Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JAKI? dwubiegowy do mieszkania

25 Lis 2012 00:06 2250 15
  • Poziom 8  
    Czołem.

Proszę o doradzenie mi jaki będzie dla mnie dobry tzn. oszczędny i bezawaryjny/trwały piecyk dwubiegowy - kondensacyjny.

mieszkanie ma 50m2 i 150m3
    mam zamiar zamontować 3 grzejniki może 4 bo waham się co do przedpokoju.
    budynek jest nie ocieplony i dodatkowo mieszkam na ostatnim piętrze więc straty są spore.

jeśli zaś idzie o wodę ciepłą użytkową to i tu zapotrzebowanie jest spore bo mam 3 dzieci....

z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i za udzielone odpowiedzi oczywiście

KEF
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z zasady jestem zwolennikiem kondensatów ale w twoim przypadku... Cóż, nie wiele z niej skorzystasz. A kocioł turbo brałeś pod uwagę?
    Masz gdzie wstawić zasobnik?
  • Poziom 8  
    chcę to powiesić w łazience na ścianie - tak jak teraz wisi zwykły łazienkowy.

a gdzie mogę poczytać o różnicach między TURBO a KONDENSACYJNYM?
  • Poziom 19  
    Jeżeli wybierzesz 2- funkcyjny kocioł z zamkniętą komorą spalania (również kondesacyjny) musisz się liczyć z długim oczekiwaniem na ciepłą wodę po odkręceniu kranu. Jeżeli to Tobie nie przeszkadza śmiało możesz kupować kocioł 2-funkcyjny. Prawidłowo dobrane grzejniki do kotła kondesacyjnego będą znacznie wieksze i droższe , niż do kotła z zamknietą komorą spalania (turbo). Dobry kocioł kondesacyjny zużyje ok 10 % mniej gazu od kotła z zamkniętą komorą spalania. Pozostaje jeszcze kocioł kondesujący który łączy zalety i wady tych kotłów (pisałem o tych kotłach na tym forum wielokrotnie).

Kotły które ja polecam Tobie to :

1.Ferroli BlueHelix Pro - jedyny na rynku 2-funkcyjny kocioł który kondesuje przy produkcji CWU cały czas!

2.Termet Ecocondens Crystal-bardzo dobry kocioł ,rozsądne ceny serwisu i części wymiennych.

3.Beretta Exclusive Green-możliwość modulacji od 2,5 kW.
    Tobie generalnie potrzeba kotła z jak najniższą możliwością modulacji na potrzeby CO.masz mały metraż i tylko 5 grzejników. Zjawisko kondensacji a co za tym idzie- oszczędności na paliwie- zachodzi wtedy, gdy kocioł pracuje na niskim parametrze. Aby to uzyskać u ciebie, trzeba by założyć spore grzejniki. Natomiast zapotrzebowanie na CWU w twojej rodzinie jest takie, że aby mieć względny komfort, potrzebujesz przynajmniej 24kW. Zasobnik pozwolił by zaradzić tej sytuacji.
    Zamiast jednego segmentu :D ... A tak poważnie, to wiem. Metraż raczej nie nastraja optymistycznie. Ale może coś z wbudowanym? Zawsze to ,,in plus"...
  • Poziom 16  
    1. W łazience zasobnik poziomy, jakoś powinien się zmieścić, ja mam podobne warunki ( zasobnik 120 litrów )
    2. Jeśli mieszka na ostatnim piętrze i jeśli jest strych to na strychu
  • Poziom 8  
    szymonjasiu napisał:

1.Ferroli BlueHelix Pro - jedyny na rynku 2-funkcyjny kocioł który kondesuje przy produkcji CWU cały czas!
    2.Termet Ecocondens Crystal-bardzo dobry kocioł ,rozsądne ceny serwisu i części wymiennych.
    3.Beretta Exclusive Green-możliwość modulacji od 2,5 kW.

a jak z awaryjnością tych wymienionych?
    Tak samo jak z Vaillantem, Viessmanem, Buderusem, Brotje itd,itd. Prawda jest taka, że popsuć się może każdy i nie ma na to wpływu logo na froncie kotła. To nie powinno być kryterium doboru konkretnego modelu, ponieważ jest to bardzo subiektywne kryterium. Kocioł dobieraj pod własne potrzeby i ewentualnie pod dostępność serwisu w okolicy. Nie sugerował bym się nawet cenami części, gdyż większość kotłów dostępnych na rynku bazuje na podzespołach produkowanych przez zewnętrzne firmy. I generalnie i tak w środku wszystkie mają te same zespoły gazowe, pompy, zespoły wodne itd.
  • Poziom 8  
    nooo taaak :)
    ale przecież są jakieś statystyki :)

że do tego modelu to już piąty raz w tym tygodniu jadę.....
    :D
    Ja takich nie prowadzę... A pewnie każdy z kolegów serwisantów tez raczej sobie głowy ty, nie zawraca. Powtarzam, nie ma reguły.
  • Poziom 10  
    szymonjasiu napisał:
    Prawidłowo dobrane grzejniki do kotła kondesacyjnego będą znacznie wieksze i droższe , niż do kotła z zamknietą komorą spalania (turbo).

