Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

coś szybszego niż prędkość światła

xamrex 06 Sty 2013 01:06 31923 204
  • Fabryka Prądu
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jarkon2, pokaż mi, proszę, w artykule opublikowanym w Nature, fragmenty, w których jest mowa o podważeniu teorii Einsteina i Newtona. A mógłbyś również swoimi słowami, albo i cytatami z przytoczonych przez siebie artykułów, opiisać, na czym podważenie jednej i drugiej teorii polega.
    saskia
    Poziom 38  
    jankolo napisał:
    Jarkon2, pokaż mi, proszę, w artykule opublikowanym w Nature, fragmenty, w których jest mowa o podważeniu teorii Einsteina i Newtona. A mógłbyś również swoimi słowami, albo i cytatami z przytoczonych przez siebie artykułów, opiisać, na czym podważenie jednej i drugiej teorii polega.

Jankolo, masy sie teraz nie zgadzaja, ktore wyliczane byly wedlug tych teorii, a teraz jest problem, bo mase kilku galaktyk teraz bedzie trudno wytlumaczyc, no chyba ze wprowadzi sie "drobniutkie" poprawki do wzorow, stalych, lub wprowadzi wyjatki.:-)
    "Przykładem takiej galaktyki są Obłoki Magellana, dwie karłowate galaktyki najbliższe naszej Galaktyce, widoczne gołym okiem z półkuli południowej: Mały Obłok Magellana (określany anglojęzycznym skrótem SMC) odległy jest o 196 tys. lat świetlnych, ma średnicę 13 000 lat świetlnych i masę 1,5 mld mas Słońca, widoczny jest w gwiazdozbiorze Tukana."
    "Wielki Obłok Magellana (LMC) znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów Złotej Ryby i Góry Stołowej, oddalony jest o 163 tys. lat świetlnych, ma średnicę 40 000 lat świetlnych i masę 14 mld mas Słońca, zawiera ok. 1,5 mld gwiazd. Oba obłoki oddalone są od siebie o 65 200 lat świetlnych, mają wspólne z Galaktyką pochodzenie, oba zawierają względnie dużo materii międzygwiazdowej."

I jak tu teraz wjasnic pomylke o 15.5 mld mas slonca. ;-)
    krakarak
    Poziom 39  
    No, słuszna uwaga z tymi masami. Coś słyszałem o "ciemnej masie", ale nie zapamiętałem w której galaktyce. I jak tak te galaktyki będą miały te masy nie po równo rozłożone, to będą się kręciły mimośrodowo i mogą wylecieć poza ... kosmos ? Siła odśrodkowa je wyrzuci.
    kaczofan33
    Poziom 11  
    Poza kosmos? To jest coś takiego (przepraszam za moją ignorancję jeśli coś takiego faktycznie isnieje)?
  • Fabryka Prądu
    krakarak
    Poziom 39  
    No a Łajka i Striełka to gdzie latały jak nie w kosmos ? Zaraz potem poleciał tam Gagarin a jak wracał to na stepie testował nowe gumowce skacząc z kapsuły.
    saskia
    Poziom 38  
    Pierw byla Lajka, pozniej 2 , Bielka i Strielka. :-)

Dodano po 1 [minuty]:

krakarak napisał:
    No a Łajka i Striełka to gdzie latały jak nie w kosmos ? Zaraz potem poleciał tam Gagarin a jak wracał to na stepie testował nowe gumowce skacząc z kapsuły.

W poblizu dziadka ktory wysadzal wlasnie w powietrze carski pociag. :-)
    jamtex
    Poziom 23  
    jankolo napisał:

Skoro napisali w 4 linkach, to widać tak jest :)

Chłopak jest faktycznie niezły:

Cytat:
    Do obserwatorium astronomicznego przyszedł pomóc ojcu, Rodrigo, który kieruje zespołem astronomów badających otaczające galaktykę Andromedy mniejsze galaktyki karłowate. Przy pomocy zespołu Neil poznawał tajniki języka programowania Python. Ojciec poprosił go o pomoc przy kodowaniu.

