Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna 3 drożna + sub - podziały zwrotnicy.

alexhawk 23 Lis 2012 16:33 1623 4
  • #1 23 Lis 2012 16:33
    alexhawk
    Poziom 11  

Witam.
    Planuję zrobić kolumny 3 drożne + subwoofer, który będzie podstawką dla kolumny, lecz pobierał osobno sygnał z 4 wyjściowego wzmacniacza.
    Kolumny 3 drożne:
    dół - Tonsil GDN 20/80/2, skrzynka bass-reflex, pojemność 35l, częstotliwość strojenia Fb=39Hz, przy F3=43Hz i dbPeak=0,06
    średnica - JWS Proson 170 WFR, obudowa zamknięta Qtc=0,68, pojemność 15l, częstotliwość strojenia Fb=75Hz, F3=59,4Hz
    góra - jeszcze nie wiem, może jakaś Vifa (tu mam dylemat co kupić, nie chcę szmat Tonsila)...
    sub- Magnat Shockwave 1200, skrzynka bass reflex, pojemność 30l, częstotliwość strojenia Fb=43Hz (nie wiem czy nie za wysoko), dbBeak=0,51
    albo pojemność 60l, Fb=35Hz, tyle że dbBeak=-1,29

Kwestia podziału zwrotnicy.
    Myślałem zrobić tak - sub 6db/okt od 100Hz
    w kolumnach GDN 20/80/2 - 500 Hz 12db/okt
    Proson 170 WFT - doł 500Hz 6db/okt (dlatego że jest to midwoofer i jeszcze w dole ma w miarę liniową charakterystykę), góra myślę około 4kHz również 6db/ok
    tweeter - doł 4kHz 12db/okt

oczywiście wszystko wyrównane do jednej skuteczności l-padami.
    Czy mam dobre założenia odnośnie podziału zwrotnicy i jaki wysokotonowiec moglibyście mi polecić w miare liniowy od 4kHz w górę.
    Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie.

0 4
  • #2 23 Lis 2012 17:47
    Tomq
    Poziom 38  

A cóż to za cudowanie i czemu ma służyć?

Najpierw trzeba się zastanowić o co nam chodzi. Jeśli o w miarę sensowne wydanie pieniędzy to wypadałoby się zdecydować, czy robimy po to kolumny 3 drożne żeby dobrze odtwarzały najniższe pasmo, czy robimy kolumny dwudrożne i do tego subwoofer (żeby dobrze odtwarzał najniższe pasmo). Z subwooferami jest tak, że ilość niskich tonów wydobywających się z nich da się regulować, więc basu na pewno nie zabraknie (ilościowo). Po co więc do tego klolumny 3 drożne?

Druga rzecz - zwrotnica. Jaki masz pomysł na jej zaprojektowanie. Kwestii doboru głośników nie będę poruszał dopóki nie odpowiesz na to pytanie.

Cytat:

Myślałem zrobić tak - sub 6db/okt od 100Hz

Podziały (wszystkie...), delikatnie mówiąc, nie są dobrane najszczęśliwiej.
    Tak słabą filtracja będzie powodowała, że subwoofer będzie odtwarzał znaczną część średnich tonów.

0
  • #3 23 Lis 2012 18:38
    alexhawk
    Poziom 11  

Robimy kolumny 3 drożne - to na pewno. Subwoofer jest jako dodatek - chciałem by podbijał F3 kolumn 3 drożnych, które nie będą nisko zestrojone - bo nie lubię najniższego pasma w GDN 20/80/2, ale chyba sam sub będzie za wysoko zestrojony, więc tak jak napisałem proponuję 60L i zestrojenie go jeszcze niżej. Kolumny 3 drożne dlatego, gdyż lubię wyeksponowaną średnicę, dodatkowy subwoofer, bo lubię mocny dół pasma. Mocnych wysokich nie lubię (nie cierpię tych piskliwych i szeleszczących Tonsili).
    Generalnie wymienione przeze mnie głośniki posiadam, a więc zastanawianie się czy czegoś nie kupować nie wchodzi w grę. Jedynie mogę to posprzedawać i kupić coś innego, tylko po co? I tak nic lepszego nie dostanę za tą kasę.
    Co do zwrotnicy jestem zdezorientowany , dlatego zapytuję.
    A więc, sugerując się Twoją wypowiedzą, już wiem że 2 rząd na subie (a możę 3 rząd?).

