Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć przewody w starej instalacji elektrycznej?

25 Lis 2012 14:15 5283 5
  • Poziom 8  
    Witam,
    Mam problem z podłączeniem przewodów w puszce instalacji elektrycznej z lat 60-tych.
    "Wejściowo" mam 4 przewody w tym na jednym jest faza - wyjściowo 2 przewody (z tym nie mam problemów).
    Rozłączenie przewodów spowodowało brak prądu w całym mieszkaniu (ale włączenie bezpiecznika po rozłączeniu przewodów dało 3 mignięcia żarówki w przedpokoju).
    Po połączeniu fazy (+ na zdjęciu) z przewodem A ze strzałką faza pojawia się w przewodzie A.

Na początku sądziłem że do puszki mogą wchodzić główne przewody od licznika (i dlatego po rozłączeniu nie ma nigdzie prądu - chociaż układ mieszkania i rozmieszczenie puszek wskazują na coś innego) ale po próbnym połączeniu fazy z jednym przewodów i rezultatem tego zbaraniałem... (faza w ten sposób podłączona nie jest widoczna w gniazdkach).
    Instalacja w mieszkaniu jest dwuprzewodowa. Czyżby gdzieś jeszcze doszło do zwarcia?

Nie wiem czy to w czymś pomoże ale dwa wyjściowe przewody (niewidoczne na zdjęciu) to przewody od lampy na suficie (po drodze do lampy jeden z nich ma kontakt).
    Jak podłączyć przewody w starej instalacji elektrycznej?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Możesz się upewnić do tego co jest podawane na co za pomocą zwykłego próbnika z żarówka ale sprawdzenie całości co do kabli powinieneś uzupełnić o pomiar znanego Tobie przewodu fazowego w relacji do kolejnych nieznanych przewodów...i dodatkowo ja przynajmniej- posłużyłbym się woltomierzem z uwzględnieniem przypuszczalnej pojemności kabla do otoczenia...
    Stare instalacje często miały rodzaj "pierścienia" z kabla i to jakże często z aluminium i spotykały się ponownie przy liczniku...w praktyce wyglądało to tak, że na dane gniazdko był "dopływ" i "odpływ" i niezawodność instalacji była trochę lepsza...w mojej ocenie może to być taki przypadek, że jest to fragment takiej pętli , może celowo rozłączony bo upaliły się przewody w kilku punktach a dojście do tych punktów powiedzmy na dany moment utrudnione np szafa...
  • Poziom 23  
    Kolego FlachSc lepiej będzie gdy tą starą instalacje poprawi elektryk ,bo widać
    że nie Masz pojęcia o tym co Robisz.
  • Poziom 8  
    dziad_ek Tam raczej wszystko jest "od nowości" nie ruszane. Spróbuję tym tropem to sprawdzić. Dzięki

Elmot To forum jest chyba po to żeby można się na wszelki wypadek zapytać kogoś, kto może wiedzieć jak dany problem rozwiązać. To że jeśli nie będę wiedział jak to połączyć, to mam wezwać elektryka to wiem.
  • Admin Elektroenergetyka
    Nawet w dziale dla początkujących wymagamy minimum wiedzy. To nie jest podłączenie żyrandola czy wyłącznika do światła.
    W Twojej sytuacji błąd może kosztować kogoś życie. W ciemno mamy radzić? Kolega chyba żartuje.
  • Poziom 8  
    Problem rozwiązany po sprawdzeniu gdzie biegną dwa z czterech wchodzących przewodów.