W efekcie młody Francuz stworzył program, za pomocą którego dokonał sensacyjnego odkrycia. Po ogłoszeniu wyników Neil przyznał, że cieszy go publikacja w prestiżowym czasopiśmie "Nature". Dodał, że nie wie jeszcze, czy chce iść w ślady ojca i zostać astrofizykiem, ale cieszy się swoim wkładem w naukę.

Czyli Python zjadł Einsteina i Newtona razem :).
    Zawsze mówiłem, że początkujący programiści mają farta ;P
    saskia
    Poziom 38  
    Teraz wypadalo by podwazyc inne teorie i bylby koniec z autorytetami naukowymi w przyszlosci. :-)

Nauka poszla by w koncu wlasnym, niezaleznym od autorytetow torem!
    kaczofan33
    Poziom 11  
    krakarak napisał:

Chodziło mi o granice kosmosu!
    saskia
    Poziom 38  
    Skoro nikt nie wie gdzie one sa (te granice), i co nimi jest, to masz takie odpowiedzi. :-)
    kaczofan33
    Poziom 11  
    Rozumiem ;-) . Ja myślę, że można to ująć tak: badasz lot piłki - użyj praw Newtona, badasz cząsteczki elementarne - użyj fizyki kwantowej. Tak jakby te prawa są dobre w pewnym zakresie (choć to ostatnie było raczej naciągane).
    Tommy82
    Poziom 40  
    jamtex
    W baje wierzysz?
    Co za zbieg okoliczności ze akurat syn astronoma który nie chce być astronomem ale dziwnym zbiegiem okoliczności znalazł się na stażu w tym obserwatorium u tatusia i dokonuje odkrycia pomagając ojcu w analizie danych zbieranych przez lata...
    Trochę to szyte sznurkiem od snopowiązałki.
    Tatuś dobrze wiedział czego tam szuka.
    To jest taki bełkot wg mnie. A Einstein i Newton tylko są tu "na rozpałkę" żeby się jarali ludzie co z fizyki mniej więcej tylko Einsteina albo Newtona kojarzą a niektórzy może i obu. To taki trick żeby mieli wrażenie ze coś z artykułu rozumieją. I wcale z tego wiele nie wynika. Mniej więcej tyle samo co z "naukowców z NASA" przypinanych przy kazdej okazji od wszystkiego.

Niedawno mieliśmy przekroczoną prędkość światła

Nawet pewien "jasnowidz" przewidział ze to wina kabla ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9968275#9968275
    Numerów totolotka jeszcze nie przewiduje. Ale kto wie, kto wie.
    Paradoksalnie dokonałem odkrycia przed specjalistami z CERNu.

To po prostu taka zajawka tak się robi marketing.
    Tatuś ustawił synusia medialnie w pewien sposób. Jak by tego odkrycia dokonał tatuś nie przebiło by się w Polsce do "kultury masowej" nikt by o tym nawet nie pierdnął.
    Ale jest 15 latek jest impreza.
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Przekaz o podważeniu przez tego chłopaka teorii Einsteina i Newtona znajduje się chyba wyłącznie w tytułach naszych "przekaziorów". Żródła zagraniczne nie zawierają takiej informacji.
    kaczofan33
    Poziom 11  
    A mnie zastanawia coś takiego (wiem że trochę offtopic): skoro wybijając elektron z chmury fotonów wysokoenergetycznych otrzymujemy fale roentgena to czy wybijając jakieś ciało o dużej masie z chmury grawitonów otrzymamy fale grawitacyjne (oczywiście ZAKŁADAJĄC, że istnieją grawitony)?
    saskia
    Poziom 38  
    Astronom mial wbite na sile teorie i mase danych ktore nic nie znaczyly.
    Syn zrobil program ktory te dane przewertowal i poukladal w pasujaca calosc. Pech chcial ze ta calosc nie zgadza sie z teoria. :-(
    JohnRing
    Poziom 14  
    A te wszystkie informacjie o kosmosie w Dzień Objawienia Pańskiego.
    Ciekawe, ciekawe...
    jamtex
    Poziom 23  
    saskia napisał:
    Astronom mial wbite na sile teorie i mase danych ktore nic nie znaczyly.
    Syn zrobil program ktory te dane przewertowal i poukladal w pasujaca calosc. Pech chcial ze ta calosc nie zgadza sie z teoria. :-(

