Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroniczny przekaźnik prośba o ocenę układu

jtab 25 Nov 2012 08:23 2874 3
 • #1
  jtab
  Level 11  
  Elektroniczny przekaźnik prośba o ocenę układu Mam prośbę, jak w tytule o cenę załączonego schematu - chodzi o powielenie układu 5 razy i zmontowania na wspólnej płytce drukowanej - całość tworzyła będzie moduł/sterownik gniazda haka holowniczego 7 pin do zasilania oświetlenia przyczepy samochodowej.

  Dioda prostownicza na wejściu raczej nie jest potrzebna, poradźcie czy ten układ będzie działał bez zbędnych perturbacji (w aplikacjach, które znalazłem obiążenie było włączone w miejscu bezpiecznika, który wryzowałem na górze) - modyfikacja wymuszona została koniecznością sterowania plusem.
  Ewentualnie proszę o sugestie jak poprawić schemat.
  Pozdrawiam i będe wdzięczny za wselkie sugestie.
 • Helpful post
  #2
  jarek_lnx
  Level 43  
  Jest źle, taki układ (wspólnego drenu) da na wyjściu około połowę napięcia, do załączenia tranzystora potrzeba kilka woltów napięcia Ugs, o tyle napięcie wyjściowe będzie mniejsze.

  Tranzystor powinien być z kanałem typu P podłączony źródłem do zasilania, żeby dało się go włączyć całkowicie, taki układ odwraca (0 załączony) więc trzeba go poprzedzić inwerterem na tranzystorze (małej mocy, wspólny emiter, npn).

  Ten temat już był szukałeś?.
 • #3
  jtab
  Level 11  
  Elektroniczny przekaźnik prośba o ocenę układu Mam jeszcze pytanie, czy te układy będą poprawnie działały jako klucz - powielone w sumie do 5 mają tworzyć sterownik lamp przyczepy - sterowanie plusem poszczególnych lamp - masa stała z instalacji auta. Elektroniczny przekaźnik prośba o ocenę układu
 • Helpful post
  #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Daj jeszcze rezystor (np 1k) pomiędzy S i G tranzystora wyjściowego, przecież musi być jakaś możliwość wyłączenia go. Dioda szeregowo z bramką to zły pomysł, stosując MOSFET'a jako stopień pośredni musiał byś go zabezpieczyć (bramkę) rezystorem (szeregowo) i diodą Zenera (równolegle), oraz dać rezystor równolegle do bramki żeby rozładować pojemność (jak wyżej) po rozłączeniu, przy bipolarnym te zabezpieczenia nie są potrzebne.