Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows - Instalacja Win 7 nie bootuje po restarcie

22 Lis 2012 13:52 2877 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    mam problem z instalacją Win7 na moim kompie. Mam zainstalowany Win XP i chcę doinstalować Win7 na osobnej partycji i zrobić dual-boota. Podczas instalacji Win7 wymagany jest restart więc komputer restartuje się automatycznie, lecz po restarcie nie ma możliwości kontynuowania instalacji. Normalnie bootuje się XP jak gdyby nigdy nic.

Próbowałem też edytować boot.ini z windowsa XP i dodać tam win7, jednak to też na nic bo nie widzi jakiegoś pliku w system32 (partycja została podana właściwa).

Robiłem dual-boota już nie raz ale pierwszy raz mi się coś takiego dzieje. Męczę to już od rana. Wie ktoś co z tym zrobić?

Edit:Plik, którego brakuje to ntoskrnl.exe. Próbowałem też naprawić bootowanie przez komendy
    bootsect nt60 all
    bootrec.exe /RebuildBcd
    bootrec.exe /FixMbr
    bootrec.exe /FixBoot
    i nic to nie dało. W przypadku bootrec.exe /RebuildBcd nie widzi nawet żadnego zainstalowanego windowsa.
  • Poziom 29  
    Może BIOS blokuje edytowanie boot sektora na dysku.
    Edycja boot.ini nic nie da, ponieważ windows 7 startuje na całkiem innej zasadzie niż XP.
    Użyj komendy "diskpart" (z DUŻĄ ostrożnością oczywiście).
    Po uruchomieniu diskpart ustaw tą drugą partycję jako aktywną i spróbuj jeszcze raz instalować, albo po restarcie sprawdź czy faktycznie ustawiła się jako aktywna. Co do komend dispart'a, to ma on całkiem przyjaznego helpa, a podstawowe komendy są np. takie:

list disk (wyświetli listę podpiętych dysków)
    select disk 0 (wybiera pierwszy dysk)
    list partition (wyświetli listę partycji, * przy nazwie oznacza aktywną)
    select partition 1 (wybiera drugą partycję)
    active (ustawia bieżącą partycję jako aktywną)

Po instalacji 7 użyj np. EasyBCD żeby dodać XP do opcji startu.
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie. Już działa.