Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cb radio w GL - podłączenie cb radia pod głośniki radia fabrycznego w motocyklu

24 Lis 2012 16:39 4587 12
  • Poziom 9  
    Witam.
    Instaluję sobie w motorze honda goldwing 1500 cb radio.Moje pytanie dotyczy wpięcia się pod głośniki w motorze. Otóż goldwing posiada fabryczne radio i głośniki, właśnie pod te głośniki chciałbym się podpiąć. Zależy mi na tym żeby pod tymi samymi głośnikami było fabryczne radio i to cb radio.
    Czy można się wpiąć bezpośrednio w przewody głośnikowe,czy trzeba zastosować np diody prostownicze,lub coś innego.
    Proszę o poradę w tej kwestii.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Kolego kategorycznie nie można się wpiąć w przewody fabryczne, nie wiem jakie masz tam zwykłe radio, ale większość współczesnych radii ma taką konstrukcję końcówki mocy m.cz., że minus głośników to nie jest minus zasilania radia, a niestety w cb radio tak jest, że minus głośnika to ten sam minus co minus zasilania. Gdybyś podpiął to bezpośrednio tak jak pytasz końcówka m.cz. w radiu zwykłym lub w cb radiu odrazu by się uszkodziła. Oczywiście przez żadne diody też tego nie zrobisz.

Ja zrobiłbym tak, że przerobiłbym telikatnie cb radio- mianowicie pod układ otwierania blokady squelch poprzez tranzystor podłączył bym cewkę przekaźnika, natomiast przez styki zwierno rozwierne przekaźnika połączył bym wyjście na głośniki z normalnego radia i wyjście na głośnik zewnętrzny cb radia, oraz głośniki.

Zasada działania układu byłaby prosta, gdy poziom odbieranego sygnału jest zbyt mały by otworzyć blokadę squelch, to przekaźnik za pomocą styków normalnie zamkniętych łączyły by głośniki z wyjściem na głośniki z normalnego radia, gdy poziom odbieranego sygnału otworzyłby blokadę squelch w cb radiu to przekaźnik zadziałałby i poprzez styki normalnie otwarte połączyłby głośniki z wyjściem na głośnik zewnętrzny z cb radia.

Należy pamiętać jeszcze o dopasowaniu impedancyjnym głośników zewnętrznych do cb radia, impedancja głośnika zewnętrznego w większości cb rardii powinna wynosić 8 om.
    Jest to prosty i tani układ.
  • Relpol przekaźniki
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Innym sposobem będzie podłączenie sygnału z CB radia do wejścia IN m.cz. w radiu fabrycznym (wejście dodatkowe do podłączenia innego sprzętu m.cz.) .

Pozdrawiam.
  • Moderator
    PLEXI napisał:
    przekaźnik za pomocą styków normalnie zamkniętych łączyły by głośniki z wyjściem na głośniki z normalnego radia, gdy poziom odbieranego sygnału otworzyłby blokadę squelch w cb radiu to przekaźnik zadziałałby i poprzez styki normalnie otwarte połączyłby głośniki z wyjściem na głośnik zewnętrzny z cb radia.

Wszystko pięknie, a co będzie podczas nadawania? Chyba jeden dym.
  • Poziom 24  
    Kolego Olek II, oboje dobrze wiemy, że to był tylko zarys tego jakby takie coś zrobić o co pyta założyciel tematu, nie jest tajemnicą, że większość cb radii w czasie odsłuchu podaje masę przez przycisk Ptt w mikrofonie do radia więc można by tą masę wykorzystać w taki sposób, żeby nie powstał jeden dym w czasie nadawania, tak jak to opisałeś :).

