Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hot Air WEP 853DA - wskaźnik temperatury

25 Lis 2012 16:33 17130 39
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Przyłączam się do pytania..tez jestem ciekaw, jak to na prawdę jest:)
    Na większości aukcji jest wyraźnie napisane ze posiada realny odczyt temperatury..Tylko teraz pytanie, wiec co pokazuje wyświetlacz..to ile ustawiliśmy? Czy to jaką temperaturę już osiągneliśmy?

Ps: Kupiłem Yh 853DA (to samo co wep 853DA) do wtorku powinna dojść wiec sprawdzę osobiście, jaka będzie różnica miedzy ustawioną temp. a temp. na wylocie..

Edit: Stacja już doszła, i mogę powiedzieć że jestem miło zaskoczony. Co do tematu to, wyświetlacze pokazują temperaturę którą ustawilismy, a gdy kolba/hot air osiągnie daną temp. to miga kropeczka zaraz za cyframi na wyświetlaczu:)
    Dokładnie tak jak na zdjęciu:
    Hot Air WEP 853DA - wskaźnik temperatury

Za kilka dni dojdzie mi jeszcze to i owo..m.in sonda. Więc sprawdzę różnice temperatur miedzy kolbą/hotem, a tym co stacja pokazuje na wyświetlaczu.
    Pozdrawiam:)
  • Poziom 23  
    Ja tęż ją dzisiaj dostałem, ale moja po kilku minutach pracy dostała przebicia na obudowę i wyrzuciło mi bezpiecznik w mieszkaniu. Multimetr pokazuje przejście między stykiem ochronnym, a przewodami roboczymi, dlatego też radzę ten model lutownicy, podłączać tylko do gniazd ze stykiem ochronnym. Moja po podłączeniu do gniazda bez takiego styku działa normalnie jednak ma pełne napięcie sieciowe na obudowie. Mam ją odesłać kurierem do sprzedawcy na jego koszt i przyślą mi nową.
  • Poziom 23  
    Firma przysłała kuriera po odbiór uszkodzonej stacji i od tamtej pory ślad po urządzeniu zaginął. Minęło 2 tygodnie i nikt nie wie gdzie ona jest i czy kiedykolwiek ją jeszcze dostanę. Ostatnio nawet przestali odbierać telefon.
    Odradzam współpracę z firmą "hotair-pl", prowadzącą minn. działalność na portalu Allegro.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 2  
    A Jakiś zwrot pieniędzy? Czy zero reakcji..?
  • Poziom 23  
    Na razie szukają urządzenia. Po rozpoczęciu sporu transakcyjnego zaczęli odbierać telefon.
  • Poziom 23  
    Przysłali mi już sprawną stację. Myślę, że jest to jednak uczciwa firma, tylko długo schodzi im z realizacją reklamacji. Mimo wszystko polecam tą firmę, można śmiało tam kupować.
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Witam kupiłem stację WEP 853D5A i mam do was pytanie. Czy u was też występuje taka sytuacja, że gdy kolba osiągnie nastawioną temperaturę stacja zaczyna cicho burczeć? Jednocześnie czuć że drży obudowa. U mnie pojawia się to spontanicznie przy temperaturach powyżej 300 st. Dodam, że im wyższa temperatura tym głośniej burczy.
  • Poziom 23  
    Moja stacja burczy jednostajnie, od momentu włączenia, niezależnie od temperatury. Natężenie dźwięku kompresora zmienia się wraz z ustawianiem siły nadmuchu. Przed jej włączeniem należy odkręcić trzy śrubki oznaczone czerwoną farbą, umieszczone pod spodem stacji. Kompresor zawieszony jest na amortyzatorach i na czas transportu dokręcany do obudowy wspomnianymi śrubkami. Nie odkręcenie ich też może spowodować głośniejszą pracę i drżenie stacji.
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Chodziło mi o kolbę, nie HotAir. Właśnie przy używaniu kolby cała stacja burczy, dźwięk wydobywa się gdzieś z prawej strony obudowy patrząc na stację od przodu. Podczas nagrzewania sytuacja nie występuje, zaczyna się dopiero po osiągnięciu nastawionej temperatury, czyli przy jej podtrzymywaniu. Nie wiem czy to normalne, czy wadliwy model stacji :/

