Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa Ciepła czy gaz ? Jakie ogrzewanie wybrać?.

bit512 13 Mar 2013 00:50 30405 107
    Kot-huncwot
    Poziom 21  
    Witam

bit512 napisał:
    Jaki jest obecnie w taryfie W -2 koszt jednego metra gazu... ze wszystkimi opłatami, średni ?

Myślę sobie tak. Skoro możesz się podłączyć, to do rury pewnie jest blisko. I pewnie do tej rury już się podłączył jakiś bliższy czy dalszy sąsiad. Idź i po prostu poproś o wiedzę o umowie dostawy i fakturach. Albo odwiedź właściwe terytorialnie biuro gazowni. Co do kosztów projektu i wykonawstwa - też rozeznaj ceny na miejscu. Jest tak, że gazownia zachowuje się trochę jak średniowieczny cech i na swoim terenie nie lubi partaczy, czyli tych, co do cechu nie należą. To dobra rada z życiowego doświadczenia płynąca .... :D
  • IGE-XAOIGE-XAO
    bit512
    Poziom 13  
    A jakie jest wasze zdanie na temat tego
    Viessmann.
    W pełni płynnie modulowane palniki w zakresie 40-100%
    Vitodens 343- jest mocy 3,8-19 kw

Nie chodzi mi o koszt zakupu ale czy dla małego domku 105 metrów będzie to ekonomiczne urządzenie czy lepiej żeby miało mniej Kw ...

Kiedy będzie ekonomiczniej pracować..?

Dodano po 7 [minuty]:

Chodzi mi o to kiedy kocił osiąga te 109 % sprawności...
    kiedy pracuje pełną mocą ..?
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze
    Kiedy pracuje z mocą min. Moc na cele c.o. zapewne jest za duża, ale może się z kolei przydać do podgrzewania wody użytkowej.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jack63
    Poziom 42  
    wawrzeczko_t napisał:
    Kiedy pracuje z mocą min. Moc na cele c.o. zapewne jest za duża, ale może się z kolei przydać do podgrzewania wody użytkowej.

Sprawność przy mocy min i znamionowej(max) dla niskich temperatur na wyjściu (a do nich należy dążyć) z reguły różni się minimalnie. Wystarczy sprawdzić w dokumentacji kotła...
    bit512 Moc kotła jest zdecydowanie za duża!!! A na cele CWU wystarcza do pracy jako przepływowy!
    Jeżeli planujesz zasobnik to moc kotła jest tym bardziej za duża.
    Dopytujesz się o wybór mocy kotła. Czyżbyś nie miał projektu??? Tam powinno być napisane zapotrzebowanie na moc grzewczą.
    Mam podobny dom i w projekcie było ok 6kW "na ściany" i ok 2 kW na wentylację grawitacyjną PRZY -20oC zewnątrz/+20oC wewnątrz domu.
    Mój Victrix 12 jest ZA duży.
    Szukaj najmniejszego kotła jaki jest na rynku. Są fajne Wolf'y ale koszmarnie drogie. :cry:
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda
    bit512 napisał:
    Chodzi mi o to kiedy kocił osiąga te 109 % sprawności...

Ideał. Raczej nie do osiągnięcia. Warunki, jakie trzeba spełnić aby taką sprawność osiągnąć, to labolatoryjny ,, inkubator". Jednak znaczne zbliżenie sie do owej granicy jest możliwe.
    bit512
    Poziom 13  
    W projekcje mam piec na eko groszek...

a powie mi ktoś mniej więcej z jakimi kosztami musiał bym się liczyć gdybym chciał pójść w instalację gazową...?

Gaz po drugiej stronie ulicy około 17 metrów od domu...
    andrefff
    Poziom 36  
    W każdym ZG jest inaczej, zadzwoń, to się dowiesz. Położenie instalacji w domu(od licznika) to koszt 4000-5000 PLN.
  • Pomocny post
    jack63
    Poziom 42  
    Koszty to zupełnie osobny problem. W moim przypadku liczyli za mb (metr bieżący) instalacji. Instalacja wewnętrzna (od licznika do domu aby była jasność w kwestii nazewnictwa gazowników i nie tylko) ok. 70-80 zł/mb. Instalacja w domu ok 80-100zł/mb. Zależy od komplikacji i widzimisię wykonawcy.

Jednak w twoim przypadku większym problemem jest - pogrubienie:

bit512 napisał:
    W projekcje mam piec na eko groszek...

a powie mi ktoś mniej więcej z jakimi kosztami musiał bym się liczyć gdybym chciał pójść w instalację gazową...?

Gaz po drugiej stronie ulicy około 17 metrów od domu...

