Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Smartfony mają już... 20 lat

exti 23 Lis 2012 23:02 4407 2
 • Smartfony mają już... 20 latChoć popularność smartfonów zaczęła się dopiero parę lat temu, pierwsze urządzenie, które można by dzisiaj określić tym mianem, zostało zaprezentowane dokładnie 20 lat temu.

  23 listopada 1992 roku, gdy w Polsce nieliczne osoby korzystały z topornych "komórek", pracujących w uruchomionej parę miesięcy wcześniej sieci NMT450i, firma IBM na targach w COMDEX zaprezentowała telefon o nazwie Simon Personal Communicator. Była to konstrukcja, której także wiele brakowało do kompaktowości dzisiejszych smartfonów (wymiary 200 x 64 x 38 mm, waga 510 g), lecz łączyła w sobie funkcje telefonu komórkowego i palmtopa. Simon umożliwiał nie tylko dzwonienie, ale również m.in. odbieranie i wysyłanie wiadomości tekstowych oraz e-maili. Miał nawet dotykowy wyświetlacz i rysik - można było zapisywać na nim odręczne notatki. Pierwszy smartfon posiadał system operacyjny ROM-DOS ze stworzonym przez IBM graficznym interfejsem użytkownika i pozwalał na uruchamianie własnych aplikacji z karty włożonej do slotu PCMCIA lub ściągniętych bezpośrednio do jego pamięci wewnętrznej (1 MB).

  Simona wprowadzono na rynek w sierpniu 1994 roku i łącznie sprzedano 50 tys. sztuk. Telefon pracował w analogowym systemie AMPS (Advanced Mobile Phone System), będącym jednym z systemów telefonii komórkowej I generacji.

  Termin "smartfon" pojawił się w 1997 roku, kiedy to firma Ericsson określiła swoją koncepcję telefonu GS 88 Penelope jako "Smart Phone".

  Źródła:
  http://vr-zone.com/articles/the-smartphone-is-20-years-old-today/18028.html
  http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Simon

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 102, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  Trzyzet
  Poziom 21  
  EPOC - protoplasta symbiana, który jest protoplastą smartfonów ma sporo więcej lat :D
 • #3
  slotki777
  Poziom 10  
  jestem posiadaczem SE P1i i jakoś nie narzekam na "mnogość" aplikacji