Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus A6000 - ustawienia CMOS

Slicery5 22 Lis 2012 21:36 2505 8
  • #1 22 Lis 2012 21:36
    Slicery5
    Poziom 7  

Witam serdecznie. Zawsze radziłem sobie z tego typu problemami odnajdując rozwiązanie na tym forum/w sieci. Otóż z tym problemem mam nieco trudniej, więc prosiłbym krok po kroku o rady, co jak mam robić.

Otóż, w Asusie A6000 wyskoczył mi komunikat, o słabej baterii CMOS. Po setkach odkręconych śrubek, by dojść do jego bebechów, udało mi się w końcu ją wymienić. Bateria jest wymieniona. Teraz pojawił się kolejny problem:

Po włączeniu lapka i załadowaniu hardware wyskakuje komunikat:
    Cmos settings wrong.
    Cmos DATE/time not set.
    Press F2 to Run SETUP
    Press F1 to load deafault values and continue.

Gdy wciskam jakikolwiek z klawiszy "F" lapek nie reaguje. Teraz kwestia jest taka:
    1. Czy jest to może uszkodzona klawiatura? Naciskając CAPS LOCK załącza się dioda, która to podświetla. Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że Odpowiednia grupa klawiszy na klawiaturze, odpowiada konkretnemu pinowi na taśmie.

2. Czy jest to jakaś wina software. Tu już cięższa sprawa, bo jeśli dojdzie do tego, że będę musiał wgrywać biosa, czy coś w ten deseń, to prosiłbym o szczegółowe informacje, lub linki do poradników co działać krok po kroku.

Dodam jeszcze, że na laika podczepiłem klawiaturę pod port USB, port ją przeczytał, ale nic nie trybi (nawet caps), ale to chyba z racji tego, że urządzenia zewnętrzne odpala dopiero system po odczytaniu sterowników, a system się nie odpala.

Nie wiem też, czy ta informacja jest też ważna, a nawet czy nie jest to przyczyną wszystkiego, ale jest też (ciut wyżej) komunikat:
    "1 AMD North Bridge, Rev unknown..."

Z góry dzięki za rady :).

0 8
  • #2 22 Lis 2012 22:39
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Slicery5 napisał:
    Po włączeniu lapka i załadowaniu hardware wyskakuje komunikat:
    Cmos settings wrong.
    Cmos DATE/time not set.
    Press F2 to Run SETUP
    Press F1 to load deafault values and continue.

Musisz skonfigurować niektóre ustawienia w biosie bo się zresetowały.

Slicery5 napisał:
    Gdy wciskam jakikolwiek z klawiszy "F" lapek nie reaguje. Teraz kwestia jest taka:
    1. Czy jest to może uszkodzona klawiatura? Naciskając CAPS LOCK załącza się dioda, która to podświetla. Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że Odpowiednia grupa klawiszy na klawiaturze, odpowiada konkretnemu pinowi na taśmie.

Może spróbuj jeszcze raz przymocować klawiaturę, bo gdzieś taśma nie łączy.

Dodano po 4 [minuty]:

Slicery5 napisał:
    Dodam jeszcze, że na laika podczepiłem klawiaturę pod port USB, port ją przeczytał, ale nic nie trybi (nawet caps), ale to chyba z racji tego, że urządzenia zewnętrzne odpala dopiero system po odczytaniu sterowników, a system się nie odpala.

U mnie w laptopie z klawiatury USB da się wejść w BIOS, ale też nie wiem czy wszystkie modele tak mają.

0
  • #3 23 Lis 2012 00:47
    Danio47
    Poziom 15  

Spróbuj poprawić połączenie klawiatury z płytą główną, albo inną klawiaturą na USB. Poinformuj czy pomogło?

0
  • #4 23 Lis 2012 14:18
    Slicery5
    Poziom 7  

Asus A6000 - ustawienia CMOS

Kilka świeższych informacji: Otóż klawiatura reaguje, tyle że prawdopodobnie przyciski "F" nie reagują. Chociażby przez to, że CAPS działa oraz kombinacje przycisków "Fn" + np. "Scroll lock" również podświetlają diody. Próbowałem wiele kombinacji, by w ogóle biosa odpalić i o dziwo lapek reaguje na jedną "ALT"+ "CTRL" + "DEL", po wciśnięciu tej kombinacji automatycznie się resetuje i nadal jest to samo.

@Danio47, przepatrzyłem wszystko 2 razy. Ścieżki taśmy klawiatury wydają się być okey, taśma jest dobrze "dociśnięta" do portu. Co do klawiatury, jak na screenie widać, czyta moją pod każdy port USB (sprawdzałem) jednak brak jakiejkolwiek reakcji. Po południu postaram się z inną klawiaturą.

Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

@edit

Próbowałem z drugą klawiaturą, dalej nic, ten sam problem...

0
  • #5 25 Lis 2012 11:05
    Slicery5
    Poziom 7  

Chciałbym się dowiedzieć, czy znajdzie się jakiś sposób żeby go jeszcze naprawić a nie wysyłać do naprawy. Widzę, że temat musi być poważny, skoro w świetle innych tematów zjeżdża w dół i zero odezwu :P.

Prosiłbym o jakiekolwiek informacje w tej sprawie.

0
  • #6 25 Lis 2012 15:20
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Ja nie mam pojęcia co jest nie tak. Poczekaj może ktoś coś poradzi.
    Może spróbuj go jednak jeszcze raz rozkręcić i sprawdź czy wszystko jest podłączone jak należy.

0
  • #7 25 Lis 2012 17:13
    Kolobos
    Spec od komputerów

Baterie masz podlaczona? Jakies dodatkowe urzadzenia?

Mogles cos uszkodzic podczas rozkrecania/skrecania. Sprobuj rozkrecic wszystko jeszcze raz i ponownie poskladac. Zresetuj jeszcze raz CMOS, odlaczajac zasilanie, baterie laptopa oraz wyciagajac baterie cmos.

Klawiatura pod USB nie bedzie dzialac bez wlaczenia w biosie opcji usb keyboard support, ktore bez wejscia do biosu nie wlaczysz (o ile w ogole masz taka opcje w co watpie).

0
  • #8 25 Lis 2012 21:25
    Slicery5
    Poziom 7  

Żadnych dodatkowych urządzeń. Nic nie zostało uszkodzone, a ten sam problem pojawiał się zanim wymieniłem baterię CMOS, z tym, że był również komunikat o słabej baterii, wtedy klawisze F1, F2 również nie działały.

Spróbuję jeszcze raz zresetować CMOS, zgodnie z zaleceniami. Jak nic nie poskutkuje, postaram się załatwić klawiaturkę od innego Asusa z podobnej wersji, być może, że z klawiaturą jest coś nie tak.

Jutro dam znać :), dzięki wielkie za odzew.

0
  • Pomocny post
    #9 27 Lis 2012 14:02
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Możliwe że z taśmą masz też coś nie tak, gdzieś naderwana i wtedy nie będzie wszystko działało. Musisz sprawdzić i klawiaturę i też taśmę.

0
  Szukaj w 5mln produktów