Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Myślący Robot - budowa!!!

kidzar89 20 Feb 2005 11:15 19493 78
Fluke Kamera Termowizyjna
    ~sojer
    Level 27  
    kidzar89 wrote:
    Witam
    Mam jeszcze jeden problem. Mianowicie chcę aby robot podążał za głosem, dźwiękiem (nie muszą to być konkretne słowa lub dźwięki)
    Proszę o jakieś pomysły, schematy.

pozdr.

w warunkach domowych jest to rzecz prawie niewykonalna. robot musiałby mieć ok.4 mikrofony; musiałby rozróżnić poziom sygnału który dociera do każdego z nich i wybrać ten największy. problem tkwi w tym, że te różnice sygnału będą znikome dlatego:
    1. trzeba będzie zastosować bardzo precyzyjne i drogie mikrofony
    2. twój głos będzie zakłócany przez pracę silnika, układu jezdnego, a nawet wiatru
    3. mógłbyś pominąć pkt.2 gdybyś nie mówił tylko gwizdał (bardzo głośno!), ale to chyba nie ma sensu

prościej by było gdyby robot miał podążać za podczerwienią wysyłaną, np. z pilota telewizyjnego.
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    mrrudzin
    Level 39  
    Qrczaki...
    Skąd w was tyle nienawiści?
    Z tym podążaniem za głosem - najprościej dać dwa mikrofony kierunkowe pod jakimś kątem i komparator...
    Albo dać jeden mikrofon i zaimplementować prosty algorytm szukający źródła dźwięku...
    ~sojer
    Level 27  
    mrrudzin wrote:
    Qrczaki...
    Skąd w was tyle nienawiści?
    Z tym podążaniem za głosem - najprościej dać dwa mikrofony kierunkowe pod jakimś kątem i komparator...
    Albo dać jeden mikrofon i zaimplementować prosty algorytm szukający źródła dźwięku...

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
    mógłbyś bardziej rozwinąć ten temat. szczególnie kwestia z jednym mikrofonem mnie zaciekawiła
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    heliosb
    Level 11  
    przegladnalem wszystkie twoje pytania i odpowiedzi do nich zawarte
    moim zdaniem chcesz aby wszystko zostało ci dane na tacy a z tych elementow na niej, chcesz zrobic MYSLACEGO ROBOTA.
    Zdajesz sobie sprawe z tego co piszesz ,myslaca maszyna.(robot)
    Myslisz ze to co ludzie ci przysla czyli schematy elektroniczne i linki do stron
    o robotyce, spowoduja ze nagle cie oswieci. Inaczej to oni robia za ciebie ta zabawke.Postaraj sie sam do tego dojsc, opracuj własne teorie a nie powtarzaj tych samych metod na okraglo co inni.
    Bo zrobienie maszyny inteligetnej jest arcy zadaniem, a ty chcesz zrobic cos w rodzaju kolejnej zabawki na kolkach ktora obija sie o sciany!.
    Ja ci nie jade, ale pomysl nad tym.
    mrrudzin
    Level 39  
    Przede wszystkim elektronika. Po zamontowaniu mikrofonu, trzeba byłoby zarejestrować nim dźwięki w czasie poruszania się modelu. Teraz oglądając widmo należałoby wyselekcjonować te które generuje silnik, serwa itp. Zbudować jakiś filtr tłumiący te pasma częstotliwości.
    Jeżeli to ma być głos (czy też gwizd) - trzeba wrzucić jeszcze filtr środkowoprzepustowy.
    Teraz sam mikrofon:
    Jeden mikrofon kierunkowy (zwykły elektret i spreparowana "tuba" z czegokolwiek tak zeby mikrofon łapał np 30 stopni z lewej i z prawej od osi)

Teraz ustalamy że sygnał na wyjściu przedwzmacniacza i filtrów poniżej jakiegoś oznacza 0 logiczne, powyżej - jedynkę...
    Dalej - algorytm.
    Najprostszy z możliwych:
    Jeżeli nie ma sygnału ( 0 ), obracaj się w lewo aż znajdziesz sygnał (będzie równy 1)
    jeżeli sygnał =1 poruszaj się do przodu.

To najprościej...

Jak zacznie działać, można będzie zacząć modyfikować, usprawniać...
    kidzar89
    Level 17  
    mrrudzin wrote:
    Przede wszystkim elektronika. Po zamontowaniu mikrofonu, trzeba byłoby zarejestrować nim dźwięki w czasie poruszania się modelu. Teraz oglądając widmo należałoby wyselekcjonować te które generuje silnik, serwa itp. Zbudować jakiś filtr tłumiący te pasma częstotliwości.
    Jeżeli to ma być głos (czy też gwizd) - trzeba wrzucić jeszcze filtr środkowoprzepustowy.
    Teraz sam mikrofon:
    Jeden mikrofon kierunkowy (zwykły elektret i spreparowana "tuba" z czegokolwiek tak zeby mikrofon łapał np 30 stopni z lewej i z prawej od osi)

Teraz ustalamy że sygnał na wyjściu przedwzmacniacza i filtrów poniżej jakiegoś oznacza 0 logiczne, powyżej - jedynkę...
    Dalej - algorytm.
    Najprostszy z możliwych:
    Jeżeli nie ma sygnału ( 0 ), obracaj się w lewo aż znajdziesz sygnał (będzie równy 1)
    jeżeli sygnał =1 poruszaj się do przodu.

To najprościej...

Jak zacznie działać, można będzie zacząć modyfikować, usprawniać...

"mrrudzin" czy posiadasz taki schemat ?

pozdr.
    ~sojer
    Level 27  
    nie zawracaj sobie tym głowy kidzar89. mi to wygląda na niezły temat na pracę dyplomową, napewno nie powinien brać się za to ktoś kto nie ma pojęcia o co w tym chodzi.
    przyznam mrrudzin, że dość ciekawy pomysł, jednak trzeba mieć w domu małe laboratorium aby go zrealizować.
    mrrudzin
    Level 39  
    Wydaje mi się że w dobie dzisiejszego postępu...
    Podłączyć mikrofon można do kompa i zdjać widmo...
    Do projektowania filtrów na pewno jest nie jeden program... Zresztą są wzory i wszystko można jako tako wyprowadzić, do tego zaprojektowany sprawdzić np. w PSpice.
    Teraz algorytm - możnaby wykorzystać jakiś mikrokontroler albo coś takiego.
    Jak by się człowiek uparł, to jest to do zrealizowania...
    Żeby ominąć tą całą zabawę z filtrami - w algorytmie można zrobić podział - robot zatrzymuje się np. na 2 sekundy (silniki nie hałasują), wykonuje pomiar - znjduje źródło dźwięku - i porusza się w jego stronę jakiś (może być też zmienny) okres czasu...
    Niedawno broniłem pracy dyplomowej - budowałem model robota sterowany z kompa przez LPT.
    Wszyscy mówili że to trudne a wręcz niemożliwe...
    Jednak model powstał i działa... Do tego oprogramowanie na 70000 linii kodu. Wiele się przy zabawie z nim nauczyłem (choć ze względów mechanicznych konstrukcja jest wręcz banalna), dlatego popieram pomysł próby stworzenia czegoś "z inteligencją".
    kidzar89
    Level 17  
    Chyba dam sobie spokój z tym czujnikiem dźwięku bo nie znam się na programowaniu. Wolał bym jakieś prostsze rozwiązanie. Ale wielkie dzięki za pomysły

pozdr.
    mrrudzin
    Level 39  
    Da się też bez porgramowania ;)
    Wydaje mi się że prościej się nie da.
    Dla uproszczenia załóżmy że robot jest napędzany przez dwie gąsiennice (żeby nie komplikować sprawy mechanicznie, a przdstawić sam pomysł).
    Do tego masz cały układ o którym pisałem wcześniej (mikrofon, który łapie sygnał załóżmy w stożku o nachyleniu tworzącej 30 stopni, filtry i układ określający natężenie sygnału jako 0 lub 1 logiczne).
    No więc tak:
    Na jedną gąsiennice napiecie jest podawane cały czas. Więc robot będzie się obracał w jedną stronę.
    Gdy znajdzie źródło sygnału (na wyjściu modułu z mikrofonem pojawi się '1') napięcie będzie podawane też na drugą co jest równoznaczne z poruszaniem się robota do przodu...
    Teraz jeżeli zgubi sygnał, będzie się obracał aż źródło znajdzie się w polu które odbiera mikrofon...

