Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Myślący Robot - budowa!!!

kidzar89 03 Feb 2005 20:09 19544 78
Optex
    kidzar89
    Level 17  
    Mam zamiar zrobic robota który sam będzie zawracał na widok ścian itp.
    Myslałem żeby zastosowac czujniki podczerwieni z myszki komputerowej (sensory).Chciał bym go też podłączyć do kompa ale niemam pojęcia jak to zrobić ?
    Prosze o schematy, projekty i pomysły aby muc sterowac całością.
  • Optex
    Trapp
    Level 15  
    Tzn. myślący robot bedzie latał prostym śmigłowcem na gąsienicach z kamerką internetową???
    Chłopie zdecyduj się wreszcie i nie zaśmiecaj forum...

I kto to jest ten MUC który będzie sterował całością?

Pzdr.
    Trapp
    kidzar89
    Level 17  
    Trapp wrote:
    Tzn. myślący robot bedzie latał prostym śmigłowcem na gąsienicach z kamerką internetową???
    Chłopie zdecyduj się wreszcie i nie zaśmiecaj forum...

I kto to jest ten MUC który będzie sterował całością?

Pzdr.
    Trapp

Cieszy cię to ??? :sm38:
  • Helpful post
    64920@wp.pl
    Level 16  
    Najlepiej zrobić coś takiego na czujniku ultradźwiękowym schematów jest trochę w necie. Rozwiązanie nienajtańsze ale za to najlepsze. Najpierw zrob takiego co sie o 90 stopni odwroci "na widok ściany" a pozniej myśl o podłaczeniu do kompa :). Jak nie jestes zbyt zaawansowanym elektronikiem to nieradzę sie zabierać za zbyt zaawansowane zabawki. A twoje wszystkie pytania faktycznie mógł byś umieścić w jednym poście.
    kidzar89
    Level 17  
    Dzięki !!!

Czy mógł byś przysłać mi takie schematy, bo ja szukałem w necie i nic takiego nie znalazłem !!!
  • Helpful post
    64920@wp.pl
    Level 16  
    Najłatwiej jest dostosować dalmierz ultradźwiękowy. Takie schematy napewno znajdziesz. A do tego takie cuś pozwoli ci np. na reakcję twojego robota nie przy kontakcie ze ścianą a po zbliżeniu się na ustawioną odległość.
    kidzar89
    Level 17  
    Dzięki

Jak myślisz ile morze kosztoważ wykonanie takiego dalekomierza ?
  • Optex
    64920@wp.pl
    Level 16  
    To zależy od stopnia skąplikowania ale jak ja robiłem taki dość prosty to wyszło jakoś 35 zł
    kidzar89
    Level 17  
    Szukałem w Google i wyskakiwały oferty kupna takiego urządzenia,
    znalazłem jeden schemat z którego nic się nie dowiem bo niema wartości podanych.Był bym wdzięczny gdyby ktoś wystawił taki schemat albo dał jakiś link. Z góry dziękuje.
  • Helpful post
    marcinj12
    Level 40  
    Zaraz czujnik ultradźwiękowy... Jak robot ma tylko zawracać na widok ściany a nie mierzyć dokładnie w jakiej odległości od przeszkody się znajduje, zastosuj najprostszy czujnik odbiciowy na podczerwień: dioda nadawcza emituje światło podczerwone, odbite np. od ściany światło pada albo na fotodiodę albo na fototranzystor albo na specjalizowane układy typu TFMS5360 albo SFH_ileśtam. Jeżeli wolisz diodę lub fototranzystor to zastosuj wzmacniacz operayjny jako komparator, polecam jednak układy typu TFMS - kosztują jakieś 3-5zł, mają trzy nóżki: plus, minus i wyjście, jak odbiorą odbite światło podczerwone o częstotliwości 36kHz (ten model akurat) przełączają wyjście w stan wysoki. Mają też wbudowane filtry podczerwieni więc światło dzienne nie powinno aż tak mocno ich załócać.
    kidzar89
    Level 17  
    Zainteresowała mnie twoja propozycja i chciałbym abyś wystawił konkretny schemat albo jakiś link i powiedział mi dokładne wartości elementów.

