Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Neo HD 80 - niepoprawnosc obrazu i dzwieku

22 Lis 2012 21:46 3423 18
  • Poziom 10  
    Witam,
    Zakupiłem właśnie tuner Neo HD 80. Z opinii na forach wyczytałem, że jest dość dobry. Po podłączeniu i wyszukaniu programów obraz jest niewyraźny, od czasu do czasu mamy plamy albo kwadraty, zacina się dźwięk itp.
    Podłączony jest do starego TV sony kv-2185mt poprzez kabel euro (do tunera) i chinch do TV (ale tylko jedno wyjście audio bo na TV jest tylko jedno).
    Mieszkam w centrum Wrocławia, a jako anteny używam anteny siatkowej która mieści się na dachu tyle, że niestety przysłoniętą jest przez wielki mur w odległości kilkunastu metrów od anteny.
    Z tego co poczytałem to problem może być właśnie w tej antenie tylko nie wiem co z tym fantem zrobić dalej?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Tak tylko, że tematów jest 500, a porad w nich jeszcze więcej. Antenę mam na dachu i na dzień dzisiejszy nie mam do niej dostępu ale z tego co mi się przypomina jak ją montowałem to posiada symetryzator bo podpinałem kabel do czegoś takiego.
    Neo HD 80 - niepoprawnosc obrazu i dzwieku
    Dodam, że kabel idzie z dachu do rozgałęźnika w pokoju obok, a dopiero z niego rozchodzi się na 2x TV, każdy w innym pokoju, u mnie dochodzi do kontaktu do którego podpinam kabel i do którego podłączony jest tuner. Także sygnał z tunera idzie tylko na jeden TV.

Wedle tego co opisałem i tego co wyczytałem potrzebuję wzmacniacza tak? Jeśli tak to jaki model? Chodzi mi tu głównie aby był jak najtańszy.

Poza tym jak mogę sprawdzić jakoś sygnału na tunerze?

Zapomniałem dodać jeszcze, że na części kanałów mam napis "KODOWANY" co mnie tym bardziej dziwi. To też wina anteny?

Przypominam o poprawnym załadowaniu zdjęć na Nasz serwer, zgodnie z zaleceniami : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html .
    Popraw.
    [SP5ANJ]
  • Moderator
    Pojęcie CENTRUM Wrocławia to pojecie bardzo szerokie, Wrocław to piękne i duże miasto. A w zależności od konkretnego miejsca z odbiorem może być różnie.

Te kodowane kanały to MUX4 Polsatu, do odbioru trzeba mieć specjalizowany dekoder i płacić abonament. Tu masz wykaz:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokazdv_stacja.php?pid=64
    W centrum Wrocławia najlepiej jest odbierany sygnał z Kredki.

Anteny siatkowe maja do siebie , ze są zrobione najczęściej ze stali, a ta koroduje. Zakładanie wzmacniacza do instalacji o nieznanym i niepewnym stanie technicznym nie jest pomysłem dobrym.
    Nic nie piszesz jak jest s poziomem siły i jakości sygnału . To podstawa dalszych prac.
    W która stronę skierowana jest antena i czy nie można jej umieścić tak, by miała otwarta przestrzeń a nie mur przed sobą?
  • Poziom 38  
    iPaulo napisał:
    Poza tym jak mogę sprawdzić jakoś sygnału na tunerze?

Poczytaj instrukcję obsługi. Zwykle w dekoderach informacje o poziomie i jakości odbieranego sygnału są po naciśnięciu (czasami dwukrotnym) klawisza 'Info' na pilocie.
    Ewentualnie, trzeba włączyć strojenie ręczne na kanale, na którym odbiera się mux-a.

iPaulo napisał:
    Dodam, że kabel idzie z dachu do rozgałęźnika w pokoju obok, a dopiero z niego rozchodzi się na 2x TV, każdy w innym pokoju, u mnie dochodzi do kontaktu do którego podpinam kabel i do którego podłączony jest tuner. Także sygnał z tunera idzie tylko na jeden TV.