Bez programowania, mikrokontrolerów itp...
    Pomyslowy_Dobromir
    Level 14  
    PTo jednak prawda co ludzie mówią, jeśli ktoś nie ma argumętów na odparcie to waźnie słownik i będzie sprawdzał pisownię.
    AD.1 a Co robisz na forum. może najpierw powiedz na czym się znasz ile "robotów" skonstruawałeś itp. bo z tego co widzę to kolega jest zielony jak trawa na wiosnę.
    AD2. Kolego chyba to Ty nie masz nic do powiedzenia pozatym: "Jak zrobić robota."
    Moja propozycja zacznij najpierw od małego Modelarza.
    Ad3. Ja pomyliłem forum? nawet nie wiesz co znaczy Automatyka i robotyka. a do mnie się rzucasz.
    Panowie i koledzy (wszyscy z serii roboty)
    Litości zobaczcie co piszecie:
    Nie mam o tym zielonego pojęcia ale jak zbudować robota najlepiej za darmo albo za 20 złotych
    czekam na kogoś kto rozpocznie temat:" chcę wystrzelić rakietę na księżyc"
    a w drugim poście doda a jak znaleść księżyc.
    Wiem że to forum jest dla wszystkich, ale bez przesady.
    a Wracając do tematu robota i Kolegi zastanawia mnie ile wiesz z elektroniki ile uP i sposobach ich programowania a ile o konstrukcjach samojezdnych.
    Masz zamiar budować robota a nie potrafisz sformułować zapytania w google. Jeśli mały modelarz będzie za trudny to może zrób robota z klocków lego.
    Pozdrawiam Jarek
    P.S. Jeśli kogoś uraziłem to mocno przepraszam,
    grzeg27
    Level 14  
    Pomysłowy dobromirze jestem ZA juz dawno mu pisałem że ma dać sobie spokój z tym myślącym robotem i ma sie uczyc chłopak podstaw bo narazie naczym sie zna to te Trzy wykrzykniki w temacie....
    Najlepiej jakby wszytko dostał gotowe ale co z tego jakby nawet nie umiał tego wykorzystać..
    pozdrawiam
    kidzar89
    Level 17  
    Widzę że nie macie nic innego do roboty niż zapełnianie tego forum zbędnymi komentarzami. Czy moglibyście wyparować z tego forum bo mi nie pomagacie w przeciwieństwie do innych za co dziękuje.
    Aha myślicie że tymi tekstami udowodnicie mi że jestem tak ‘’tępy’’ jak wy dwaj, heh to się mylicie.

pozdr.
    heliosb
    Level 11  
    mam nadzieje ze wiesz co robisz. zaraz wszyscy nabija cie na pal i podpala
    wraz z twoimi projektami.

napisz ile masz lat.....
    grzeg27
    Level 14  
    Nikt nie powiedział że jesteś tępy....tylko musisz swoje marzenia urealnić do tego co potrafisz....Więc pochawal sie na jakim jestes etapie co do tej pory zbudowałeś jakie układy itd... Oświeć nas swoją wiedzą i zamiast ciagle pytać sie jak zbudować robota "myślacego" powinieneś pobawić sie bramkami NAND...
    pozdrawiam
    krzychol66
    Level 24  
    mrrudzin wrote:

Pomysł niezły. Tylko, że w praktyce robot mógłby się ustawiać "rufą do wiatru"...
    Poza tym, co zrobić z pasożytniczymi źródłami hałasu (w tym generowanymi przez samego robota) i co zrobić z odbiciami dźwięku, np. od ścian...
    marcinj12
    Level 40  
    Najprościej do amatorskich zastosowań jest wykonać układ z np. 8 mikrofonów elektretowych (1zł/szt) ułożonych na kształt "róży wiatrów" - jak w kompasie, N, NE, E, SE etc. Sygnał z tych mikrofonów wybierać multiplekserem (akurat są CMOSy oścmiokanałowe) i podawać na wzmacniacz. W danej chwili robot powinien jechać tam gdzie jest najsilniejszy sygnał. Tylko proszę się nie obruszać że "tylko osiem mikrofonów" - przecież na 98% nie chodzi o to żeby robot dotykał nosem głośnika, tylko ma się udawać tam gdzie aktualnie jest najgłośniej. Od biedy można się postarać o jakieś ulepszenia programowe, np. jeżeli sygnał z dwóch sąsiednich mikrofonów będzie zbliżony to obrać kurs pomiędzy te dwa mikrofony. Jeżeli chodzi o zakłocenia od samego robota (np. napędów) to wydaje mi się że nie bedą one miały wpływu, bo jeżeli ułożymy te głośniki odpowiednio blisko siebie (można dodatkowo dać je np. w gąbkę), to zakłócenie będzie się jednakowo dodawać do wszystkich głośników a my i tak wybieramy ten gdzie jest najgłośniej.
    kidzar89
    Level 17  
    Dobry pomysł.

A z wyciszeniem silników i przekładni nie będzie problemu bo przekładnie i silniki pochodzą z CD-ROMów. Przekładnie są na tzw. gumkach i są bardzo ciche. Chciał bym was poinformować że dzięki waszej pomocy jestem już na półmetku budowy robota za co wielkie dzięki.
    :D
    bb
    Level 20  
    Jak skonczysz budowe to pochwal sie, przedstaw konstrukcje i zdjecia jakies.
    pozdr
    kidzar89
    Level 17  
    bb wrote:
    Jak skonczysz budowe to pochwal się, przedstaw konstrukcje i zdjecia jakies.
    pozdr