Ps. ta kropka, która ma migać po osiągnięciu danej temp. zaczyna wtedy migać w rytm burczenia. Dziwnie to brzmi ale, może później spróbuję to nagrać.
  • Poziom 23  
    Moja stacja nie wydaje żadnego dźwięku w czasie pracy samej kolby. Najprawdopodobniej Twój egzemplarz ma jakąś wadę. U mnie w czasie pracy Hot Air rytmicznie przygasa światło w mieszkaniu, jest to zapewne spowodowane cyklicznym załączaniem grzałki w celu utrzymania zadanej temperatury. Być może w ten sam sposób regulowana jest temperatura kolby.
  • Poziom 23  
    Moim zdaniem masz uszkodzony egzemplarz. Ta dioda też nie powinna migać w ten sposób, tylko zmieniać stan świeci/gaśnie. Myślę że jest to dźwięk transformatora. Najprawdopodobniej do momentu nagrzania kolby do zadanej temperatury otrzymuje ona pełne napięcie, natomiast później układ regulacji ciepła, próbuje utrzymać tą temperaturę przez cykliczne odłączanie napięcia, lub jego zmniejszanie, co mu się nie udaje. Najprawdopodobniej uszkodzenie jest w tym układzie. Moim zdaniem stacja kwalfikuje się do reklamacji.
  • Poziom 2  
    Dzięki :D zaraz piszę do hotaira
  • Poziom 11  
    witam,

przepraszam ze ale mam pytanie jak wyglada sprawa z przewodem od hotair ? nie zuzywa sie szybko i czy jest mozliwosc jego wymiany ?

dziekuje i pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Na przewód składa się giętka rurka z tworzywa sztucznego, w której znajdują się przewody zasilania grzałki, czujnika temperatury i przewód ochronny PE. Przez tą rurkę przesyłane jest również powietrze z kompresora membranowego do grzałki. Jeśli przewód nie będzie narażony na przetarcia, czy złamania powinien wystarczyć na długi czas. Nawet gdyby w którymś miejscu pojawiła się dziura, jest w nim na tyle małe ciśnienie, że można go uszczelnić zwykłą taśmą izolacyjną. Po zakupie warto zwrócić uwagę na grzałkę, czy jej czoło nie znajduje się przy samym wylocie kolby, ponieważ po rozgrzaniu spirala może dotknąć do metalowego sitka, stworzyć zagrożenie porażeniem, lub co najmniej spowodować zwarcie z przewodem PE co grozi uszkodzeniem triaka. Jeśli grzałka jest wsunięta zbyt głęboko, należy ją lekko wysunąć.
  • Poziom 11  
    no fajnie, kupiłem taka stacje i na dziendobry widze przewód przy samej stacji jest lekko nadwyrężony przez to ze ktos źle zapakował stacje (odwrotnie) i nie trafiło w wyprofilowanie w styropianie. Pytanie czy mozna ten przewód lekko nadciąć sklapelem tak aby nie uszkodzic przewodu w środku i naciagnac na nowo wyprowadzenie w stacji ? czy poprostu odesłac w ramach reklamacji ?
  • Poziom 23  
    Można odciąć kawałek rurki, tylko należy wziąć pod uwagę długość wiązki elektrycznej która przez nią przechodzi. Jeśli rurka będzie zbyt krótka zagięte przewody mogą utrudnić przepływ powietrza. Jeśli tak się stanie wiązkę elektryczną można skrócić odlutowując ją uprzednio od płytki PCB w kolbie. Po odłączeniu wiązki jest również możliwość zdjęcia rurki i odcięcia jej uszkodzonego fragmentu.
  • Poziom 11  
    tylko pytanie czy będzie szło naciągnąć ten przewód, bo widzę że jest dość ciasno osadzony na wyprowadzeniu...
  • Poziom 23  
    Każdy element tej stacji można zdemontować i umieścić ponownie. Największą trudność może sprawić ponowne włożenie grzałki, ze względu na trudny do ciasnego zwinięcia, kruszący się papier mikowy, ale i z tym można sobie poradzić. Do skrócenia przewodu nie trzeba jej jednak wyjmować :wink:
  • Poziom 11  
    Hot Air WEP 853DA - wskaźnik temperatury Hot Air WEP 853DA - wskaźnik temperatury

