Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tłumik do kolumn 12 dB - prawidłowe wykonanie

tomek_410 25 Lis 2012 14:19 1020 4
  • #1 25 Lis 2012 14:19
    tomek_410
    Poziom 14  

Witam,
    zrobiłem sobie zwrotnicę pod głośniki:
    Peavey Black Widow 1504 15"
    SPL (dB):97.9 dB / 1 W 1 m
    oraz
    STX D-800-8-Ti-S.
    Sensitivity (2,83 Vrms/m MLS) - 109 dB

z rezystorów jakie miałem (10 W) udało mi się stworzyć tłumik 6 dB. Jednak po odsłuchu stwierdziłem, że driver nadal jest za głośny i to przynajmniej dwa razy. Planuję wmontować 10-12 dB. Jest to dość sporo i nie wiem czy można stosować aż tak duże tłumiki. Z obliczeń wynika, że należałoby zastosować szeregowo 6 ohm, a równolegle 3 ohm rezystor. Czy nie powinienem się o nic obawiać i stworzyć taki tłumik czy jest to raczej niepożądane? Co byście poradzili, bo jakoś muszę zrównoważyć głośność...

0 4
  • #2 25 Lis 2012 14:45
    dziad_ek
    Poziom 13  

Czułość ucha ludzkiego zbliżona jest do miary logarytmicznej i tutaj dB jak najbardziej na miejscu...ale nie da się bez pomiarów solidnym przyrządem określić:głośny - zbyt głośny...poza tym nie jest dobrym rozwiązaniem tłumik dużej mocy...bardziej sensownym rozwiązaniem byłby tłumik gdzieś po drodze na poziomie niższego napięcia, powiedzmy na wejściu wzmacniacza mocy...a może zwyczajnie nie puszczać tego na maksimum?

0
  • #3 25 Lis 2012 14:53
    tomek_410
    Poziom 14  

Masz na myśli stosowanie jakiegoś korektora i obniżyć np. o 6 dB głośność wysokich tonów, a na zwrotnicy tłumik np. też 6 dB. Już nie trzeba było tłumika o takiej mocy. Dobrze zrozumiałem? Ominięcie tłumika odpada. Driver głośny tak że wytrzymać się nie da a bassu prawie w ogóle nie ma...

0
  • #4 25 Lis 2012 23:12
    dziad_ek
    Poziom 13  

Wybacz Przyjacielu ale niektóre wypowiedzi są pisane żargonem który znają będący w temacie.Zwrotnica w kolumnie głośnikowej to są zazwyczaj dwa elementy- jeden decyduje o tłumieniu niskich tonów i jest włączany najczęściej szeregowo z głośnikiem , jest to cewka a drugi to kondensator i on decyduje o wysokich tonach...więc ja byłbym sprawdził przede wszystkim połączenie cewki z głośnikiem basowym...może ta cewka jest urwana lub źle polutowana co też się zdarza, oskrobaleś dobrze izolację zanim polutowałeś?

0
  • #5 26 Lis 2012 11:10
    Arkadyo
    Poziom 29  

Policz większe tłumienie dla stxa i tyle. Rezystory daj 10W i nic im nie powinno się stać. Prawie cała moc i tak idzie na niskotonowy. Nawet jak skopałeś zwrotnicę to prędzej drivera upalisz niż tłumik. Spokojnie możesz dawać więszy L-pad dla drivera aż do zadowalającego efektu.
    Niby ten niskotonowy ma tylko 2 db mniejszą skuteczność od drivera wg deklarowanych wartości, więc tego nie powinno być prawie wcale słychać ale...
    Ja przy swoich wszystkich kolumnach jakie zrobiłem (a pare ich było) zawsze musiałem tłumić wysokotonowy przynajmniej 2 razy więcej niż wynikało z z róznic w deklarowanych przez producentów spl. Oczywiście pierwsza sprawa jest taka, że im dasz bardziej stromy filtr dla niskotonowego tym bardziej straci na spl - wg mnie filtr II rzędu "dusi" niskotonowy o 3-4 db a wysokotonowy praktycznie wcale :P. Stąd pewnie takie cyrki z poziomem głosności dla obu.
    Może nim zrobisz docelowo L-pada to zaprojektój dla niskotonowego filr I rzędu. Rezonanse gorzej będą filtrowane ale byłby zysk na sprawności niskotonowego a w końcu to na estrade więc jakość można troszkę utracić kosztem spl.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Nie poprawiam już za Kolegę pisowni. Dalsze pisanie w tak niechlujny sposób zostanie w końcu nagrodzone.
    (dj-MatyAS)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo