Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalny generator wysokiego napięcia

Jatsekku2 23 Lis 2012 22:05 6600 22
  • #1 23 Lis 2012 22:05
    Jatsekku2
    Poziom 12  

Witam.
    Ostatnio zaczął mnie interesować temat przetwornic wysokiego napięcia. Próbowałem coś tam sklecić na transformatorze od WN, jednak efekt był bardzo mizerny ~3mm. Chciałbym się poradzić co zrobić by osiągnąć jak najlepsze parametry (sprawność, napięcie) takiej przetwornicy, a także spytać o jakiś schemat przetwornicy, gdzie dałoby się regulować napięcie, częstotliwość, natężenie.
    Oto transformator jaki posiadam:
    Uniwersalny generator wysokiego napięcia

0 22
  • #2 24 Lis 2012 18:10
    kaka0204
    Poziom 28  

Wstaw zdjęcie, albo schemat tego co zrobiłeś. Po co Ci regulacja napięcia i prądu w przetwornicy WN?

1
  • #3 24 Lis 2012 19:28
    Jatsekku2
    Poziom 12  

Schemat, myślę, że byłby zbędny - po prostu 5 zwojów, załączane tranzystorem BD249, na bazę podawałem impulsy z generatora "Mini Kombajn Pomiarowy". A co do regulacji - chciałem by była to jakaś lepsza konstrukcja i bym mógł zastosować ją do wszystkiego, mógłbym się szarpnąć nawet na sterowanie z procka + lcd, ale to taki dodatek. Póki co chce zbudować dobrą przetwornice WN, myślę że resztę da się zrobić po stronie pierwotnej

0
  • #4 24 Lis 2012 19:45
    kaka0204
    Poziom 28  

Do czego będziesz ją wykorzystywał?

0
  • #5 24 Lis 2012 19:52
    Jatsekku2
    Poziom 12  

Hmm, na pewno chciałbym zbudować kule plazmową, drabine jakuba, myślę, że też w przyszłości posłużyła by mi jako wzmocnienie do generator van der graffa, zabaw łukami no i zasadniczo tyle, może jeszcze kiedyś mi się przyda da zasilenie kilku lamp

0
  • #6 24 Lis 2012 21:06
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Tym starym transformatorem od kineskopowego telewizorka tego nie zrobisz, żadne zabawki na wejściu nic nie zmienią.
    Zacznij od podstaw-fizyka WN ZWŁASZCZA WYSOKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI, naskórkowość, upływność, wpływ izolatorta, przebicia i przepięcia..
    Bez tego albo nic sensownego nie sklecisz albo się zabijesz.
    Prawa fizyki nie oszukasz..

0
  • #7 24 Lis 2012 21:16
    Jatsekku2
    Poziom 12  

Przecież wiele osób buduje przetwornice WN na transformatorach od starych telewizorów kineskopowych. Przyznam, że wysoka częstotliwość jest dla mnie troszkę zagadkowa, ale czy aby na pewno muszę być od razu specem od niej by zrobić prostą przetwornice ? Co do wejścia miałem, na myśli tylko kontrole napięcia i prądu, po stronie wtórnej na pewno ciężej to zrealizować.

0
  • #8 24 Lis 2012 21:52
    cirrostrato
    Poziom 36  

Jeśli chcesz się bawić wn to zastosuj transformator wn od lampowego TV, ten na zdjęciu ma kilka uzwojeń i jedno z nich (trudno powiedzieć które) prawdopodobnie zasilało powielacz, tego transformatora nie znam ale to raczej od TV kineskopowego nielampowego. Zastosuj transformator np. typu TVL25/30/31/40/42 (tanie i łatwe do kupienia na aukcjach) lub sam rdzeń z cewką wn (też do kupienia na aukcjach, koszt kilka zł), uzwojenie niskonapięciowe nawiniesz podobnie, powinieneś łatwo uzyskać napięcie 5-10kV w zależności od zastosowanego układu.

0
  • #9 24 Lis 2012 21:59
    Jatsekku2
    Poziom 12  

Zatem wychodzi na to, że mam nie odpowiednie trafo ? Co do odczepu wn, to wiem gdzie ono jest. Skoro Zasilało powielacz to może zrobię powielacz, czy lepiej kupić nowe trafo ?

0
  • #10 24 Lis 2012 22:57
    kaka0204
    Poziom 28  

Ja na twoim miejscu na razie pobawiłbym się z tym trafkiem. Jak efekty nie będą zadowalające kup inny. Co do generatora to według mnie dobrym rozwiązaniem jest na razie ZVS. Później jak już zdobędziesz więcej doświadczenia to możesz próbować z półmostkiem zasilanym z sieci. Ale na początek na pewno wystarczy ZVS.
    Pozdrawiam i życzę BEZPIECZNEJ zabawy.

0
  • #11 24 Lis 2012 23:01
    Jatsekku2
    Poziom 12  

Skoro już o ZVS mowa, to tu też może być mały problem - próbowałem i coś się nie wzbudzał, natomiast rezystor 270 ohm dość silnie się nagrzewał, jednak możliwe, że wtedy miałem uwalone tranzystory, więc spróbuje jeszcze raz z innymi.

0
  • #12 24 Lis 2012 23:08
    kaka0204
    Poziom 28  

Masz oscyloskop? 270 ohm? Według schematu, który posiadam rezystor idący na bramkę tranzystora (bo chyba o tym mówisz) ma 470ohm więc go zmień.