tak to wygląda, skracac czy zostawic tak i powinno jakis czas wytrzymać ?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Zostaw jak jest. Jak zrobi się dziura i będzie uciekać powietrze wtedy skróć i tyle tera se zostaw jak jest. Możesz mieć spokój z rok albo dwa lub za tydzień padnie ale niema co się teraz stresować. Ostatecznie zawsze można użyć taśmę izolacyjną i owinąć to lub spróbować z taśma samo wulkanizującą się i zrobić opaskę naprawczą zamiast skracać.
    A jak będziesz w przyszłości naprawiał gdybyś musiał to by łatwiej naciągnąć na króciec wystarczy podgrzać wąż i naciągnąć.
  • Poziom 23  
    Najlepiej jest kiedy przewód ma jednolitą strukturę, ale można spróbować wzmocnić to miejsce taśmą izolacyjną, lub jakąś inną metodą. Być może takie uszkodzenie kwalifikuje się również do reklamacji, jednak z doświadczenia wiem że czasem drobne uszkodzenia lepiej naprawić samemu. W mojej stacji po kilku minutach pracy powstało zwarcie. Oddałem ją do naprawy w ramach gwarancji. Zwrócili mi ją po około 3 tygodniach, a po niedługim czasie usterka powtórzyła się, tylko za drugim razem dodatkowo uszkodzeniu uległ triak. Dlatego postanowiłem samemu przyjrzeć się stacji. Okazało się że do wyeliminowania zwarć wystarczyło lekko popchnąć grzałkę, tak aby jej spirala nie dotykała czoła kolby po rozgrzaniu. Wymieniłem triak i stacja działa do dzisiaj bez żadnych problemów.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    ok, dzięki za poradę :)
  • Poziom 37  
    By nie zakładać nowego tematu to tu spytam, wepchnę się na bezczelnego :D
    Kupiłem sobie właśnie WEP 858D z góry mówię ew. piszę że zastosowanie bardzo amatorskie i założenie lepiej mieć niż niemieć a potrzebować. Mam tylko jedno pytanie bo cena między cyfrową a analogową znikoma więc wziąłem z wyświetlaczem. Wskazania są nijak do nastawy. Przeszło + ~50sC ale na panelu jest dynks z napisem CAL po zdjęciu zaślepki widać potencjometr. Czy próbował ktoś ja kalibrować ew. zbliżyć się do temperatury nastawy?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    A po co chcesz to robić tzn. kalibrować? W moim przekonaniu ważniejsze jest przetestowanie stacji na niepotrzebnej płytce z możliwie dużą liczbą elementów w różnych obudowach. Kiedy sprawdzisz co przy jakich nastawach należy lutować to wskazania na wyświetlaczu będą jedynie ułatwiały ustawienie odpowiedniego punktu pracy dla danego zadania oraz dawały odpowiedź czy stacja osiągnęła już daną temperaturę i tyle.
    W obecnym cyfrowym świecie ludzie uwielbiają oglądać cyferki stąd to przekonanie o wyższości stacji "cyfrowych". Nie uważam by stacja z analogowymi pokrętłami i skalą posiadająca precyzyjny regulator PID była funkcjonalnie gorsza. Uważam, że jest lepsza ponieważ wygodniejsza w obsłudze. Częste ustawianie temperatury klawiszami do wygodnych nie należy.
    Różnica rzędu 2-5°C nie ma znaczenia w czasie lutowania "z ręki". Ponieważ i tak kontrolujesz wzrokiem i poczuciem czasu co dzieje się z topnikiem oraz lutowanym elementem.
  • Poziom 37  
    I tu się z tobą zgadzam co do wskazań ale korci ten potencjometr ale boje się bezkarnie nim kręcić :D
    Zaś co do wyboru no cóż cena taka sama prawie więc nie było różnicy czy ta czy analog ale wybrałem se tą. Ogólnie na razie ją testowałem na starej głowicy antenowej z TV :D żadnych płyt nierobie zaś chodzi tylko o posiadanie na wszelki wypadek by móc coś zrobić z SMD ew. obkurczyć koszulki termokurczliwe.