Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik elektryczny piec na ekogroszek

Ilidan18 22 Lis 2012 10:10 4269 3
  • #1 22 Lis 2012 10:10
    Ilidan18
    Poziom 9  

Witam, posiadam piec na ekogroszek. Pod koszem na ekogroszek znajduje się silnik elektryczny, który porusza ślimak, który podaje ekogroszek. W przeszłości zdażyło mi się, że silnik ściął śrubę od ślimaka (7mm śruba), teraz silnik po prostu staje i wyje, kiedy ma za ciężko, a śruba nie jest ścięta.

Czy mogę podłączyć do silnika jakąś diodę, czy może sygnał dźwiękowy, kiedy silnik nie chce się obracać, mimo że dostaję od komputera sterującego komendę rozpoczęcia pracy?

0 3
  • #2 22 Lis 2012 10:33
    tehaceole

Poziom 28  

Została ścięta oryginalna zawleczka? Czym ją zastąpiłeś? Niedopuszczalne jest wstawienie zamiast niej czegoś z materiału twardszego od niej. Nie kombinuj z jakimiś dodatkowymi układami tylko wstaw taką zawleczkę (lub zamiennik), który ulegnie ścięciu.

Można to rozwiązać elektrycznie: użyć jakiegoś przetwornika do pomiaru prądu (myślę, że nadałby się zwykły przekaźnik priorytetowy), do tego czasówka (żeby zablokować włączenie silnika, a po upływie np. minuty spróbować uruchomić go ponownie) + logika przekaźnikowa. Tylko po co?

Wstaw zawleczkę taką jaka powinna być - to będzie najlepsze rozwiązanie.

ps. Właśnie uświadomiłem sobie, że czasówka to zły pomysł - ślimak załączany jest na kilkadziesiąt sekund (poza rozpalaniem / napełnianiem kotła) więc ten pomysł nie zda egzaminu. Ale możesz np. użyć przekaźnik priorytetowy + zwykły przekaźnik. Jak? Gdy przekaźnik priorytetowy wykryje zbyt duży prąd, przełączy swoje styki. Stykami tymi zasilasz cewkę przekaźnika pomocniczego (podłączenie w układzie samopodtrzymania). Przekaźnik pomocniczy rozłącza obwód zasilania silnika, a że ma samopodtrzymanie to sterownik kotła nie będzie mógł załączyć ślimaka ponownie, póki ręcznie nie dokonasz restartu. Przekaźnikiem pomocniczym - wiadomo: możesz wysterować jakiś buczek itp.

0
  • #3 22 Lis 2012 11:14
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Ilidan18 napisał:
    Witam, posiadam piec na ekogroszek. Pod koszem na ekogroszek znajduje się silnik elektryczny, który porusza ślimak, który podaje ekogroszek. W przeszłości zdażyło mi się, że silnik ściął śrubę od ślimaka (7mm śruba), teraz silnik po prostu staje i wyje, kiedy ma za ciężko, a śruba nie jest ścięta.

Czy mogę podłączyć do silnika jakąś diodę, czy może sygnał dźwiękowy, kiedy silnik nie chce się obracać, mimo że dostaję od komputera sterującego komendę rozpoczęcia pracy?

Najpierw musisz się zastanowić dlaczego silnik się zatrzymuje i dlaczego nie zrywa zawleczki?
    Zazwyczaj tak się dzieje, kiedy kondensator rozruchowy utraci część swojej pojemności. Wtedy silnik nie ma mocy, aby obracać ślimakiem.
    Możliwe, że kondensator jest OK, a ktoś zamiast zawleczki takiej jak być powinna wsadził hartowaną śrubę i wtedy silnik nie może jej zerwać.
    Ale jaka jest wtedy przyczyna, że ślimak stawia taki opór, że silnik nie może nim kręcić?
    1. W paliwie znajdują się kamienie, śruby lub inne większe elementy blokujące ślimak.
    2. Ślimak jest zużyty.

0
  • #4 22 Lis 2012 18:34
    Ilidan18
    Poziom 9  

Śruba została wstawiona dokładnie taka sama (przy kupnie pieca dostałem takich kilka). Ślimak był cały w rdzy, popukałem lekko przecinakiem, żeby go z tej rdzy obrać, wyczyściłem dokładnie i narazie chodzi, ale z tym kondensatorem to jest dobra myśl, jakby nadal coś się chrzaniło to go wymienię, a jak nie no to pewnie będzie trzeba zaiwestować w nowy ślimak ;/

0