Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykres wektorowy [kompensacja szeregowa w linii energetycznej]

stadzio2 22 Nov 2012 19:01 2175 1
    stadzio2
    Level 8  
    Witam serdecznie.

Na ostatnich laboratoriach analizowaliśmy dołączenie baterii kondensatorów szeregowych do linii energetycznej [kompensacja szeregowa]. Jednym z zadań, które mają być zrealizowane w sprawozdaniu ma być narysowanie wykresu wektorowego do analizowanej sytuacji. Dane, które posiadam:

- U2 - napięcie na końcu linii - 15kV,
    - I2 - prąd w linii - 140A,
    - U1 - napięcie na początku linii po kompensacji - 11kV,
    - cos fi1 - cosinus kąta przesunięcia fazowego między napięciem po kompensacji, a prądem w linii - 0,88 (indukcyjny)
    - cos fi2 - cosinus kąta przesunięcia fazowego między napięciem na końcu linii, a prądem w linii - 0,65 (indukcyjny),
    - impedancja linii Z = 2,1 + j24,66 ohm,
    - pojemność kondensatorów szeregowych - 66,6 * 10^-6

Powiem, jak ja to robię (bardzo proszę o nakierowanie mnie na odpowiednią drogę, jeśli się mylę). Na początku wyznaczam wartość kątów fi1 i fi2 z podanych cosinusów. Po dobraniu odpowiedniej podziałki, odkładam na osi rzeczywistej napięcie U2 na końcu linii (15kV). Następnie odmierzam wartość kąta fi2 i rysuję wektor prądu I2 (tak, aby był on opóźniony względem napięcia U2). Potem od końca wektora U2 rysuję spadek napięcia na rezystancji linii (w takiej samej fazie co prąd), a następnie spadek napięcia na reaktancji linii (I2 * reaktancja linii) - kąt prosty w stosunku do spadku napięcia na rezystancji. Następnie od końca tego wektora odkładam wektor odpowiadający spadkowi napięcia na reaktancji pojemnościowej (reaktancja baterii kondensatorów szeregowych) ze zwrotem przeciwnym do wektora spadku napięcia na reaktancji linii.
    No i teraz pojawia się mój problem. Suma wektorów napięcia U2 na końcu linii, spadku napięcia na rezystancji linii, reaktancji linii i reaktancji kondensatorów szeregowych powinna dać napięcie po kompensacji (U1), które będzie wyprzedzało prąd o kąt fi1 = ok. 28st (dane z zadania). U mnie natomiast kąt ten równy jest około 36st.
    Czyli uzyskany przeze mnie wektor napięcia na początku linii po kompensacji nie pokrywa się z wektorem z danych zadania. Bardzo proszę o wskazówki, czym może być spowodowana taka sytuacja.

Pozdrawiam!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    mir1984
    Level 13  
    Masz prawdopodobnie błąd w danych.
    Zakładając że opis i za wyjątkiem prądu wszystkie dane są poprawne , to prąd przed kompensacją będzie wynosił 130A a po kompensacji 172A (zakładając stałe napięcie źródła).
    Impedancja odbiornika wynosiła by Zodb=95.66e^(j41)
    Odbiornik i linia Z=114.82e^(j49.8)
    Odbiornik, linia i kondensator szeregowy Z=87.11e^(j28.3)

Oczywiście błąd może być gdzieś indziej.