Do prób należy zastąpić rozgałęźnik połączeniem kabla antenowego do jednego odbiornika.

Jaki masz kabel antenowy od anteny i w mieszkaniu: jaka średnica (~5mm czy około 7mm), jak długi i jak stary?

Przy odbiorach na symetryzatorze to właśnie kable antenowe zwykle generują problemy z odbiorami sygnałów DVB-T, zwłaszcza, jeśli sygnały są na wysokich kanałach, jak ze Ślęży - k64 i k58.

Może być też problem symetryzatora starej konstrukcji.
  • Poziom 10  
    Tzn problem jest taki, że mieszkam w mieszkaniu studenckim i nie mam możliwości zmiany tego rozgałęźnika, gdyż w przeciwnym razie współlokatorka straci TV.

Jeśli chodzi o kable to z dachu do rozgałęźnika jak i od niego, zarówno do mnie jak i współlokatorki, odchodzą kable 7mm, natomiast ode mnie z gniazdka wychodzi 5mm. Jeśli chodzi o wiek to zapewne kilkuletnie (raczej nie kilkunasto) kable.

Dostępu do dachu nie mam dlatego, że nie mam dostępu do drabiny :S ale na upartego mógłbym jakoś sprawdzić ten symetryzator tylko na co zwrócić uwagę?

Mieszkam we Wrocławiu przy ulicy Świstackiego 6 jeśli to ma coś pomóc w ocenie. Rozumiem, że nie trzeba w moim przypadku wzmacniacza?

Jakość na poziomie 42-53% i skacze. Tu dziękuję za informacje jak to sprawdzić bo w instrukcji nie ma nic o tym napisanego bo czytałem wczoraj.
  • Poziom 38  
    iPaulo napisał:
    Tzn problem jest taki, że mieszkam w mieszkaniu studenckim i nie mam możliwości zmiany tego rozgałęźnika, gdyż w przeciwnym razie współlokatorka straci TV.
    Tylko na czas prób. Rozgałęźnik też może powodować duże problemy z jakością sygnału na wysokich kanałach, dlatego warto taką ewentualność wyeliminować w czasie prób.

iPaulo napisał:
    Jeśli chodzi o kable to z dachu do rozgałęźnika jak i od niego, zarówno do mnie jak i współlokatorki, odchodzą kable 7mm, natomiast ode mnie z gniazdka wychodzi 5mm. Jeśli chodzi o wiek to zapewne kilkuletnie (raczej nie kilkunasto) kable.
    Jeśli nie zamakają (strata jakości odbioru w czasie deszczu), to chyba mogą być.

iPaulo napisał:
    Dostępu do dachu nie mam dlatego, że nie mam dostępu do drabiny :S ale na upartego mógłbym jakoś sprawdzić ten symetryzator tylko na co zwrócić uwagę?
    Symetryzatora w warunkach domowych nie sprawdzisz, tylko podmiana na nowy, przykładowo taki: http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm

Ale, tu uwaga, jeśli drugi odbiornik jest analogowy odbierający w paśmie III to może on wtedy stracić odbiór programu z tego pasma (zwykle jest to TVP1 lub TVP2). Wtedy można stosować tego typu symetryzator: http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_i-v_C0005.htm

Co do włażenia na dach, to i tak będziesz to musiał zrobić, bo trzeba sprawdzić ustawienie anteny, które może być różne od ustawienia na odbiór analogów.

Antenę ustawia się na MAX jakości odbieranych muxów. Więc jedna osoba na dach, a druga przy odbiorniku raportuje wartość jakości mux-ów. Kręcić anten a trzeba wolno, bo odbiorniki wolno reagują na zmiany sygnału, a anten e często trzeba ustawiać z dokładnością do pojedynczych stopni kątowych.

