Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Manta Prince 2 - zasadność wymiany lasera

Wini 230 22 Lis 2012 20:41 1332 2
  • #1 22 Lis 2012 20:41
    Wini 230
    Poziom 23  

Nagrałem koledze ślub aparatem cyfrowym w systemie plików AVI, następnie skompresowałem to specjalnym programem w Linuksie na system PAL/SECAM, stworzyłem obraz ISO i nagrałem go na płytę DVD. Na moim DVD marki LG film odtwarzał się bardzo dobrze, ale u kolegi zacinał się i pojawiała się mozaika. Zbyt pochopnie stwierdziłem, że może mieć brudny laser, więc przedmuchałem go sprężonym powietrzem, przemyłem soczewkę alkoholem izopropylowym i przetarłem ściereczką z mikrofibry. Mechanikę lekko posmarowałem wazeliną techniczną. Nie było w sklepie elektronicznym innego smaru, a sprzedawca zapewnił mnie, że można jej do tego użyć. Po złożeniu okazało się, że odtwarzacz przestał wczytywać jakiekolwiek płyty DVD-R, tylko czasem wczytywał i odtwarzał fabryczne płyty CD. Płyty DVD w ogóle przestał widzieć i wyświetlał napis "No Disc". Fabrycznego nagrania DVD nie miałem żadnego. Wymieniłem laser z mechaniką, przez co odtwarzacz zaczął normalnie czytać wszystkie płyty, oprócz tej z nagranym ślubem. Tą czyta tak samo jak przed jakąkolwiek ingerencją w środku urządzenia. Przed czyszczeniem lasera nie sprawdziłem działania innych płyt. Za nowy laser zapłaciłem 62 zł i mam pytanie, czy zasadne jest brać od kolegi pieniądze za laser, bo teraz nie wiem, czy ten stary na początku miał w ogóle jakąkolwiek wadę. Jeżeli popełniłem błąd, koszt lasera będę musiał wziąć na siebie.

0 2
  • Pomocny post
    #2 06 Gru 2012 14:05
    egon42
    Poziom 37  

Wini 230 napisał:
    Tą czyta tak samo jak przed jakąkolwiek ingerencją w środku urządzenia
    Jeżeli nagraną płytę czyta tak samo jak przed wymianą lasera to laser został przez ciebie uszkodzony i następnie trzeba go było wymienić i nie należało by brać pieniędzy za wymianę. dlaczego laser się uszkodził może dlatego że użyłeś sprężonego powietrza czasami przy jego wydmuchu wylatują krople płynnego gazu jak taka kropla osiądzie na soczewce zmatuje folię zabezpieczającą na soczewce i laser jest do wymiany. W swojej historii wydziałem już setki laserów uszkodzonych przez sprężone powietrze i dlatego nigdy go nie używam do tego celu.

0
  • #3 07 Gru 2012 17:06
    Wini 230
    Poziom 23  

Podczas czyszczenia lasera z pojemnika na soczewkę rzeczywiście poleciało trochę płynnego gazu, pojawił się na niej szron. Sprężone powietrze polecane było przez znajomych elektroników dlatego go użyłem. Chociaż w pierwszej kolejności powinienem porządnie przetestować odtwarzacz na różnych płytach, zamiast od razu go rozkręcać. Zmyliło mnie to że na moim DVD ta płyta działała bez problemu. Mam już dość starą nagrywarkę, więc to może przez jakość nagrania naprawiany przeze mnie odtwarzacz ma problemy z jej odczytem.
    Wyjaśniłem koledze, że laser mógł być niepotrzebnie wymieniony, ale mimo to dostałem zwrot jego kosztów. Nagrywałem im ślub, więc wliczyli to w koszt lasera.

0
  Szukaj w 5mln produktów