Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzejnik aluminiowy - zapowietrza się w łazience

23 Nov 2012 20:41 2727 7
  • Level 10  
    Witam!
    Przed tym sezonem grzewczym zmieniłem kocioł na podajnikowy i wiadomo, ze musiałem też zainstalować pompę obiegową (na powrocie). Instalację robili dobrzy fachowcy. Wszystko jest o.k. oprócz jednego grzejnika w łazience na piętrze - ciągle się zapowietrza. Jest on umiejscowiony najdalej od kotła. Co 2, 3 dni musiałem go odpowietrzać. W końcu (czytając różne fora) zainstalowałem odpowietrznik firmy CALEFFI (taki jak w zał. pliku), ale problem nie zniknął, a wręcz się nasilił. Teraz muszę odpowietrzać codziennie - ręcznie, bo ten automat jakby nie działał.
    Mam pytanie - czy możliwe jest, aby przez ten odpowietrznik dostawało się powietrze do grzejnika?.
    Podciśnienie może w nim wystąpić w chwili, kiedy termostat zamknie zasilanie, a z powrotu wodę ściąga pompa.
  • Level 36  
    Kazek54 wrote:
    Przed tym sezonem grzewczym zmieniłem kocioł na podajnikowy i wiadomo, ze musiałem też zainstalować pompę obiegową (na powrocie). Instalację robili dobrzy fachowcy

U mnie robili byle jacy fachowcy, ale jakoś nic się nie zapowietrza.
    Jak chcesz, żeby Ci ktoś odpowiedział, to narysuj schemat instalacji, inaczej to lipa.
  • Level 38  
    Zwróć uwagę na post nr 8. Wspawanie rury powrotnej.
    Spadek w kierunku odpływu i trochę wpływ ma średnica rur- grzejnik jest daleko (spadek ciśnienia, opory przepływów), więc może pomóc kryzowanie pozostałych, sprawdź też na róznych prędkościach pompki.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic624861.html
  • Level 16  
    Pompa na powrocie może powodować okresowe podciśnienie na tym grzejniku a odpowietrznik automatyczny może rzeczywiście wpuszczać powietrze do instalacji jeśli poziom wody w nim opadnie. Podejrzewam, że instalacja typu otwartego z małym ciśnieniem statycznym i pompą na powrocie. Jeśli masz na tym grzejniku zawory na zasilaniu i powrocie, to otwórz zasilanie na maxa i przymknij na powrocie, żeby tak szybko nie wyciągało z niego wody. Odpowietrznik do dobrego działania powinien mieć cały czas nadciśnienie w grzejniku. Jak wysoko jest naczynie wyrównawcze?
  • Level 10  
    Od górnej krawędzi grzejnika do przelewu z naczynia wyrównawczego jest dokładnie 2m. Wczoraj odpowietrzałem wszystkie grzejniki (na śrubunkach - najwyższe punkty grzejników), w niektórych było trochę powietrza. Uzupełniłem wodę i dzisiaj na razie mam spokój. Porady o regulacji ciśnienia na zaworach są trafne , spróbuję je zastosować. Rysuję schemat mojego CO - wkrótce go zamieszczę. Na wszystkich grzejnikach mam zawory termostatyczne i odcinające na powrotach.
  • Level 16  
    2m różnicy, to statycznie ok. 0,2 bara - pracująca pompa potrafi wytworzyć więcej - do tego opory przepływu (najdalszy grzejnik) i może wytwarzać się podciśnienie albo zero. Spróbuj też zmniejszyć bieg pompy.
  • Level 10  
    Pompa pracuje na najmniejszych obrotach, podciśnienie faktycznie się tworzy w czasie gdy np zamknę zawór termostatyczny (wietrzenie łazienki), albo podczas kąpieli - wtedy temp. w łazience jest wyższa od zadanej na termostacie i zamyka dopływ. Przez odpowietrznik dostaje się wtedy powietrze. Przydławienie na powrocie nic nie pomogło, grzejnik dalej się zapowietrza. Planuję zdemontować ten odpowietrznik i dać zwykły korek.
  • Level 10  
    W poniedziałek (5 dni temu) zdemontowałem ten odpowietrznik, zamiast niego dałem zwykły, pełny korek i od tej pory spokój. Na razie nic się nie zapowietrza. Temat zamykam. Dziękuję za pomoc.