Proszę założyciela tamatu o napisanie jakie cb radio che założyć do motocykla i będziemy myśleć dalej.
  • Moderator
    :arrow: Plexi, to wiem. SP5ANJ podał idealne rozwiązanie, pod warunkiem, że to radio motocyklowe, ma wejście na inne sterowanie m.cz.
  • Poziom 24  
    Najlepszym rozwiązaniem było by gdyby radio miało wejście na telefon komórkowy, wtedy na wejście w radiu podać sygnał z wyjścia cb radia na głośnik zewnętrzny i z reguły w radiach samochodowych jeśli są kostki ISO to na brązowy przewód podając masę radio wycisza audycję radiową bądź płytę cd, jednocześnie na głośniki podaje sygnał z wejścia zarezerwowanego do podłączenia zestawu głośnomówiącego telefonu komórkowego :).
  • Poziom 9  
    Witam.
    Dzięki że zajęliście się moim tematem. Otóż radio które chcę zamontować to midland 1001Z. Wybór taki bo akurat to radio miałem wolne, jak sprawdzi się z podłączeniem w instalację motoru będzie można zainwestować w coś lepszego.
    Na razie to ono przeznaczone jest do prób.
    Radio fabryczne tego motoru nie ma specjalnego wejścia jak te nowsze np. na mp3.
    Motor i radio jest z 1998roku.
    Ale wiem że w tym fabrycznym radiu motocykla z tyłu znajduje się kostka na podpięcie fabrycznego cb które przeznaczone jest do tego motocykla.
    Jest to kostka podzielona na trzy takie sektory w jednym wychodzi 6 pinów w drugim 2 piny a trzecim 4 piny , to wszystko służy do podpięcia fabrycznego cb radia. Na tej kostce nie ma żadnych oznaczeń,wiem bo mam wszystko na wierzchu i widziałem.
    Trzeba by było znaleźć piny z których idzie sygnał na głośniki motoru i słuchawki interkomu. Ale nie wiem w jaki sposób to zrobić w necie szukam i szukam i nic.
    Zależy mi tylko żebym słyszał cb na głośnikach motoru lub słuchawkach,nadawał będę przez gruszkę cb radia.
    Nie znam się za bardzo na tych sprawach,więc i moje słownictwo nie jest fachowe ale myślę że wyjaśniłem o co mi chodzi.
    Proszę o jakieś rady lub sugestie jak się uporać z tym tematem.

P.S. Wiem że najlepszym rozwiązaniem było by podpięcie oryginalnego cb dedykowanego do tego motocykla ale kasa jaką kosztuje to ponad 2 tysiące nowe a używka ze stanów koło tysiąca plus jeszcze przestrojenie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Koledzy a więc fakty są takie,kombinowałem,szukałem w necie opisu tych pinów i znalazłem rozwiązanie. Połączyłem wszystko i na słuchawkach w kasku wszystko jest super,nie ma żadnych pisków,można swobodnie rozmawiać.Natomiast na głośnikach motoru odsłuch cb radia jest dobry ale jak włączę przycisk nadawania,nawet nie muszę mówić słychać jeden pisk w głośnikach.
    Czemu tak jest że na słuchawkach super a na głośnikach kicha,sprzężenie jakieś???
    Jaki widzicie sposób tego rozwiązania?
    Drugie moje pytanie brzmi:
    Gdyby było coś nie tak to te końcówki mocy o których pisaliście wcześniej padną od razu czy po jakimś czasie?
    Proszę o jakieś rady.
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    james312 napisał:
    Czemu tak jest że na słuchawkach super a na głośnikach kicha,sprzężenie jakieś???

Dokładnie, przy nadawaniu przez samo radio CB, głośnik jest odłączany. W twoim przypadku głośniki nie są odłączane i powstaje sprzężenie z mikrofonem. W czasie nadawania trzeba odłączać głośniki.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    A czy transformator separujący 1:1 załatwi sprawę,czytałem gdzieś o tym, czy jest jakiś inny prosty sposób?
  • Moderator
    Nie, tu konieczne jest odłączyć głośniki, chociaż jeden przewód, by nie były aktywne podczas nadawania.
  • Poziom 9  
    Koledzy mam jeszcze jedną prośbę w tym temacie. Rozpiskę tych pinów mam w języku angielskim a chcę mieć 100% pewności co i jak. Może mi to ktoś przetłumaczyć na polski i tak zrozumiale co do którego podłączyć.
    1.not used
    2.cb af hs
    3.cb af sp
    4.not used
    5.not used
    6.cb on
    7.cb af e
    8.hs/sp
    9.cb audio mute
    10.gnd out
    11.cb mic out
    12.cb mic e