pozdr.
    mrrudzin
    Level 39  
    Niedawno spotkałem się z gotowym zestawem o którym piszesz. Układ nazywa się EDU-ROBOT. Ma zestaw czujników, płytkę "edukacyjną" - gdzie wpinasz różne elementy.
    Poruszanie sie na kółkach, gąsiennicach, nogach "a'la krab".
    Czujniki są ultradźwiękowe, dotykowe i fotosensory.
    Całość jest sterowania za pomocą uP. Zabawa polega na tym, że w panel edukacyjny wpina się różne elementy, pisze program w dedykowanym (prostym) języku. Później za pomoca RS232 wrzuca się skompilowany program do urządzenia, i ono zaczyna go wykonywać...

Dodano po 39 [sekundy]:

Możeby stąd coś podpatrzeć
    marcinj12
    Level 40  
    Proszę bardzo: konkretny schemat zależy od twoich zastosowań, ale tu masz dwa przykłądowe linki:
    http://tobajer.w.interia.pl/Dyplom/Schem/ucp.gif - ten ilustruje gotowy schemat, dosyć rozbudowany
    http://www.geocities.com/tjacodesign/cerberes/cerberes.html - ten jest na układach SFH (to samo oc TFMS tylko inny rozkład nóżek), moim zdaniem nadajnik zbyt rozbudowany, prościej było zastosować NE555 ;P
    http://www.eres.alpha.pl/sch/sch141i.gif - ten ilustruje układ o innym przeznaczeniu, ale oparty na tej samej zasadzie działania. Część nadajnika jest OK (zamiast tranzystora BUZ10 można użyć innego, typu NPN np.BC547, no i wystarczy jedna dioda zamiast trzech.
    http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/TEMIC/TFMS5360.html - a tu, w dokumentacji, na 2 stronie, znajdziesz najprostszy rysunek. W zasadzie nic nie trzeba podłączać, tylko zbudować generator 36kHz (np. na NE555 albo wykorzystać mikroprocesor do zasialania diody LED podczerwonej, jak na którymś ze schematów). Trzecią nóżkę, tak jak pokazali na schemacie dołączasz na jakiś port mikroprocesora, i jeżeli podczerwień odbita od ściany będzie odpowiednio mocna pojawią się na niej 36kHz impulsy prostokątne.
    Najprostsze rozwiązanie masz na elektrodzie: https://www.elektroda.pl/info/TFMS5360_big.jpg, z tym wyjątkiem że zamisat 9V zastosuj niższe (6V max). A nadajnik na 36kHz na NE555 chyba potrafisz zbudować? :P
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    marcinj12
    Level 40  
    He he.... A czy ja twierdzę że NIE można?
    Po prostu kolega nie sprecyzował czy chce schematy na uP czy bez - a co jeżeli akurat nie zna się na programowaniu AVRów lub mikroprocesorów w ogóle?
    pozdrawiam!
  • Helpful post
    ~sojer
    Level 27  
    jeżeli nie zna się wogóle na mikroprockach to wątpie aby udało mu się zbudować tego "myślącego robota który bedzie latał prostym śmigłowcem na gąsienicach z kamerką internetową"
    kidzar89
    Level 17  
    Mam pytanie, czy mogę zastosować nadajnik i odbiornik podczerwieni z myszki komputerowej ?