Chwileczkę, mamy:

po jednej stronie:
    - równania
    - znane obliczenia
    - znane teorie
    - znanych naukowców

po drugiej:
    - młody chłopak
    - kilka dni nauki programowania i do tego Python
    - nowa teorię

większość ludzi wierzy w to drugie, ciekawe dlaczego ? :)
    Jeszcze 2 dni pismakowania, a okaże się, że babcia lub lepiej dziadek tego chłopaka to znany Pan Czesław spod Grójca, który lata temu wyemigrował do Francji.

Jankolo - a co robi przeciętny polski pismak, szczególnie marki "łonet", używa uniwersalne ściągawki dla rozgarniętych inaczej:

krótka broń = Glock
    broń długa - Kałasznikow lub w wersji dla zaawansowanych AK47 (jak brak drewienka to M16)
    fizyka = Einstein lub w wersji dla zaawansowanych Newton
    chemia = Skłodowska
    elektronika = Apple
    informatyka = Gates
    zespół badawczy = amerykańscy (dawniej radzieccy) naukowcy
    samolot zdalnie sterowany = Predator
    coś nowego = NASA
    ekonomia = Balcerowicz
    afera = AmberGold
    giełda = Znany Gracz Giełdowy Pan Zenon
    łapówkarstwo i przekręty = lobbing
    nie ma o czym pisać = Katarzyna W. lub inni nekro, sexo, skandalo a najczęściej głupotokryci, chciałem powiedzieć: celebryci

jeszcze bardziej nie ma o czym pisać = Rozenek sie rozwodzi

nic, ale to już kompletnie nic nie przychodzi do głowy = książka Nergala w Biedronce, bije rekordy pułkowania - nawet lepiej sprzedają się płyty DVD z filmem "Kevin Sam w Domu"

a na czarna godzinę pozostaje jeszcze Zbigniew H. i jego światłe myśli dotyczące praw autorskich, a jeśli artykuł ma być dwu góra trzy zdaniowy to można napisać o jego twórczości.
    telecaster1951
    Moderator Akustyka
    Ten chłopak był wpisany jako współautor i tatuś załatwia mu uczelnię. Nic więcej. Specjalnie wyszukałem tę publikację, to na prawdę wygląda tak, jakby tatuś myślał o uczelni dla synka i wypisywał pierdoły.
    Mi to śmierdzi na kilometr.
    saskia
    Poziom 38  
    _jta_ napisał:
    Jarkon2 - Nasi dziennikarze tyle przekręcają, że naprawdę nie warto na nich polegać.

saskia - A gdzie jest ta niezgodność mas, bo jakoś nie mogę jej wypatrzeć?

