Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn na Tonsilu - jakieś porady

drewniak93 24 Lis 2012 10:35 1131 3
  • #1 24 Lis 2012 10:35
    drewniak93
    Poziom 13  

Witam. Ostatnio sprzątałem z sąsiadem jego piwnicę i znalazłem.
    Głośniki:
    - 4x Gdn 30/100
    - 2x Gdm 16/80
    - 2x Gdwk 9/80
    Zwrotnicę:
    -2x zwrotnicę z kolumn New Mildton 200

W głośnikach niskotonowych i średniotonowych wysypało się zawieszenie górne, lecz już to zrobiłem, kupiłem oryginalne zawieszenie górne.

I chciałbym zrobić kolumny na tych głośnikach. Głośniki niskotonowe umieścił bym w dwóch oddzielnych obudowach po 67l każda, w jednej kolumnie i wystroił bym takimi samymi bass-refleks jak w NW 200,po dwa na każdego jednego gdn-a. Kolumny te strojone były na 35 Hz. Gdn połączył bym równolegle by osiągnąć 4 ohm z dwóch Gdn 8 ohm. I teraz zastanawiam się nad tym czy trzeba robić nową zwrotnicę, czy połączyć te 2xGdn do tej zwrotnicy od NW 200

Kolumna miała by tak wyglądać:

Posiadam taką zwrotnicę:
    A może podłączyć w bi-amping średniotonowy,wysokotonowy i jeden niskotonowy do jednego gniazda, a drugiego gdn do drugiego gniazda.

Pomieszczenie w jakim miały by grać te kolumny to jakieś 70m2.

Napiszcie co o czymś takim myślicie, i jak z tą zwrotnicą.

0 3
  • #2 24 Lis 2012 12:51
    parish
    VIP Zasłużony dla elektroda

Po pierwsze, kolumny nie były strojone w okolicach 35 Hz, po drugie miałbyś problem ze zwrotnicą pod taki zestaw ze względu na efektywność GDWK, GDM. Zwrotnica z oryginalnych mildtonów byłaby tutaj zbędna. Należałoby wykonać nowe pomiary i skonstruować nową zwrotnicę. Kolumny New Mildton 200 całkowicie by do takiego pomieszczenia wystarczyły, nie ma sensu pchać drugiego GDN'a do paczki. Bardzo dobrze sobie radzą w dużych pomieszczeniach. Możesz zrobić klona mildtonów, z ciekawymi obudowami. Resztę sprzedając, zniwelowałbyś koszty konstrukcji.

0
  • #3 24 Lis 2012 13:22
    drewniak93
    Poziom 13  

A jeśli zrobił bym tak że pod jedno gniazdo w kolumnie podłączył bym Gdm/Gdwk/Gdn za pośrednictwem tej zwrotnicy z NW 200, a do drugiego Gdn pod oddzielne gniazdo jako subwoofer z jakąś cewką żeby grało samym basem. I wtedy gniazdo z 3 głośnikami na wzmacniaczu podłączać pod A, a te drugie same Gdn pod B. I kolumna by miała 8 ohm tylko że podłączana pod cztery wyjścia z wzmacniacza.

0
  • #4 24 Lis 2012 15:30
    parish
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie ma sensu. Taka opcja potrzebuje osobnego, mocnego wzmacniacza dla sekcji niskotonowej. Z dwóch GDN 30/100/8 (bądź 7) możesz zbudować subwoofer w tandemie. Zagrzmi Ci wtedy w pomieszczeniu, jeśli same kopie NM200 nie wystarczą.

0