andrzej lukaszewicz wrote: .. W "moim" systemie podlogówka nie jest właczana co pare minut tak jak myslisz tylko na 1-2 godz. ze względu na jej bezwładność.
...
Cały czas pracuje kocioł( dmuchawa, pompa CO, elektrozawór bloku gazowego - średnio 80-120VA BEZ PRZERWY to wg Ciebie jest ekonomiczne? Zaoszczędzisz 50 zł na gazie , a wydasz 100zł więcej na prąd...
Nie będzie wszędzie ciepło jeśli występuje ( w w zime bardzo czesto) pogoda z silnymi wiatrami i mrozem. Musiałbyś latać co dziennie i kręcic przepływem obwodów. Ja u siebie raz ustawionych przepływów wcale nie reguluje. Reguluje to sterowanie.
Tak jest to ekonomicznie zasadne, kocioł pracuje cały czas ,nawet jeżeli pewne obwody u Ciebie wyłączy automatyka.
Jeżeli natomiast wyłącza się u Ciebie wszystko na te wspomniane 1-2 godziny-to znaczy że masz źle dobraną krzywą grzewczą( za wysoko) , źle wykonany układ a całość korygujesz termostatami.
Krzywą dobiera się kilka razy aby trafić we właściwą , na rozdzielaczach reguluje się raz aby nie przegrzewać pewnych pomieszczeń (np. sypialnia, spiżarnia,itp.)
Jest to wiedza elementarna, każdy średnio rozgarnięty instalator (nie teoretyk) ustawi poprawnie układ za pomocą rotametrów i pirometru.
Poprawnie wykonana instalacja ogrzewania podłogowego (ilośc rury/m2 podłogi) + izolacja termiczna budynku i w przybliżeniu dobrze ustawiona krzywa grzewcza
jest odporana na silne mrozy wiatry itp.
Jeżeli jest u Ciebie inaczej a z opisu wynika , że musisz cały czas przegrzewać budynek i hamować sekcje termostatami (na wspomniane 1-godziny) świadczy to o dwóch rzeczach:
-masz źle wykonaną lub wyregulowaną instalacje,
-nie masz pojęcia o czym piszesz
Napiszę jeszcze raz dla Ciebie
W miarę poprawnie wykonana instalacja, i przybliżona do właściwej krzywa grzewcza-to wszystko co potrzebne do komfortowej i ekonomicznej pracy ogrzewania podłogowego. Nie ma tu potrzeby zakładania dodatkowej automatyki.
Dodatkowe sterowanie strefami, układy pompowe z podmieszaniem to środki niezbędne do wysterowania układu , którego źródło ciepła nie ma sterowania pogodowego lub do wysterowania ukłądów po pseudofachowcach.
Jeżeli ktoś od początku do końca świadomie zaprojektuje cały układ , żadna dodatkowa automatyka nie jest potrzebna.
Ewentualnie jeden sterownik z kapilarą zanurzoną w podłodze, aby korygowac krzywą grzewczą w kotle tj.:
-obnizona po osiągnięciu zadanej temperatury (np 20 stpni)
-normalna krzywa kiedy nie osiągnięto temperatury.
Efekt większy komfort i mniejsze nakłady inwestycyjne niż przy sterowaniu strefowym , a układ w dalszym ciągu pozostaje prosty i komfortowy.