Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie do Technicsa su a700mk2

pita17 03 Lut 2005 17:24 852 2
  • #1 03 Lut 2005 17:24
    pita17
    Poziom 10  

Zostałem obdarowany takim właśnie wzmacniaczem który nie posiada trafa i nie wiem jakim powiniem byc zasillany napięciem, prosze o jakis opis nie chcę inwestowac na razie w orginalne trafo bo nie wiadaomo czy sprawna jest końcówka, mam stosone zasilacze aby bo prztestowac prosze tylko o dokładne opisanie zasilaań. Z góry dziękuje

0 2
  • #2 03 Lut 2005 19:05
    adammc

Poziom 26  

jezeli nie posiadasz trafo musisz zlokalizowac punkty w ukladzie gdzie byl podpiety i przeanalizowac zasilacz od zasilacza niestabilizowanego najprawdopodobniej symetryczny do zasilaczy stabilizowanych zasilajacych przedwzmacniacz itp.
    nalezy zlokalizowac koncowke mocy jezeli jest to hybryd lub inna scalona koncowka musisz na podstawie danych katalogowych wyczytac napiecie zasilania i jej moc nastepnie znajac napiecie zasilania np; -+40V jest to symetryczne napiecie.. zas wtorne z transformatora wyliczyc ze wzoru jako Usr = (Usk-1.4)*1.41 usr to napiecie wyfiltrowane na kondensatorze wiec jezeli mamy zasilanie symetryczne np -+40V to wstawiamy 80=(Usk-1.4)*1.41 z tego wyliczamy usk jest to skuteczna wartosc napiecia dostarczanego przez trafo wiec jak wyszlo np 56 V to trzeba uzwojenie o napieciu 56V z odczepem w srodku ktory to odczep w zasilaczu laczy sie z masa ukladu pomiedzy dwa kond . pozostale konce uzwojenia laczy sie z zaciskami wejsciowymi gretza .
    nastepnie trzeba przeanalizowac pozostale zasilania np czasem na plycie pisze lub ze schematu jak masz to wszystko bez problemu. jak nie to nalezy np. jezeli trafo dostarczalo jeszcze dodatkowych napiec do zasilania reszty ulkadu trzeba oszacowac dokladnie wartosci napiec ktorych dostarczaly stabilizatory zasilajace przedwzmacniacz i pozostale bloki . albo jak sa scalone stabilizatory wystarczy odczytac wart. jak sa kompensacyjne budowane jako dioda zenera + tranzystor pracyjacy w ukladzie wspolnej bazy to na podstawie danych diod zenera i konfiguracji ukladu mozna odczytac napiecie zas napiecie przed stabilizatorem na kondensatorach filtrujacych musi byc odpowiednio wiekrze by zachodzila stabilizacja napiecie to przyjac o pol wiekrze niz wartosc nominalna stabil. a z kolei napiecie na tych kondensatorach powstaje przez wyprostowanie i filtrowanie napiecia zmiennego dostarczanego np przez dodatkowe uzwojenia trafo jak tak jest nalezy te napiecia wyliczy z znanego wzoru na wartosc napiecia wyprostowanego dwopolowkowo z filtrem pojemnosciowym.
    moze byc tak ze stabilizatory zasilajace reszte ulkadu wykozystywac beda jako zasilanie napiecia zasilajace koncowke ulatwi to sprawe bo ta druga opisana czec powyzej odpada ...........
    ale podales za malo szczegulów co do budowy tego wzmacniacza wazne napisz w jakiej klasie on pracuje jaka koncowkaitp..... zas prad dopuszczalny uzwojen a co za tym idzie moc trafo wyliczyc na podstawie mocy wzmacniacza mocy plus pare watow na reszre i odpowiednio na straty w radiatorze (to zalezy od klasy wzm)..............
    jezeli posiadasz stary trafo tylko ze spalony co byl poprzednio ulatwilo by to sprawe lub chociaz schemat jak masz wyslij na poczte ja napisze ci napiecia na podztawie schematu... pozdrawiam powodzenia

0
  • #3 03 Lut 2005 21:28
    pita17
    Poziom 10  

mi chodziło bardziej o dokłdna rozpiske ze schematu, w owym wzmaxcniaczu sa dwa gniazda podłaczenioew jedno ma 4 zaciski a drugie 3 jakie napiecie mam podac na zasilanie to wiem na maxa 40V kondziory sa tam 50V.Wydaje mi się ze w standbayu tez tam jakies napiecie jest na płycie.. ale jakie chciałbym miec część schematu z opisem napieć i to by było najlepsze..

0
  Szukaj w 5mln produktów