Kupiłem kocioł Bluehelix Pro 25C

http://www.ferroli.com.pl/urzadzenie/28/bluehelix-pro-c

I teraz patrząc na tabelę musiałbym mieć grzejniki dłuższe niż parapety itp.

Grzejniki instalator wybrał mi z firmy DIAMOND.

I teraz tak

Pokój nr 1 - 24,6m2 - wybrał mi grzejnik V22 600x2200 a wg tabeli wychodzi, że musiałbym mieć moc 2241W czyli dla mocy 55/45 grzejnik około 2,5 metra.

Pokój nr 2 - 19,1m2 - 1850W wybrał V22 600x1800 a wg tabeli powinno być około 2,1metra.

Kuchnia - 14,1m2 - 1469W wybrał V22 600x1400 a wg tabeli wychodzi 1,6m.

Co teraz będzie, czy grzejniki będą pracowały dobrze?
    Czy będzie kondensacja?
    Na jaką temp. mam mieć cały czas nastawiony ten kocioł gazowy.
  • Poziom 36  
    slavo83 napisał:
    Pokój nr 1 - 24,6m2 - wybrał mi grzejnik V22 600x2200 a wg tabeli wychodzi, że musiałbym mieć moc 2241W

O jakiej tabeli piszesz, skąd bierzesz zapotrzebowanie na moc?

Pokój nr 1
    2241W / 24,6m2 = 91,1W/m2

Pokój nr 2
    1850W / 19,1m2 = 96,9W/m2

Kuchnia
    1469W / 14,1m2 = 104,2W/m2

Dlaczego kuchnia ma przydzieloną największą moc, a pokoje słabszą? Na co dzień będziesz siedział w pokoju, czy w kuchni?
    Jak dla mnie powinieneś stosować mniej więcej ten sam przelicznik W/m2 jeśli chcesz trzymać tę samą temperaturę w całym domu.

Poza tym ok. 91-104W/m2 to przelicznik dla mieszkania w starej nieocieplonej kamienicy.

slavo83 napisał:
    Kupiłem kocioł Bluehelix Pro 25C

i to był błąd, bo trzeba było kupić kocioł 2-funkcyjny z mocą minimalną 3-3,5kW.
    Wg danych technicznych Twój kocioł ma moc minimalną 6,2kW dla temperatury wody grzewczej 50/30.
    Suma w/w metrażu daje łącznie 57,8m2, więc tam moc będzie dobra przy mrozach rzędu -20 stopni o ile mieszkasz w starej kamienicy, bo jeśli to nowy dom to zapotrzebowanie na moc będziesz miał co najmniej 2x mniejsze.

slavo83 napisał:
    Co teraz będzie, czy grzejniki będą pracowały dobrze?

Moim zdaniem skopałeś najważniejsza rzecz, czyli dobór mocy kotła do Twoich realnych potrzeb, a dopiero potem próbujesz robić dopasowanie grzejników.
    Taktowania nie unikniesz, mogłeś je zminimalizować ale to już po zawodach, więc twoja instalacja będzie musiała cyklicznie nagrzewać się i potem stygnąć i tak w kółko.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Podałem tylko przykładowe pomieszczenia.
    Normalnie są dwa poziomy do ogrzania.
    Piętro i poddasze. W sumie jest 150m do ogrzania.
    To kocioł jest dobry czy zły.
    Grzejniki liczyłem w kalkulatorze z Purmo.
  • Poziom 36  
    slavo83 napisał:
    W sumie jest 150m do ogrzania.

W starym budownictwie jeśli potrzebujesz np. 100W/m2 to daje to razem 15kW na mróz -20, czyli w przeciętny dzień zimy z +2 wyjdzie ok. 6,8kW, więc taki kocioł w tłoku ujdzie, choć ten z mocą 3-3,5kW byłby lepszy i zapewniłby ciągły tryb pracy już od ok. +10 stopni na zewnątrz, czyli przez większą część sezonu grzewczego.

Jeśli masz nowoczesny dom to spokojnie możesz obniżyć w/w wartości o co najmniej 2x, czyli na mróz -20 wyjdzie 7,5kW, a w przeciętny dzień zimy 3,4kW, więc w takich okolicznościach Twój kocioł z mocą 6,2kW jest za mocny i wskazany byłby o mniejszej mocy minimalnej.
    Kocioł już masz, więc tego nie zmienisz, pamiętaj o mocy minimalnej za 10 czy kilkanaście lat jak będzie wymieniał na nowy kocioł.
    Skoro masz domek (jak sądzę po metrażu i 2 poziomach) to warto byłoby wziąć pod uwagę zasobnik do c.w.u. masz do wyboru zasobnik warstwowy do kotła 2-funkcyjnego albo zasobnik z wężownicą do kotła 1-funkcyjnego itp.