Z chęcią poczytam uwagi odnośnie głośników.

0
  • #4 23 Lis 2012 20:37
    Tomq
    Poziom 38  

W przypadku budowy kolumn zwrotnica jest kluczową kwestią. Jeśli nie wiesz jak za to się zabrać to lepiej zrealizować gotowy projekt (inaczej szkoda pieniędzy). Jeśli chcesz samemu zaprojektować zwrotnice to musisz jeszcze dużo doczytać i uświadomić sobie, że to kosztuje i nie mało (sprzęt pomiarowy, elementy RLC, itp).

Moim zdaniem powinieneś się zastanowić czy robisz zestaw 2+1 (ew. 2+2), czy po prostu kolumny 3 drożne. Do niektórych sprawy podchodzisz źle, np:

Cytat:
    Kolumny 3 drożne dlatego, gdyż lubię wyeksponowaną średnicę,

Wyeksponowana średnica nie ma nic wspólnego z ilością głośników w kolumnie. Można zrobić kolumnę 2-drożna z wyeksponowaną średnicą (co jest banalną sprawą, ze względu na to, że w takim wypadku nie trzeba kompensować BaffleStepu), a można też zrobić 3 way z wycofanymi średnimi tonami (kwestia tłumienia głośnika średnitonowego). Głównymi przewagami 3 way jest przede wszystkim to, że można swobodniej zrobić podział pasma i że głośnik średniotonowy nie potrzebuje dużych wychyleń, co owocuje mniejszymi zniekształceniami intermodulacyjnymi.
    Cytat:

dodatkowy subwoofer, bo lubię mocny dół pasma.

Odpowiednio dobrane niskotonowe do 3 way też Ci to zapewnią.
    Cytat:

Cytat:

Subwoofer jest jako dodatek - chciałem by podbijał F3 kolumn 3 drożnych, które nie będą nisko zestrojone - bo nie lubię najniższego pasma w GDN 20/80/2,

Skoro nie podobają Ci się te głośniki to je sprzedaj, bo na razie widzę, że stosujesz zasadę "mam to wykorzystam". Nigdy nic dobrego z tego nigdy nie wyszło. Trochę dziwne to podejście (ratować słabe głośniki niskotonowe subwooferem) to tak jakbyś kupił zwykły samochód, a potem planował kupić Ferrari żeby go holowało, bo Twoje auto za wolno jedzie. Większość osób po prostu sprzeda wóz i kupi taki o lepszych osiągach.

Cytat:
    Mocnych wysokich nie lubię (nie cierpię tych piskliwych i szeleszczących Tonsili).

Przyzwoite głośniki zaczynają się >150 zł/szt, od głośnika wartego 30-50 zł nie ma co oczekiwać cudów...

Cytat:

Generalnie wymienione przeze mnie głośniki posiadam, a więc zastanawianie się czy czegoś nie kupować nie wchodzi w grę. Jedynie mogę to posprzedawać i kupić coś innego, tylko po co? I tak nic lepszego nie dostanę za tą kasę.

Jesteś pewien jakości tego głośnika średniotonowego? Nic na jego temat nie można znaleźć w internecie. I szczerzę wątpię, że da radę dobrze grac do 4 khz (i też nie wiem dlaczego puszczać go od 500 hz skoro to midwoofer?).

Cytat:
    Co do zwrotnicy jestem zdezorientowany , dlatego zapytuję.

Mam nadzieje, że nie liczysz na to, że w 3-4 zdaniach powiem Ci jak się projektuje zwrotnice? Sam dobór głośników wymagałby wielogodzinnych wykładów, a mowa o czymś bardziej skomplikowanym.
    Cytat:

A więc, sugerując się Twoją wypowiedzą, już wiem że 2 rząd na subie (a możę 3 rząd?).

Zwykle daje się 4 rząd.

0
  • #5 24 Lis 2012 00:33
    alexhawk
    Poziom 11  

ok dzięki, bardzo mi pomogłeś, pozdrawiam

0