Jak pisałem wcześniej, na instalację wewnętrzną MUSI być projekt i POZWOLENIE na budowę. Prawie takie samo jak na budowę domu! Trzeba wystąpić do gazowni o warunki przyłączenia. Potem, jak będą pozytywne(!) zrobić projekt i uzgodnić go (trasy rurociągów) w ZUTPie a potem wystąpić o pozwolenie na budowę. Po ok 3 tygodniach otrzymujemy (lub nie) zgodę na budowę i zgłaszamy do Nadzoru Budowlanego rozpoczęcie budowy. Po 7 dniach można rozpocząć prace. Kierownikiem budowy w tej sytuacji jest z reguły przedstawiciel wykonawcy.

Wg. mnie największym problemem będzie jednak "pokonanie" drogi. Zależy od jej statusu: gminna, wojewódzka itp. Zależy od tego kto jest jej właścicielem. Z tymże właścicielem trzeba prowadzić uzgodnienia i on ma dać pozwolenie na poprowadzenie gazociągu. Jak jest to droga wojewódzka, to zapomnij o gazie. :cry: Uzgodnienia z rok... Potem koszty związane z zatrzymaniem ruchu lub przewiertem pod drogą. Katastrofa.
    Wszystkiego się dowiesz występując do gazowni o "Warunki przyłączenia".
    Jak zwykle roboty na jeden dzień i załatwień na jeden rok...
    bit512
    Poziom 13  
    "jak zwykle roboty na jeden dzień i załatwień na jeden rok... "

święte słowa....
    Kot-huncwot
    Poziom 21  
    Witam

bit512 napisał:
    po drugiej stronie ulicy

Istotnie, może być horror. Jak wojewódzka, to na pewno horror.
    bit512
    Poziom 13  
    Nie nie ... gminna myślę że to nie problem...
    beano2
    Poziom 2  
    witam.
    gaz : piec dwufunkcyjny, podłogówka tam gdzie płytki + grzejniki w pozostałych pomieszczeniach (drabinka w łazience). to się sprawdza. Mam taki "układ" w domu parterowym 104m2, cztery osoby.Rachunki za gaz cały rok 2012 styczeń-grudzień - 3.300zł. ogrzewanie + ciepła woda + gotowanie.
    To chyba konkrety prawda? :)
    bit512
    Poziom 13  
    beano2
    możesz mi napisać jaki masz piec i czy masz zbiornik do wody ?
    ile kw ?

Dodano po 1 [minuty]:

i najważniejsze jaka temperatura ?
    dynamical
    Poziom 1  
    Pompy ciepła byłyby chyba lepszym rozwiązaniem, bo są tańsze w eksploatacji, ale za to bardzo drogie. Spróbuj ubiegać się o dotacje, np z PONE jeśli się uda zwracają większość kosztów. Zobacz np na stronie mabapa.pl jest info jak otzrymać dofinansowanie
    bendziol
    Poziom 11  
    Witam Grono Grzewcze,
    przepraszam że odgrzewam stary temat, ale jest on dalej aktualny.

Potrzebuję fachowej porady tj. jaki kocioł gazowy dobrać do budynku 120m2, wg. projektu moc cieplna C.O. to 9kW
    C.W.U. 4-5 osób, hydrofor

Na moje rozumienie kocioł (każdego typu) ma tym większą sprawność i niższa jest temperatura czynnika grzewczego - wylotowa. Co do sterowania - zgadzam się z kolegą "szymonjasiu" - im prościej tym łatwiej zapanować, byle tylko źródło ciepła mogło byc wystarczająco modulowane.
    tylko jedna rzecz mi się nie zgadza - mam złe doświadczenie z termetem (co prawda tylko przepływowy "junkers" termetu) i opinie o polecanym kotle Termet Ecocondens Crystal są fatalne na sieci - przynajmniej dla modelu 25kW.

Jakiś kocioł muszę wybrać, preferuję własny montaż, uruchomienie już niekoniecznie, bo potrzebuję go tymczasowo przezbroić na propan-butan

pzdr,
    Wojtek
    Buderus Zielona Góra
    Poziom 1  
    Na naszej stronie internetowej przygotowaliśmy krótkie zestawienie kosztów korzystanie z pompy ciepła i kotła gazowego. Są tam też inne plusy przemawiające za pompa ciepła. Warto przeczytać na stronie e-ogrzewanie.pl pompy ciepła NIBE Biawar.
    pablito2014
    Poziom 1  
    Pompy ciepła są faktycznie dużo lepszym rozwiązaniem niż na przykład piece gazowe. Przede wszystkim nie jesteśmy zależni od zewnętrznych firm dostaraczających enegię. A poza tym, umówmy się, koszty. Może początkowo to jest spory wydatek, ale po kilku latach nawet ten wydatek się zwraca. Ważne jest też to, żeby wybrać odpowiednią pompę. Tutaj jest bardzo przystępnie wyjaśniona różnica między pompą powietrzną a gruntową:http : // blog. dedietrich.pl /gruntowa -czy - powietrzna -pompa - ciepla/