pozdr.
    ~sojer
    Level 27  
    na małe odległości tak. z większymi nie jestem pewien. te ustronie są robione z założeniem że będą działały obok siebie i by jeden drugiego nie zakłócał. ale zawsze możesz spróbować.
  • Helpful post
    marcinj12
    Level 40  
    Tak, mi by było trochę szkoda rozwalać myszkę komputerową dla sensorów, skoro układ oparty na TFMS i NE555 można złożyć za mniej niż 10zł. A swoją drogą - na czujnikach odbiciowych podczerwieni nie uzyskasz zasięgu większego niż 10..20cm, no może 30 w porywach, dlatego nie stosuje się ich do dokładnego pomiaru odległości tylko tak jak ty chcesz do zawracania na widok ściany (unikania zderzenia z przeszkodą). Ale oprócz tego tak czy siak wstaw ze dwie-trzy krańcówki (mogą być zwykła SWITCHE z długimi ośkami) - np. czarna wełna lub inne materiały pochłaniające światło mogą nie odbić dostatecznie dużej ilości podczerwieni żeby odbiornik zareagował, a nie chcielibyśmy katastrofy tak cennego robota ;P
    kidzar89
    Level 17  
    Aha, no to już wiem wszystko na temat podczerwieni.
    a teraz mam dylemat jak rozwiązać problem jeśli robot wykryje przeszkodę to jak ją ominie? Jeśli chcę zastosować podwozie trójkołowe ze skęcanym przednim kołem, a z tył mieć sztywną ośkę dla uzyskania leprzej trakcji.
  • Helpful post
    marcinj12
    Level 40  
    kidzar89 wrote:
    Aha, no to już wiem wszystko na temat podczerwieni.
    a teraz mam dylemat jak rozwiązać problem jeśli robot wykryje przeszkodę to jak ją ominie? Jeśli chcę zastosować podwozie trójkołowe ze skęcanym przednim kołem, a z tył mieć sztywną ośkę dla uzyskania leprzej trakcji.

Już nie gąsienice? ;P
    Ja tu czegoś nie rozumiem - przednie koło jest luźne jak przypuszczam? (tzn. nie jest napędzane, samo zmienia ustawienie zależnie od kierunku jazdy robota, tak?). A z tyłu chcesz mieć "sztywną ośkę", czyli - chyba że źle to rozumiem - dwa koła połączone osią.
    Skoro tak to jak chcesz go zmusić do skręcania? Jak będziesz napędzał tylną ośkę to on będzie jechał albo do przodu albo do tyłu - musisz dać dwa silniki, prawy i lewy. A jak już wykryjesz przeszkodę to rób co ci przyjdzie do gowy - najprościej to np. wykrywa przeszkodę od przodu. Staje. Obrócić go w miejscu o 90° w prawo lub w lewo. Przejechać np. 20cm. Stanąć. Obócić o 90° z powrotem, żeby ustawić go przodem do kierunku jazdy. Sprawdzić czy przeszkoda dalej jest - jeśli nie to jedź dalej prosto, jeśli tak to powtórz.

Lepiej chyba dodać po bokach czujniki (mogą też być odbiciowe) i j/w, tylko jedzie wzdłuż ściany tak długo jak czujnik z bkou widzi przeszkodę. Jak przestanie ją widzieć to przejedź jeszcze kawałek (żeby nie zahaczyć robotem o przeszkodę), obróć o 90° do pierwotnej trajektorii i kontynuuj po niej jazdę.

To te najprostsze metody.
    ~sojer
    Level 27  
    z trójkołowcem to może być problem, gyż ma dość duży promień skrętu.
    mógłbyś zastosować rozwiązanie jekie widziałem w autkach w zabawkowym. mianowicie wypuszczały z podwozia podnośnik, który je podnosił na 4cm, a póżniej okręcały się o zadany kąt. musisz tylko przy tym pamiętać o równomiernym rozłożeniu masy pojazdu i umieszczeniu podnośnika w środku ciężkości.
    kidzar89
    Level 17  
    marcinj12 wrote:
    Już nie gąsienice? ;P
    Ja tu czegoś nie rozumiem - przednie koło jest luźne jak przypuszczam? (tzn. nie jest napędzane, samo zmienia ustawienie zależnie od kierunku jazdy robota, tak?). A z tyłu chcesz mieć "sztywną ośkę", czyli - chyba że źle to rozumiem - dwa koła połączone osią.
    marcin12 chyba źle mnie zrozumiałeś, chodziło mi o to że przednie koło będzie sterowane serwomechanizmem a z tył będzie sztywna oś.
    Już sprawdziłem to rozwiązanie, przy skręcie jedno z tylnych kół będźie się ślizgało i w taki sposób robot bedzie skręcał.