Jatsekku2 napisał:
    natomiast rezystor 270 ohm dość silnie się nagrzewał,

Jeżeli to tranzystor na bramce, to on nie ma prawa się nagrzewać przy sprawnych tranzystorach.
    Pozdrawiam

0
  • #14 25 Lis 2012 10:41
    kaka0204
    Poziom 28  

To jest przetwornica samowzbudna cechująca się dość słabymi osiągnięciami a nie ZVS. Zbuduj ZVS-a i zobacz efekty.

0
  • #15 25 Lis 2012 12:49
    Jatsekku2
    Poziom 12  

Okey, a więc cały czas żyłem w błędzie, jak tylko załatwię części to poskładam i się zobaczy, z tym że ZVS nie posiada regulacji częstotliwości, dałoby rade coś pokombinować by takową dodać ? Tak jak pisałem wcześniej - napięcie i prąd zależą od ustawień na zasilaczu, z tym że nie mam pewności czy ten układ (ZVS) wzbudzi się przy niższym napięciu, ogólnie rzecz biorąc raczej wolę układy cyfrowe, ale spróbuje z tym póki co by sprawdzić czy trafo wgl się nadaje

0
  • #16 25 Lis 2012 15:09
    kaka0204
    Poziom 28  

ZVS jest to przetwornica rezonansowa więc częstotliwość ustala się poprzez elementy LC. L jest to uzwojenie pierwotne transformatora a C jest to kondensator równoległy z L.

0
  • #17 25 Lis 2012 16:06
    Jatsekku2
    Poziom 12  

Dobra, póki co nie zawracam gitary :D poeksperymentuje z napięciem i prądem (parametry zasilacza) a co do częstotliwości to kondensator nastawny, ewentualnie jak uda się zdobyć - dioda pojemnościowa. Zajmę się tym w najbliższym tygodniu i zobaczymy co z tego wyjdzie

0
  • #18 25 Lis 2012 16:15
    kaka0204
    Poziom 28  

Jeżeli ronisz ZVS-a i chcesz używać napięć powyżej 20V nie zapomnij o zamontowaniu diod zenara, mogą one być na 15V, wtedy będzie lepszy efekt niż na 12 voltowycz.

0
  • #19 03 Gru 2012 13:13
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Witam

Kiedyś w EdW był opisany generator wysokiego napięcia oparty na tranzystorze MOS cewce zapłonowej od fiata 126p i generatorze.
    Daje od 10-20mm zależnie od zasilania. wymaga dość dobrego zasilacza.

Mają takie trafo jak masz możesz dodac układ mnożnika napięcia na diodach i kondensatorach.

0
  • #20 05 Gru 2012 00:17
    Jatsekku2
    Poziom 12  

W końcu nie zdecydowałem się na tego ZVS jakoś mnie odpycha. Póki co założyłem tylko te dwa tranzystory przy uzwojeniach, zabezpieczyłem diodami i zacząłem budowę sterownika na atmedze8. Troszkę będzie problem z programem do tego ponieważ w c nie jestem aż tak doświadczony, a bascoma dopiero się uczę. Wymyśliłem to sobie tak, że bazy podpięte pod piny atmegi będą otrzymywać sygnał prostokątny, którego wartości będą ustalane poprzez 5 przycisków + LCD (taki standardowy interfejs). W ogóle ostatnio zobaczyłem filmik, gdzie trafo było bardzo podobne do mojego i właśnie był tam mnożnik. Tylko taki mnożnik z AC robi DC, prawda ? Można jakoś pominąć tą zmiane jakimś innym układem ? A i jeszcze tak z ciekawości spytam co jest odpowiedzialne za kolor wyładowań ? Czasem widzę fioletowe (np. te moje 3mm), spotkałem też niebieskie (wyładowania snopowe) i żólte (taki mocny łuk, prawie jak płomień) ?

0
  • #21 05 Gru 2012 07:43
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Jatsekku2 napisał:
    Tylko taki mnożnik z AC robi DC, prawda ? Można jakoś pominąć tą zmiane jakimś innym układem ?

Tak robi DC. Pytanie po co zmieniac to z powrotem na AC?

tu masz linka
    Walton_generator

Jatsekku2 napisał:
    A i jeszcze tak z ciekawości spytam co jest odpowiedzialne za kolor wyładowań ? Czasem widzę fioletowe (np. te moje 3mm), spotkałem też niebieskie (wyładowania snopowe) i żólte (taki mocny łuk, prawie jak płomień) ?
    1. Gaz w którym są wyładowania - np. neony.
    2. Materiały elektroda, np. miedź powinna dawac kolor zielonkawy.
    Sól kuchenna naniesiona na elektrodę powinna barwić płomień na żółto.

0
  • #22 05 Gru 2012 16:33
    kaka0204
    Poziom 28  

Jatsekku2 napisał:
    Wymyśliłem to sobie tak, że bazy podpięte pod piny atmegi będą otrzymywać sygnał prostokątny, którego wartości będą ustalane poprzez 5 przycisków + LCD (taki standardowy interfejs)

Po co aż tak komplikować tak prostą rzecz? Jednak przyznaję, że jeśli się koledze to uda to może to być naprawdę fajne.

0
  • #23 05 Gru 2012 19:38
    Jatsekku2
    Poziom 12  

Po co zmieniać ? Tak jak, wyżej chciałem by było jak najbardziej uniwersalne, więc jeżeli będę miał zmienne to łatwiej przerobić na stały niż na odwrót. Jeżeli chodzi o ten kolor to każde z wyładowań było w powietrzu, a elektrody no to miedź, może częstotliwość ma wpływ ?

Dodano po 44 [minuty]:

A właśnie, Mogłby ktoś może zmierzyć częstotliwość swojej maszyny, na bazie tranzystora/tranzystorów sterujących ? Może tu jest problem.

Moja "działa" jakoś przy 57 000 - 59 000 Hz, mi wydaje się troszku mało

0