Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo y530 - Lenovo y530 po wyczyszczeniu nie dziła/zawiasy

kalionek 25 Lis 2012 17:54 2853 15
  • #1 25 Lis 2012 17:54
    kalionek
    Poziom 8  

Jakiś czas temu pękły mi zawiasy w obudowie. Nie oddałem ich do naprawy, uznając to za sprawę niezbyt pilną. Dzisiaj postanowilwm, że oczyszczę laptopa od środka. Wyjąłem wentylator, który był cały zakurzony , kości pamięci ram, podważyłem radiator aby przedmuchać powierzchnię procesora. Następnie przykręciłem spowrotem klapki i spróbowałem włączyć urządzenie. Jaj się okazało laptop pozornie się uruchamia, lecz ekran poostaje czarny. Klawisze mulrinedialne się świecą, poziom bateri równiez, natomiast przy naciskaniu klawisza CapsLk nie zapala sie przycisk informujący nas o tym. Laptop pozostaje w tym stanie do wyłączenia a innym razem po kilku sekundach sam się wylącza. W jaki sposób mogę uratować mojego laptopa ? Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.l

0 15
  • #2 25 Lis 2012 17:58
    rnd0mb
    Poziom 26  

Nałożyłeś pastę termoprzewodzącą? Resetowałeś pamięć CMOS ?

0
  • #3 25 Lis 2012 18:53
    kalionek
    Poziom 8  

Gdzie powinienem nałożyć pastę . (nigdy nie nakładałem)Szczerze nie mam pojecia o resetowaniu pomięci CMOS

0
  • #4 25 Lis 2012 18:55
    rnd0mb
    Poziom 26  

Odkręć chłodzenie, nałóż pastę termoprzewodzącą na rdzeń procesora, i ewentualnie karty graficznej, chyba że masz na niej zamontowanego termopada. Pamięć CMOS resetuje się przez wyjęcie małej bateryjki na płycie głównej, jeśli nie dasz rady jej zlokalizować wstaw zdjęcia płyty z dwóch stron.

0
  • #5 25 Lis 2012 19:13
    yang32
    Poziom 36  

"Podważyłem radiator aby przedmuchać powierzchnię procesora" - zrobiłeś to bez odkrecania ? Jesli tak, to jest spora szansa że zniszczyłeś płytę!!!!

0
  • #6 25 Lis 2012 20:43
    kalionek
    Poziom 8  

Znalazlem baterie, znajdowala sie pod dyskiem. Oryginalna bateria jest zgrzana z koncowkami przewodow, co zrobic w takiej sytuacji ? mozna przylutowac do nowej baterii ?

0
  • #7 25 Lis 2012 20:49
    rnd0mb
    Poziom 26  

Odlutuj, odczekaj 10 minut i przylutuj ponownie.

yang32 napisał:
    "Podważyłem radiator aby przedmuchać powierzchnię procesora" - zrobiłeś to bez odkrecania ? Jesli tak, to jest spora szansa że zniszczyłeś płytę!!!!

0
  • #8 25 Lis 2012 20:51
    yang32
    Poziom 36  

Nic to Ci nie da. Uszkodziłeś płytę i to nie ma nic wspólnego z baterią! Laptop powinien trafić do dobrego serwisu by oceniono jak wielkie zniszczenia zrobiłeś, i czy płyta jest w ogóle do uratowania.

0
  • #9 25 Lis 2012 20:58
    kalionek
    Poziom 8  

co dokładnie spowodowalo takie szkody ?

0
  • #10 25 Lis 2012 21:00
    yang32
    Poziom 36  

To co napisałem w cudzysłowie, a Ty zrobileś !

0
  • #11 25 Lis 2012 21:09
    kalionek
    Poziom 8  

czyli plyte glowna uszkodzilem dmuchajac w procesor ?

0
  • #13 25 Lis 2012 21:28
    kalionek
    Poziom 8  

radiator znajduje sie nad procesorem oraz karta grafiki ? odkrecilem mocowanie radiatora nad procesorem dzieki czemu byl luzny, nie wyginalem go

0
  • #14 25 Lis 2012 21:37
    yang32
    Poziom 36  

Tak - znajduje się nad procesorem i grafiką. Nie wolno niczego robić zanim nie zdemontuje się całkowicie i odłoży na bok układ chłodzenia. Wyginając nieodkręcony calkowicie i nie zdjęty radiator uszkodziłeś coś co znajduje się w rejonie radiatora.

0
  • #15 25 Lis 2012 22:14
    kalionek
    Poziom 8  

jest jakas szansa, ze nie uszkodzilem tego czegos ? unioslem go za pewne na wysokosc nie wiecej niz 1 cm. no ale w sumie jakas przyczyna awarii jest. jak kosztowna moze byc taka naprawa - po gwarancji

0
  • #16 25 Lis 2012 23:04
    yang32
    Poziom 36  

Coś uszkodziłeś na pewno, ale co nie można bez pomiarów stwierdzić. Chłodzenie jest na tyle długie i szerokie, że podniesienie bez zdemontowania nawet na centymetr czy dwa może spowodować że na drugim końcu czy boku zostanie coś uszkodzone. By stwierdzić co jest uszkodzone trzeba wykonać pomiary i postawić konkretną diagnozę. U mnie w serwisie nie płaci się za diagnozę. Po postawieniu diagnozy kontaktuję się z klientem i mówię że jest to i tamto i tyle a tyle będzie kosztowało. I to klient decyduje czy naprawiać i czy u mnie. Tak jest u mnie w serwisie. Gdzie indziej jest różnie. Dobrych i uczciwych serwisów jest bardzo mało.

0