Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Android - Temat pracy magisterskiej (może autko zdalnie sterowane)

Leewang 24 Lis 2012 14:10 2841 8
  • #1 24 Lis 2012 14:10
    Leewang
    Poziom 15  

Witam,

Mam problem z wymyśleniem tematu pracy magisterskiej, może ktoś z Was mi pomoże.

Chciałbym poznać środowisko Androida i napisać jakąś ciekawą aplikację, tylko nie wiem co wybrać?

Myślałem nad jakimś interaktywnym przewodnikiem po mieście który na podstawie lokalizacji pokazywałby zabytki czy też ciekawe miejsca w pobliżu obecnej pozycji pobranej z GPS, ale nie jestem przekonany do tego tematu.

Może pomożecie mi i podrzucicie jakieś pomysły?

Nie programowałem jeszcze aplikacji na androida, dlatego nie chcę żeby było to coś bardzo skomplikowanego, żebym zdążył napisać tą aplikację do ostatecznego terminu obrony.

Teraz mam przedmiot który przygotowuje do obrony i za zadanie mam napisać wybraną przez siebie aplikację. Dlatego chciałbym to wykorzystać i zacząć pisać coś do pracy magisterskiej, nie musi to być skończone, ale chociaż jakiś zarys, opis technologii itp.

Dlatego jeszcze raz proszę o pomoc w sprawie tematu pracy inżynierskiej, ewentualnie może jakiś temat do zrealizowania w Javie?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi

0 8
  • Pomocny post
    #2 24 Lis 2012 14:19
    gaskoin
    Poziom 38  

Programy mapowo - GPSowe są dość proste do napisania od Androida 2.3 bo Google wcisnął tam mapsy które robią wszystko za nas. Twój kod by miał kilka linijek.

Może zbadaj ciekawszy temat, czyli spróbuj zrobić kontener IOC konfigurowany w jakiś sposób za pomocą xmli/adnotacji na Androida ? Albo jakieś inne DI, bo jest garść systemów wstrzykiwania zależności ale mają one pewne ograniczenia (np roboguice)

Możesz też zbadać coś nowszego czyli NFC na androidzie. Możliwości jest naprawdę sporo. Niedawno pojawiło się SDK do androida 4.2, warto przejrzeć changeloga i zobaczyć co ciekawego dodali.

Można pokusić się o zbadanie pewnych elementów architektonicznych (do do oprogramowania) w Androidzie. Niby fajnie są niektóre rzeczy przemyślane, ale uniemożliwiają stosowanie pewnych wzorców projektowych.

0
  • #4 24 Lis 2012 16:44
    Leewang
    Poziom 15  

Dzięki koledzy już biorę się za lekturę, może ktoś jeszcze ma jakieś pomysły?

NFC ciekawe ale nie mam zupełnie pojęcia co mógłbym wymyślić z wykorzystaniem NFC. Programy do przesyłania danych już są, czytałem o dodatkach typu zaprogramowanie tagów NFC, ale to raczej nie wystarczy na prace magisterską...

Myślałem tak zupełnie odbiegając od temu, aby zrobić sterowany za pomocą aplikacji na androidzie samochód.

Kupiłbym samochód zdalnie sterowany, do niego płytkę Raspberry Pi np coś takiego: http://tiny.pl/hk47j i zaprogramować to tak, aby np za pomocą akcelerometru sterować samochodem.

Nie wiem czy jest to bardzo trudne do ogarnięcia? Jak na razie jako pierwszy problem nie wiem jak połączyć silnik samochodu (albo sterownik który się w nim znajduje) z podaną przeze mnie płytką... Co myślicie o tym pomyśle?

Pozdrawiam

0
  • #5 24 Lis 2012 19:50
    krru
    Poziom 32  

Użycie aplikacji z GPS ma jedną wadę - trzeba ją specjalnie przygotować, by uzyskać fajny efekt - bo prezentować ją będziesz w jednym miejscu i być może nawet bez sygnału GPS. Musiałbyś być przygotowanym na podanie jakoś "sztucznych" współrzędnych lub podanie sekwencji NMEA z zewnątrz. Przyda się też do testowania. Problemem też może być np. zebranie stosownych danych (listy tych ciekawych obiektów).
    Pomysł z samochodzikiem jest niezły, aczkolwiek mało twórczy. Jest pewien standard sygnałów zdalnego sterowania i podłączenie własnego komputerka zamiast odbiornika jest relatywnie proste. Zakładam, że stosowny model kupisz - tylko bierz taki bez aparatury (takie dla modelarzy, którzy zwykle mają już jakąś aparaturę) a nie kompletny, zabawkowy zestaw. Wtedy masz pewność, że jest on przystosowany do standardowego sterowania. Domyślam się, że komunikację z samochodzikiem chcesz zrobić na Bluetooth lub WiFI. Przy takiej konfiguracji masz łącze dwukierunkowe o znacznej przepustowości, więc jakoś możesz wykorzystać kanał zwrotny (jakaś telemetria, kamerka itp). Używając na tyle zaawansowanych komputerków możesz dodać jakieś sztuczne opóźnienie i twierdzić, że to symulacja sterowania pojazdem księżycowym lub marsjańskim.

0
  • #6 24 Lis 2012 20:03
    Leewang
    Poziom 15  

krru, myślałem żeby połączenie odbywało się przez WiFi, dobry pomysł z rozwinięciem sterowania i dodaniem np kamerki, ale nie miałem jeszcze okazji pobawić się elektroniką i precyzyjnym lutowaniem, a obawiam się że taki projekt wymagałby właśnie lutowania itp. Dlatego sam nie wiem co z tym fantem zrobić...

0
  • #7 24 Lis 2012 21:21
    gaskoin
    Poziom 38  

Wydawało mi się, że praca magisterska ma być pracą badawczą a nie twórczą :) W przypadku samochodziku nadziabrasz się trochę z elektroniką/komunikacją/programowaniem. Najzabawniejsze jest to, że poświęcisz na to najwięcej czasu a z punktu widzenia pracy magisterskiej jest to najmniej ważne, o ile w ogóle jest ważne.

0
  • #8 24 Lis 2012 21:42
    Leewang
    Poziom 15  

Gaskoin, właśnie dlatego piszę tutaj żeby wybrać coś ciekawego :) NFC fajny pomysł ale nie wiem co z tym mogę zmajstrować? Jak masz jeszcze jakiś pomysł to proszę napisz tutaj.

0
  • #9 14 Sty 2013 17:05
    Leewang
    Poziom 15  

Może ktoś podrzuci jeszcze jakiś pomysł na temat pracy mgr z zakresu informatyki ?

0