Wtyczka antenowa, złącza przy rozgałęźniku, podłączenie kabla antenowego do symetryzatora, ewentualne łączenia kabla - to również potencjalne powody do utraty jakości sygnału i problemów z odbiorem.

iPaulo napisał:
    Mieszkam we Wrocławiu przy ulicy Świstackiego 6 jeśli to ma coś pomóc w ocenie. Rozumiem, że nie trzeba w moim przypadku wzmacniacza?
    O stosowaniu wzmacniacza nie decyduje adres, tylko warunki odbiorcze w miejscu, gdzie stoi antena. Jeśli warunki są słabe, a instalacja pasywna jest OK, to trzeba dołożyć wzmacniacz.

iPaulo napisał:
    Jakość na poziomie 42-53% i skacze.
    Za mało, i to dużo za mało. Powinno być stabilne MAX (prawdopodobne 100%).
  • Moderator
    A jak poziom siły sygnału? Skakanie oznacza że albo sygnał jest zniekształcony albo zbyt słaby.
    Jak odbiór analogowego POLSAT-u ze Ślęży?
    Jak z odbiorem ODRY /TV4 z Kredki?
    Kabel 5mm to za mało dla kanałów 58 i 64, tłumienie metra takiego przewodu na tych częstotliwościach to czasami nawet 4 dB.
  • Poziom 10  
    Ok dziekuję za pomoc, problemem był rozgałęźnik. Dobrze, że zbieram stare graty to i miałem jeden w zapasie i jest ok.

To pozostaje mi tylko problem z kodowanymi kanałami.
    Mam tylko TVP1, TVP2, TVP Info Opole, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, a reszta kanałów jak np. Polsat News, TVP Seriale, Polsat Sport mam napisane ze są zakodowane. Z czego to może wynikać?
  • Moderator
    Tak ma być.
    POLSAT sport jest w MUX4 i jest kodowany. Natomiast w MUX1 jest Polsat Sport News, i ten jest FTA.
    Powinieneś mieć:
    TVP1 HD i SD
    TVP2 HD i SD
    TVP3 w wersji Wrocław i Opole
    TVP Kultura
    TVP Historia
    TVP POLONIA
    POLSAT
    POLSAT SPORT NEWS
    TVN
    TVN7
    TV4
    TV6
    PULS
    PULS2
    TTV
    ESKA
    POLO.TV
    ATM Rozrywka
    21 sztuk.
    Resztę możesz wylasowac...
  • Poziom 10  
    No tak, wiem jaka jest lista, ale ja mam TYLKO te kanały które podałem, cała reszta jest zakodowana włącznie z Polsatem, TVN itp.
  • Pomocny post
    Poziom 38  

Odbierasz tylko mux-3 nadawany z Żurawiny, brak ci mux-1 oraz mux-2 nadanych ze Ślęży. Do tego odbierasz kodowaną TV Mobilną Polsatu.

mux-y i nadajniki
    nadajniki mux-1...3

Przeskanuj ręcznie kanały k58 (mux-2) i k64 (mux-1). Jeśli nie odbierzesz, trzeba przestawić antenę.
  • Poziom 10  
    Przeskanowałem ręcznie te kanały i znalazło mi brakujące muxy tylko, że jakość ich jest tragiczna, praktycznie 15%. Potrzebny wzmacniacz czy wina źle ustawionej anteny? Chociaż z tego co sobie "wyrysowałem" to antena jest zwrócona w kierunku ślęży.

Czy to wielki problem z poprawieniem postu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11563148#11563148 .
    Czy zawsze osoby "powiązane" ze Studencką wiarą - muszą być tak "leniwi". :?:
    [SP5ANJ]
    A czy moderatorzy for elektrody muszą być tak mało pojętni? Znalazłeś błąd w moim poście który zamieściłem parę postów wcześniej. Sądzisz, że wracam do tego co było napisane kilka postów wyżej aby sprawdzać czy czasem moderator czegoś nie znalazł? Jeśli coś nie pasuje można napisać priva, że znaleziono błąd w danym poście i proszę o poprawę, bo takie edytowanie starego posta można sobie darować, jeśli znajduje się po nim kilka już następnych odpowiedzi.
  • Poziom 38  

Ślęża (mux-1,2) nadaje bardzo silnie w porównaniu do Żórawiny (mux-3), ale za to na bardzo wysokich kanałach. Więc wygląda, że problemem może być brak precyzyjnego ustawienia anteny, marnej jakości kabel antenowy (być może ten kawałek o średnicy 5mm) lub ponownie rozgałęźnik.
  • Poziom 10  
    A czy duży wpływ na jakość sygnału może mieć fakt, że antena skierowana jest na mur (albo wielki komin, nie wiem dokładnie co to jest), który znajduje się na dachu tak, że przysłania kierunek Ślęży? Na dachu jest kilka anten i każda jest skierowana w ten sam sposób na ten mur.