pozdr.
    ~sojer
    Level 27  
    kidzar89 wrote:
    marcin12 chyba źle mnie zrozumiałeś, chodziło mi o to że przednie koło będzie sterowane serwomechanizmem a z tył będzie sztywna oś.
    Już sprawdziłem to rozwiązanie, przy skręcie jedno z tylnych kół będźie się ślizgało i w taki sposób robot bedzie skręcał.

pozdr.

to jest optymistyczna wersja. nie wziołeś pod uwagę sytuacji gdy to przednie koło będzie się ślizgać!!!!! nie bez powodu w samochodach stosuje się dyferencjał.
    kidzar89
    Level 17  
    Ja wszystko przemyślałem. Kiedyś robiłem takiego robota R/C na trzech kołach, z tył miał dwa plastikowe a z przodu jedno gumowe wyjęte z radia (podtrzymywało taśme)i wszystko było ok.

Ale chyba skłonie się do zrobienia podwozia typu czołg tylko zamiast gąsienic (bo często spadają) zastosuje solidne koła jeden silnik na każde koło, a kuł bedzie w sumie trzy, dwa napędowe i jedne luźne (takie jak przy wózkach sklepowych). Będe mógł się obrócić prawie w miejscu.

pozdr.
    kidzar89
    Level 17  
    Witam
    Mam jeszcze jeden problem. Mianowicie chcę aby robot podążał za głosem, dźwiękiem (nie muszą to być konkretne słowa lub dźwięki)
    Proszę o jakieś pomysły, schematy.

pozdr.
    bb
    Level 20  
    kidzar89 wrote:
    Ja wszystko przemyślałem. Kiedyś robiłem takiego robota R/C na trzech kołach, z tył miał dwa plastikowe a z przodu jedno gumowe wyjęte z radia (podtrzymywało taśme)i wszystko było ok.

Jeszcze nie dawno pisales ze chcesz zbudowac pierwszeg robota, masz 0 doswiadczenia itd, podpowiedzialem pomysl z rolka i juz "kiedys robilem robota"? Cos tu krecisz mocno :P
    Poza tym gdybys naprade skozystal z tej rolki wiedzialbys ze jest baaardzo trodno napedzic ja silniczkiem ( w dodatku serwem) i jeszcze pozostawic mu luz do obracania sie.
    Ta rolke tak jak pisalem gdzies wyzej wykorzystalem nie do napedzania ale jako pomocnicze tylne koleczko podtrzymujace kontrukcje, rownie dobrze moglaby to byc jaka ploza.
    pozdr
    kidzar89
    Level 17  
    Takie roboty a konkretnie ''zabawki'' robiłem już od dawna
    a teraz mam zamiar zrobić coś więcej niż zabawkę jeżdżącą w prawo i lewo :P
    ''bb'' jeśli nie masz nic do powiedzenia na temat to lepiej nie pisz zbędnych komentarzy :P
    Pomyslowy_Dobromir
    Level 14  
    Otwórz Swój ulubiony system operacyjny czyli jak mniemam windowsa
    i napisz najlepiej w programie world (ma podobno mocno rozbudowanego helpa): Kochany komputerku powiedz mi jak zbudować inteligentnego robota. Jeśli to nie pomorze to napisz maila o takiej samej treści bill.gates@microsoft.
    pozdrawiam Jarek
    kidzar89
    Level 17  
    Pomyslowy_Dobromir wrote:
    Otwórz Swój ulubiony system operacyjny czyli jak mniemam windowsa
    i napisz najlepiej w programie world (ma podobno mocno rozbudowanego helpa): Kochany komputerku powiedz mi jak zbudować inteligentnego robota. Jeśli to nie pomorze to napisz maila o takiej samej treści bill.gates@microsoft.
    pozdrawiam Jarek

Po pierwsze: myślsz że jestem tak tępy że rozmawiam z kompem ? :P
    po drugie: jeśli nie masz nic do powiedzenia to nie wysilaj się ! :P
    po trzecie: chyba pomyliłeś forum :P
    po czwarte: nie znam programu ''World'', jak już co to ''Word":P

pozdr.