - to kol. Stanis豉w (retrofood) zamkn掖 mi przed nosem drzwi.

pzdr
    -DAREK-
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator
    Darom napisa:
    Ale napisa貫m o tym tutaj, bo jak tam zacz掖em pisa w poprzednim w徠ku - to kol. Stanis豉w (retrofood) zamkn掖 mi przed nosem drzwi.

Trzeba by這 krzykn望, 瞠 masz jeszcze co nowego! :D
  • U篡tkownik usun掖 konto  

• VIP Zas逝穎ny dla elektroda
    Bronek22 napisa:
    ...
    Ja mam w徠pliwo軼i co do bezpiecze雟twa obj璚ia brodzika wyr闚nawczym. Stoisz jedn nog w brodziku, na kt鏎ym jest 230 drug mokra nog stawiasz na posadzce - ja nie poddam sie takim eksperymentom. Pr康 mnie mo瞠 i nie zabije,ale mog z豉ma staw biodrowy, jak si przewr鏂...

Ty prowda
    dwa lata temu odpina貫m wyr闚nawcze od brodzika.
    przep造w闚ka tr鎩fazowa Simensa 22kW (z bajerkami, wy鈍ietlacz jakie programowanie itp...) sterowana elektronicznie, impulsowo (piszcza豉 i 鈍iergota豉 w zale積o軼i jak odkr璚i這 si wod) pod陰czona plastikiem w odleg這軼i od kranu nieca造 metr (w kuchni za 軼ian) i przy odkr璚eniu prawie na max do嗆 dotkliwie kopa豉 pomi璠zy metalowym korkiem autoamatycznym (PE - wyr闚nawcze) a kranem.
    Miernik pokazywa zaledwie 2V (warto嗆 鈔ednia), ale po prze陰czeniu na pomiar pik-pik pokazywa這 p造waj帷e impulsy 170 - 265Vpp - niez造 pastuch elektryczny.
    Przy s豉bym lub pe軟ym odkr璚eniu wody nie by這 瘸dnych szpilek napi璚ia.

Pomi璠zy PE a kranem w kuchni (2m) i kranem umywalki (3.5m) nie wykry貫m 瘸dnych szpilek napi璚ia, nie mia造 te pod陰czonego wyr闚nania (du瘸 rezystancja do PE).
    Czy瘺y by豉 za ma豉 odleg這嗆 rury pomi璠zy kranem natrysku a przep造w闚k ?
    Te kopanie pr康em wyst瘼owa這 tylko wieczorem jak by這 wy窺ze ci郾ienie wody.
    Wzywani wcze郾iej elektrycy jak i serwisanci gwarancyjni od przep造w闚ki niestety przychodzili popo逝dniu i nic nie stwierdzali.
  • U篡tkownik usun掖 konto  
  • Poziom 26  
    jekab napisa:
    Podgrzewacz Kospel Fokus

Wyliczony pr康 dla maksymalnej dopuszczalnej przez instrukcj przewodno軼i wody 909 µS

Czyli maksymalny teoretyczny pr康 jaki mo瞠 przep造n望 przez cz這wieka przy odpi皻ym przewodzie PE i rezystancji osobnika 0 Ω.

Co tu mo積a komentowa?

Obliczenia zawieraj b陰d instalacji elektrycznej.
    疾 przew鏚 N zezwala na "rozlewanie si pr康u", jest roz陰czony lub nie jest na potencjale ziemi i po陰cze wyr闚nawczych. Prawa Kirchoffa.
  • Poziom 23  
    Wirnick napisa:
    jekab napisa:
    Podgrzewacz Kospel Fokus

Co tu mo積a komentowa?

Obliczenia zawieraj b陰d instalacji elektrycznej.
    疾 przew鏚 N zezwala na "rozlewanie si pr康u", jest roz陰czony lub nie jest na potencjale ziemi i po陰cze wyr闚nawczych. Prawa Kirchoffa.

Tam brak jest przewodu N.

Wylewka podgrzewacza ma charakterystyk 廝鏚豉 pr康owego o wydajno軼i kilku setek µA.
    Po roz陰czeniu PE wska幡ik neonowy za鈍ieci a pomiar woltomierzem wysokoomowym poka瞠 ponad 200V.
    A mo瞠sz boso i go陰 r瘯 dotyka tej wylewki bez konsekwencji.

W telewizorach z kineskopami jest 25kV i grzeba貫m bez obaw 瞠 mnie zbije.
    W kuchence mikrofalowej jest tylko 1600 V a nikt mnie nie zmusi bym wsadzi tam r瘯 gdy jest w陰czona.

