Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bios traci ustawienia - nówka płyta

XeON 03 Feb 2005 20:04 3183 9
    XeON
    Level 17  
    Mam taki mały problem bo złożyłem kumplowi kompa na Celeronie D320 i plytce Asrocka P4V88 ze starego kompa jest dysk - jest to 6-ścio letni Caviar ktory mial zainstalowane 98SE i nie mialem mozliwosci dzisiaj go przeinstalowac. Podczas zamykania systemu przewija sie ekran o tym że trwa zamykanie systemu i... no właśnie w tym momencie komp powinien sie wylaczyc ale sie nie wylancza (podejzewam ze cos sie nie doinstalowalo w systemie po zmianie urzadzen), ale nie w tym rzeczbo po wylaczeniu kompa recznie PWR Buttonem i wlaczeniu ponownie bios traci ustawienia i to tez nie wszystkie bo zwykle te od bootowania. Dodam jeszcze ze podczas wlanczania w biosie tam gdzie wykrywa napedy strasznie dlugo czeka zanim wykryje tego Caviara... czy to jest wina tego dysku... czy on jest za stary do tego kompa ? (nie mialem mozliwosci sprawdzenia tego wiec pisze posta bo jestem ciekawy co to moze byc) napiecia baterii też nie mogłem zobaczyć bo jak na złość nie miałem miernika...
    pan_slonik
    Level 22  
    zmiana plyty głownej powinna zawsze pociągnąc za soba ponowna instalacje sytemu. co do wyłaczania to wlasciwosci ekranu/wygaszacz i tam zasilanie gdziej jest zaawnsowane zarządzanie energia apm czy jakos tak i włącz apm
    XeON
    Level 17  
    Czy to od tego traci ustawienia biosa... ? Że sie poprawnie nie wyłączy a system swoją drogą bede instalował na tym kompie tylko czekam na nowy HD do niego... Tylko najbardziej intryguje mnie fakt tego "zaniku pamieci" bo jesli jest plyta uwalona to musze ja odeslac...
    Bonkot
    Level 39  
    Witam
    To, że system nie chce się zamknąć tonic dziwnego. Przecież tam są zapisane ustawienia ze starego komputera, a co do biosu, to bateria podtrzymująca bios jest rozładowana, a ty nie włączyłeś ładowania baterii zworką na płycie..
    XeON
    Level 17  
    ooo teraz to mnie zaszokowales nie wiedzialem ze trzeba wlaczyc ladowanie tej baterii caly czas myslalem ze ona ma jakis samoistny system ladowania az zaraz czegos na ten temat poszukam...
    rasm
    Level 15  
    myśle, że nie ma zworki do ładowania baterii na płycie, sprawdź baterie miernikiem musi miec powyżej 3V. Do zamykania windows możesz spróbować zainstalowac poprawkę jak Ci sie nie chce instalowac całego systemu- ale tak jak koledzy wcześniej proponowali - nowa płyta nowa instalka. Skoro piszesz, że traci ustawienia tylko dotyczące bootowania to pewnie bateria będzie dobra, spróbuj pobawić sie dyskiem(zworki -master only, master&slave itp. Spróbój np. wyjąc wszystkie zworki z HDD i wystartować, odepnij cdrom'y prawdopodobnie coś się gryzie na IDE.
    XeON
    Level 17  
    No wlasnie przestudiowalem instrukcje obslugi i nie ma tam tej zworki... z drugiej strony wykonalem zbyt malo czynnosci sprawdzajacych ta przypadlosc wiec mozliwe ze to przez zworke w dysku sie przycina ten biosik w najblizszym tygodniu to posprawdzam bo w tym juz nie dam razy i powiadomie o wyniku...

Dzieki za wszystkie propozycje !
    XeON
    Level 17  
    Jednak nie wytrzymalem i pojechalem dzisiaj do klienta, przeonstalowalem mu system wywalilem zworke od dysku i juz cyka tak jak powinien... wlasciwie nie do konca ale to juz calkiem inna sprawa...

Tak wiec dziekuje wszystkim za odpowiedzi... predzej czy pozniej bym sam do tego stanu doszedl tylko po prostu nie chcialo mi sie do niego jechac... :D

Pozdrawiam !!!
    dell44
    Level 15  
    Trafiła mi się ta płyta Asrock P4V88 i chciałem się nią pobawić,czy kolega może zdradzić jak rozwiązał problem gubienia ustawień bios.
    xoree
    Level 30  
    Po pierwsze to jakie ładowanie baterii cr2032 ?? (ta bateria podtrzymuje ustawienia biosu oraz datę+godzinę).
    CR2032 to bateria litowa.
    To że bateria padła to nic dziwnego, bo ta płyta jest starsza od koła.
    Po drugie czy bios jest aktualny ??
    http://www.asrock.com/mb/VIA/P4V88/?cat=Download&os=BIOS
    Kiedyś miałem taki problem iż po wymianie baterii dalej bios nie trzymał ustawień + daty - pomogła wymiana kostki na inną.
    Pytanie:
    - jaki tam jest zasilacz ??
    - czy kondensatory są całe ??