Nie mozesz, czy nie chcesz?
    zimny8
    Poziom 33  
    W "Nature" napisali dokładnie:
    http://www.nature.com/nature/journal/v493/n7430/full/nature11717.html
    Ta symulacja wygląda tak:
    http://www.youtube.com/watch?v=XnEpWjb7Hbk
    Co to oznacza, nie wiedzą, dziś tylko tyle że 27 karłowatych galaktyk krąży prawie w płaszczyźnie wokół Andromedy w tym bodaj 13 w sposób skoordynowany bo w tą samą stronę.
    To że nie wiedzą jak to powstało o niczym nie przesądza, może przypadek?.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Może tyle, że ta galaktyka powstała przez kurczenie się wirującej chmury gazu i pyłu
    znacznie większego od niej - ta chmura miała za duży moment pędu, żeby się skurczyć
    do galaktyki, więc pozostawiła te karłowate galaktyki krążące wokół niej. Możliwe, że
    takich karłowatych galaktyk powstało więcej, i część została odrzucona dużo dalej.
    Może na tej samej zasadzie wokół gwiazd powstają układy planetarne, jak słoneczny?
    krru
    Poziom 32  
    zimny8 napisał:
    W "Nature" napisali dokładnie:
    http://www.nature.com/nature/journal/v493/n7430/full/nature11717.html
    Ta symulacja wygląda tak:
    http://www.youtube.com/watch?v=XnEpWjb7Hbk
    Co to oznacza, nie wiedzą, dziś tylko tyle że 27 karłowatych galaktyk krąży prawie w płaszczyźnie wokół Andromedy w tym bodaj 13 w sposób skoordynowany bo w tą samą stronę.
    To że nie wiedzą jak to powstało o niczym nie przesądza, może przypadek?.

Skoro z 27 galaktyk będących w jednej płaszczyźnie 13 kręci się w jedną stronę, to pozostałe 14 kręci się w drugą. Idealnie przypadkowy rozkład.
    zimny8
    Poziom 33  
    Dla hecy napisałem do młodego N. Ibaty, pytania co do podważania OTW i Newtona, zapodając sensacyjne artykuły z kilku krajów w tym z Polski jak w 4 linkach wyżej, po krótkiej korespondencji wywołanej brakiem czasu hehe (więc bez interesujących szczegółów) Neil Ibata napisał:

"Of course not! Let me say succinctly that the press has made it out to be so, even though it is an Extremely remote possibility. I currently do not have enough time to answer you in detail, but let me tell you that I do not personally believe in that and that I never said it that way to the press, I was simply stating the facts and attempting to explain our article (these passages were generally omitted).
    I hope I have answered your question,
    Sincerely"

Tata wykonał niezłe posunięcie, jeśli to błąd/pomyłka -no cóż młody człowiek się pomylił.
    Tak czy siak zrobiło się głośno wokół osoby, bramy renomowanych uczelni stoją przed nim otworem.

krru napisał:
    Skoro z 27 galaktyk będących w jednej płaszczyźnie 13 kręci się w jedną stronę, to pozostałe 14 kręci się w drugą. :idea:lnie przypadkowy rozkład.

Jednak patrząc na animację nadzwyczajnej harmonii nie widać :).
    _jta_ napisał:
    Może na tej samej zasadzie wokół gwiazd powstają układy planetarne, jak słoneczny?

Odwrotnie, widać silne skojarzenie do układu planetarnego, tylko skala nie ta, właśnie dlaczego materia/planety układu są w płaszczyźnie, o tym zdecydowała grawitacja?
    To chyba z grubsza odpowiedź gdzie podziała się materia/obiekty leżące poza płaszczyznami układów, czy to planetarnych czy innych.
    telecaster1951
    Moderator Akustyka
    zimny8 napisał:

Tata wykonał niezłe posunięcie, jeśli to błąd/pomyłka -no cóż młody człowiek się pomylił.
    Źle rozumiesz. W internecie jest dostępny abstrakt. Obacz autorów. Ten młody jest gdzieś na końcu. Ojciec jest jako pierwszy autor. Publikacja i tak na jego konto. Ale głośno się zrobiło.

zimny8 napisał:
    I do not personally believe in that
    Taaaa. Ja tam wierze w to, co publikuję. xD
    zimny8
    Poziom 33  
    Wiem kto jest autorem publikacji, ważne jednak to, że to młody ponoć pisał/zmienił program który pozwolił to poukładać, i właśnie od niego zależą wyniki, a co za tym odpowiedzialność za ewentualną pomyłkę/błąd.

P.s Zwalił wszystko na prasę i że nigdy czegoś takiego On ani nikt inny nie powiedział.