Ca豉 tajemnica jest w wydajno軼i pr康owej 廝鏚豉.

Kompletnie nie rozumiem co piszesz. EAndrzej te dziwnie pisa.
  • U篡tkownik usun掖 konto  
  • Poziom 26  
    jekab napisa:

W telewizorach z kineskopami jest 25kV i grzeba貫m bez obaw 瞠 mnie zbije.
    W kuchence mikrofalowej jest tylko 1600 V a nikt mnie nie zmusi bym wsadzi tam r瘯 gdy jest w陰czona.
    Kompletnie nie rozumiem co piszesz. EAndrzej te dziwnie pisa.

Ciekawe, czy grzebi帷 w OR "Pionier" nie mia豚y obaw :?: .
    Zasilanie urz康ze AGD najcz窷ciej jest realizowane w spos鏏 bezpo鈔edni(chodzi o wewn皻rzny uk豉d po陰cze). Dlatego przyporz康kowanie przewodu N jest tak wa積e - przestrzegaj tego anglicy, a standard francuski daje dowolno嗆(chodzi o gniazda przy陰czeniowe).

Ps.
    Przepraszam - mia這 by o 3F, a ja 1F przep造wowym ogrzewaczu.
    Ale geometryczny rozk豉d napi耩 utrzymuje potencja wody bliski potencja這wi ziemi.
  • Poziom 21  
    Chcia貫m ju tu wi璚ej nie pisa, ale skoro kol. jekab wci捫 mnie wywo逝je pisz帷:
    jekab napisa:

EAndrzej te dziwnie pisa.

i ci庵le go to tak m璚zy to radz, aby teraz kiedy ju wszystko pomierzy i ma 100 % pewno軼i, 瞠 ma racj, i nic mu si nie stanie to, dlaczego wci捫 nie umyje r彗 pod tym pogrzewaczem.
    Tylko przypominam odpi皻y PE od podgrzewacza, podgrzewacz grzeje wod oczywi軼ie – 瞠by kol. jekab nie nabawi si przypadkiem reumatyzmu woda musi by na bie膨co podgrzewana i te stopy kolegi nie spawa do PE :!: a tylko stan望 bez obuwia, kapci i skarpet – tak jak przy k徙ieli – na go貫j posadce bez dywanik闚 np. na kafelkach najlepiej.
    Tylko niech kol. jekab nie zapomni kogo poprosi, aby po eksperymencie koniecznie na elektrodzie nas poinformowa o jego wyniku. Aby鄉y mieli konkretne wyja郾ienie i podsumowanie tematu a nie jakie dziwne wypowiedzi, pomiary i wyliczenia kol. jekab. Ja wy郵 nawet wi您ank jakby, co – obiecuj - ( w ramach uznania za po鈍i璚enie si dla podniesienia poziomu na elektrodzie).
    I zobaczymy, kto tylko panikuje a kto ma racj bez dalszych zb璠nych dywagacji i k堯tni. Przecie nie ma co panikowa i czego si ba skoro nawet kol. Darom zapewni:
    Darom napisa:
    Urz康zenie wprowadzane do obrotu powinno spe軟ia odpowiednie wymagania bezpiecze雟twa i chyba nie ma co wprowadza paniki, 瞠 u篡wanie podgrzewacza mo瞠 by szczeg鏊nie niebezpieczne.

Inaczej si nie dowiemy - teoretyzowa mo積a w niesko鎍zono嗆 – trzeba w ko鎍u sprawdzi jak naprawd b璠zie.
    I niech kol.jekab mi nic nie odpisuje do p鏦i nie wykona tego testu bez niego te dziwnie pomiary kol. jekab i wyliczenia s nic nie warte, bo niezweryfikowane w rzeczywisto軼i. Przyrz康y si nie myj pod podgrzewaczem ma si my cz這wiek. Teoretycznie mo積a udowodni, 瞠 Ziemia jest p豉ska.
    Skoro tego kol. jekab tego nie uczyni to dalej b璠zie 篡 w niewiedzy – naprawd warto po鈍i璚i si dla nauki.
  • Poziom 11  
    Nie chc rozgrzebywa, ale prosz zawsze zwr鏂i uwag czy kr鵵ce wylotowy i wlotowy podgrzewacza s poprawnie uziemione ! Zdarza si, 瞠 instalator je odkr璚a a potem nie chce mu si pod陰czy PE.

Druga sprawa to konieczno嗆 stosowania wy陰cznika r騜nicowopr康owego w podgrzewaczach z odkryt grza趾 takich jak fokus.