W sumie nie wiem co się stało ale jakość sygnału sama wzrosła do 55% i tak się utrzymywała i jakość obrazu była idealna ale nagle po jakimś czasie obniżyła się do 45% i zaczęło trochę przycinać od czasu do czasu.
    Jednak zauważyłem, że wyszukuje mi ręcznie tylko mux 2, a z mux 1 nic nie chce wyszukać :S Dziwne to wszystko...
  • Poziom 38  
    iPaulo napisał:
    A czy duży wpływ na jakość sygnału może mieć fakt, że antena skierowana jest na mur (albo wielki komin, nie wiem dokładnie co to jest), który znajduje się na dachu tak, że przysłania kierunek Ślęży?
    Tak, może to mieć znaczny wpływ na odbiór.

iPaulo napisał:
    W sumie nie wiem co się stało ale jakość sygnału sama wzrosła do 55% i tak się utrzymywała i jakość obrazu była idealna ale nagle po jakimś czasie obniżyła się do 45% i zaczęło trochę przycinać od czasu do czasu.
    W mieście tak już jest, że mogą występować okresowe duże wahania poziomu i jakości sygnału.

Wygląda, że przydałoby się precyzyjnie ustawić antenę i ewentualnie dodać wzmacniacz antenowy.
  • Poziom 10  
    No teraz znów wróciło do 55% i jest ok.
    Tak "na oko" antena jest dobrze ustawiona ale wiem, że na oko to chłop w szpitalu umarł stąd pytanie czy różnica nawet 1* może mieć duży wpływ?
    Jeśli będę chciał ostawiać antenę to robić to w taki sposób, że ustawię info o jakości sygnału i pójdę na dach poruszać anteną, a druga osoba będzie sprawdzała czy % się zwiększa czy robić to w jakiś inny sposób? Pytam bo jak pisałem wcześniej mam ograniczone możliwości wchodzenia na dach.
    Wzmacniacz antenowy jaki najlepiej by się nadawał z tych tańszych?
  • Poziom 38  
    iPaulo napisał:
    Tak "na oko" antena jest dobrze ustawiona ale wiem, że na oko to chłop w szpitalu umarł stąd pytanie czy różnica nawet 1* może mieć duży wpływ?
    Jeden stopień to nie, bo to może być skręcenie się mocowania anteny pod wpływem dokręcenia śrub mocujących. Pojedyncze stopnie.

iPaulo napisał:
    Jeśli będę chciał ostawiać antenę to robić to w taki sposób, że ustawię info o jakości sygnału i pójdę na dach poruszać anteną, a druga osoba będzie sprawdzała czy % się zwiększa czy robić to w jakiś inny sposób?
    Tak.

iPaulo napisał:
    Wzmacniacz antenowy jaki najlepiej by się nadawał z tych tańszych?
    Dobrze sprawują się wzmacniacze serii LNA: 101.169.177. Ale wzmacniacz, to niestety w warunkach miejskich powinno się dobierać.
    Istotny jest zasilacz antenowy z separatorem napięcia. Separator powinien być w całości ekranowany, np. taki

Na razie spróbowałbym ustawić ponownie antenę, i w zależności od sytuacji pomyślał, co dalej.
  • Poziom 10  
    Temat do zamknięcia. Jak się okazało zepsuta była wtyczka która była zamontowana u mnie w pokoju. Nawet małe poruszenie kablem powodowało skoki jakości sygnału. Wystarczyło wymienić i obecnie jakość jest na poziomie 95-100%.
    Dziękuję za pomoc i za nową wiedzę którą nabyłem.