Niema sprawy, na pewno wystawie kilka fotek

pozdr.
    Leszkor
    Level 18  
    Z tej ciekawej dyskusji "robotow" mozna duzo sie nauczyc.
    kidzar89
    Level 17  
    Właśnie odkryłem że mój odbiornik podczerwieni nie działa :(
    A właściwie to tak to wygląda: generator na NE555 jest ok, wygenerowałem impulsy z częstotliwością 36 Khz.
    Oto schemat układu odbierającego podczerwień, czy coś jest z nim nie tak ?
    kidzar89
    Level 17  
    Zrobiłem nowy moduł odbierający podczerwień
    Tylko zamiast TFMS5360 zastosowałem TSOP1736, w katalogu obydwa te odbiorniki działają z f=36Khz. Ale znowu jest coś nie tak, mianowicie LED powinna świecić ale nie świeci, co się mogło stać ?
    Przypomniałem sobie ze wcześniej pomyliłem nóżki odbiornika IR i źle podpiołem napięcie, a do tego dałem mu napięcie 15V, czy to mogło go uszkodzić ?

Oto schemat tego modułu:
    ~sojer
    Level 27  
    kidzar89 wrote:
    Właśnie odkryłem że mój odbiornik podczerwieni nie działa :(
    A właściwie to tak to wygląda: generator na NE555 jest ok, wygenerowałem impulsy z częstotliwością 36 Khz.
    Oto schemat układu odbierającego podczerwień, czy coś jest z nim nie tak ?

w opisie z którego pochodzi ten schemat było to troche inaczej zrobione. zrób dokładnie tak jak tam jest napisane i nie kombinuj!!!!!!!!!!!!
    marcinj12
    Level 40  
    Ten temat faktycznie przypomina ciekawą dyskusję na różne tematy :)
    A co do tematu:
    nie chcę cię martwić, ale schemat którego używasz ma błąd - było to opisane na forum z którego prawdopodobnie ten schemat pochodzi (widzę że tam też posta napisałeś). Układy TFMS i TSOP mają maksymalne napięcie zasilające 6V (zalecane 5V). W schemacie jest zasilane z 9V i to jest ten błąd.
    Jeżeli potraktowałeś go 15V jak piszesz to mogłeś układ usmażyć, niestety.
    Jeszcze raz doradzam przyjrzenie się instrukcji serwisowej gdzie masz wszystkie wyprowadzenia opisane, i zrobienie tego tak jak producent sugeruje, http://www.vishay.com/docs/82030/82030.pdf.
    kidzar89
    Level 17  
    Na innym forum wyczytałem że można zrobić prosty tester pilotów,
    który mi posłuży jako odbiornik podczerwieni odbitej od ściany.
    Tam jest wykorzystany odbiornik TFMS5360 a ja mam TSOP1736
    czym one się różnią, bo mój odbiornik nie chodził a obydwa działają na tej samej częstotliwości, a może to piloty są felowne chociaż próbowałem 7 pilotów

pozdr.
  • Helpful post
    Pomyslowy_Dobromir
    Level 14  
    Nie chcę być złośliwy.
    Ale zrobiłbym to tak
    1. Otwieram IE
    2. piszę www.google.pl
    3. nazwa układu+manual
    4. czyrtać dożo czytać
    A to motto dla kolegi:
    Czytanie pozwala zrozumieć swiat, czytanie rozwija wyobraźnię.Czytaj na głos, 20 minut dziennie, codziennie!

Głupio będzie jak ktoś poprosi o zmianę tytułu tematuna :Jak urzytkownicy elektrody powiedzieli mi krok po kroku jak zbudować robota ;-)
    pozdrawiam Jarek
    kidzar89
    Level 17  
    Dzięki za rady ale nie będę czytał tak jak ty 20 min. dziennie.
    Bo ja czytam 2 godz. dziennie. :P
    Pomyslowy_Dobromir
    Level 14  
    Poważnie??????
    To skąd te pytania?
    Człowieku masz najpotężniejsze narzedzie jakie kiedykolwiek człowiek miał do dyspozycji a jedyne co ptrafisz to:
    A czym się różni układ a od układu b bo jestem tak leniwy że nie chce mi się szukać. a może nie umiem.

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Ale niech bedzie moja strata.
    Skoro uczciwie się przyznałeś że wolno czytasz to proszę jesli z tym będziesz miał kłopoty
    powiedza wytłumaczymy Ci wszystko a nawet zwiększę czcionkę
    kidzar89
    Level 17  
    Pomyslowy_Dobromir wrote:
    Skoro uczciwie się przyznałeś że wolno czytasz to proszę jesli z tym będziesz miał kłopoty
    powiedza wytłumaczymy Ci wszystko a nawet zwiększę czcionkę

Hehe teraz mnie rozśmieszyłeś przecież ja nie powiedziałem że wolno czytam tak jak ty !!! Ja powiedziałem tylko że czytam 2 godz. dziennie a ty czytasz 20 min. na dzień, więc z logicznego punktu widzenia to ty powinieneś czytać wolniej bo jesteś mniej oczytany. proste.

Pozdr.