Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zerowatt X33 - Pralka nie startuje prawidłowo.

kris6661991 22 Lis 2012 13:37 2148 6
  • #1 22 Lis 2012 13:37
    kris6661991
    Poziom 25  

Witam.

Mam problem z pralką ZEROWATT X33. Problem ma się następująco: Po ustawieniu dowolnego dozwolonego programu i włączeniu jej - nie startuje. Napięcie dochodzi do włącznika, pali się kontrolka, słychać aktywność blokady drzwi, dalej cisza. Na elektrozaworze dopuszczenia wody do pralki nie pojawia się faza (nie załącza go), co wydaje mi się przyczyną (po zapodaniu odpowiedniej ilości wody włącznik membranowy ze sprzężonym regulatorem ilości wody powinien załączyć kolejne procedury - nie robi tego, gdyż do pralki nie wchodzi woda).

Gdy włączymy pralkę i zaczniemy "w locie" przekręcać programator, zauważamy iż na programach przejściowych (gdzie silnik programatora jest zasilany niezależnie ze styków programatora) pralka zaczyna pracować, wykonywać określone funkcje.

Sprawdzone:
    Blokada termobimetalowa drzwiczek: sprawna, po załączeniu na przewodzie wyjściowym fazowym podane jest napięcie na programator.

Programator, wydaje się kompletny i sprawny, rutynowo został przepłukany preparatem typu PR Kontakt.

Silnik programatora sprawny: po podłączeniu bezpośrednio do sieci pracuje prawidłowo, programator nie zacina się.

Pompa wylotowa oraz elektrozawór dolotowy są sprawne.

Kilka dni przed tą poważną awarią pralka miała kilka jednorazowych problemów związanych z pompą wylotową: nie chciała pracować, lecz problem ustał.

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 22 Lis 2012 21:58
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Pompa spustowa sprawna 100%, sprawdź przewody pompa-elektrozawór czy "jest ciągłość" czy nie ma przerwy.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 23 Lis 2012 10:10
    kris6661991
    Poziom 25  

Niestety jest ciągłość przewodów. 2 dni przesiedziałem nad tą pralką, sprawdziłem już właściwie wszystko co się da, programator przepłukałem tak solidnie chemią, że nie ma opcji nieprzewodzenia któregoś ze styków. Jeśli to by pomogło, dorzucam serwisówkę tejże pralki.

1
  • #4 23 Lis 2012 19:40
    kris6661991
    Poziom 25  

Paw_el, widzę, że jesteś w temacie serwisowania sprzętu AGD. Czy mógł być podpowiedzieć coś więcej na temat takich usterek? Co dokładnie sprawdzić... co brać pod uwagę? Ogólnie nie mam urządzenia na miejscu, a na wsi, gdzie mam dość ograniczony dostęp do internetu (chciał bym po prostu zebrać nieco informacji zanim wyruszę w poszukiwaniu dalszych usterek).

Pozdrawiam!

0
  • Pomocny post
    #5 23 Lis 2012 20:05
    Paw_el

Specjalista AGD

kris6661991 napisał:
    Kilka dni przed tą poważną awarią pralka miała kilka jednorazowych problemów związanych z pompą wylotową: nie chciała pracować, lecz problem ustał.

Musi jednak coś w niej siedzieć, najlepiej jakbyś miał na podmianę silnik pompy.

1
  • #6 23 Lis 2012 20:23
    kris6661991
    Poziom 25  

Sprawdzę to dokładnie jeszcze raz. Jutro pojadę na dokładne oględziny i odpiszę co i jak :) Dzięki za poradę.

0
  • #7 25 Gru 2012 13:16
    kris6661991
    Poziom 25  

Temat rozwiązany, może kiedyś taka informacja będzie przydatna. Uszkodzona była pompa, uzwojenie przepaliło się w miejscu łączenia między dwiema częściami karkasu. Nie wiem jakim cudem, ale miernik pokazywał przejście między wyprowadzeniami. Po zlutowaniu dwóch uzwojeń ponownie (na szczęście przepaliło się w takim miejscu, że można było odwinąć 1 zwój i zlutować) pralka chodzi poprawnie 3 tydzień.

Pozdrawiam, oraz dziękuję za pomoc koledze Paw_el!

1