Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty przekaźnik czasowy na attiny13

Bekcs eKm 25 Lis 2012 18:03 25287 40
  • Prosty przekaźnik czasowy na attiny13

Witam.
    Przedstawiam przekaźnik czasowy na attiny13, który niedawno wykonałem.
    Układ ma zostać zastosowany w samochodzie jako uniwersalny wyłącznik czasowy, np. do podgrzewania tylnej szyby.
    Po podaniu masy na PB2 załącza się przekaźnik. Czas reguluje się potencjometrem w zakresie od 1 sekundy do 15 minut. Poprzez PB0 zmienia się zakres nastawy czasu. Jeśli jest niepodłączony, to jest to 1 do 60 sekund, po podaniu masy 1 do 15 minut.
    Program został napisany w Bascomie. Opóźnienie realizowane jest przez funkcję Wait, która w pełni wystarcza w tym zastosowaniu.
    Płytki wykonałem na frezarce CNC.

Prosty przekaźnik czasowy na attiny13 Prosty przekaźnik czasowy na attiny13 Prosty przekaźnik czasowy na attiny13 Prosty przekaźnik czasowy na attiny13 Prosty przekaźnik czasowy na attiny13 Prosty przekaźnik czasowy na attiny13 Prosty przekaźnik czasowy na attiny13

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Bekcs eKm
    Poziom 12  
    Bekcs eKm napisał 93 postów o ocenie 189, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2007 roku.
  • Relpol przekaźniki
    dj-RafalAS
    Poziom 10  
    Witam

Czy do tego projektu naprawdę był konieczny ATtiny13 ?
    Osobiście zastosowałbym timer 555 cena układu kolosalnie by spadła. (stabilizator napięcia też nie byłby konieczny)

Co do przekaźników czasowych, to widziałem bardzo ciekawą konstrukcję bazująca na ATmega168. Oto link.
    http://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?f=23&t=22487
    twierdza10
    Poziom 12  
    Mnie też zdziwiło, że nie jest to wykonane na NE555, ale to w końcu ,,robione jest pod'' konstruktora tego wynalazku i jest na jego potrzeby.
    syntetyczn dran
    Poziom 11  
    Mnie tam zainteresowało "probing" materiału. No i jakim programem został wygenerowany gcode, dla PCB.
  • Relpol przekaźniki
    1996arek
    Poziom 20  
    Od razu widziałem na oko że PCB wykonane inaczej. Ile kosztuje wykonanie PCB w tej technice? Czy jest to opłacalne? W czym są kable?
    Bekcs eKm
    Poziom 12  
    Na początku zastanawiałem się nad NE555 ale wolałem jednak użyć do tego attiny13. Tak mi było wygodniej, ale zastosowanie NE555 bez wątpienia jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Gcode wygenerowałem skryptem gcode.ulp w eagle. Do mapowania powierzchni płytki użyłem etch_z_adjust2.2.py, które modyfikuje plik gcode. Wszystko to działa pod kontrolą LinuxCNC (EMC2).
    Moim zdaniem jest opłacalne wykonanie płytek ta metodą, trzeba co prawda ponieść koszt wykonania frezarki jednak wygoda wszystko wynagradza. Koszt wykonania płytki jest niższy niż w przypadku wytrawiania. Frezarka amatorska, niedługo może wrzucę jakiś opis. Przewody są owinięte taśmą bawełnianą.
    dj-RafalAS
    Poziom 10  
    Owszem frezarka jest wygodna.

Mam takie pytanko: jaka jest żywotność frezów dla obróbki laminatu szklano-epoksydowego bądź też ceramicznego? (z tego co wiem, to profesjonalne frezy sporo kosztują, a te "zwykłe" starczają na krótko)

Co do kosztów produkcji, to bardzo nad tym bym się zastanowił... (zastosowanie frezarki jest uzasadnione w przypadku produkcji PCB pokrytej grubszą warstwą folii miedzianej)
    Gdyby frezowanie było aż tak bardzo opłacalne, to zapewne przemysł "poszedłby" w tym kierunku...
    yogi009
    Poziom 42  
    Co to za dyskusje o znacznie wyższym koszcie projektu opartego na Attiny13 w stosunku do 555? Ile to jest raptem różnicy? 5zł? Autor wymyślił sobie taki układ, przy okazji trochę potrenował programowanie, projekt działa - słowem udało się. Prosto, skutecznie rozwiązano kłopot ze sterowaniem ogrzewania. Zaletą tego wariantu jest możliwość przeprogramowania mikrokontrolera bez żadnych zmian w układzie elektronicznym. Samo wykonanie płytki metodą frezowania (pomijam drogie, precyzyjne maszyny CNC) nie za bardzo do mnie przemawia, jednak dobrze opanowane metody domowe, nawet termotransferowa, dają dokładne płytki. Oczywiście frezowanie jako aspekt poznawczy jak najbardziej, ale żebym miał myśleć o przejściu na tą metodę, to cienko widzę.
    Bekcs eKm
    Poziom 12  
    Używam frezów VHM, kiedyś kupiłem kilka używanych po 1zł. Tą płytkę wykonałem frezem prostym 0,8mm, do smd kupiłem niedawno frez grawerski 30%. Trudno mi na obecną chwilę powiedzieć jak wygląda trwałość, obrabiam jedynie laminat szklano-epoksydowy, z ceramicznym nie miałem do czynienia . Po wykonaniu kilkunastu płytek nie widać oznak zużycia.
    Oczywiście chodziło mi o opłacalność tej metody przy wykonywaniu prototypów albo małych serii do powiedzmy kilkunastu sztuk w "domowych" warunkach.
    Metoda termotransferu jest tak samo dobra w domowych warunkach jak i frezowanie. Zbyt wiele czynników wpływa na to żeby określić co dla kogo jest lepsze.
    SylwekK
    Poziom 30  
    yogi009 napisał:
    Co to za dyskusje o znacznie wyższym koszcie projektu opartego na Attiny13 w stosunku do 555? Ile to jest raptem różnicy? 5zł? Autor wymyślił sobie taki układ, przy okazji trochę potrenował programowanie, projekt działa - słowem udało się.

Nawet nie pięć, a 2zł. Przy takiej różnicy też wiele bym się nie zastanawiał. Przy tym ewentualna przeróbka układu na inny sposób działania to dosłownie chwila.
    Osobiście zrobił bym to w SMD na płytce wysokości przekaźnika (pomijam już próby upchania tego wewnątrz, bo z tym różnie bywa, ale powinno się dać).
    Do prostych płytek taka frezarka to fajna rzecz. Sprawa się komplikuje przy bardziej gęstych ścieżkach. Osobiście wolę termotransfer :-)
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Jak ma się CNC w domu to termotransferem nie ma się co babrać. Autorowi radze całość czymś zalać- raz że zgnije, dwa rozleci się (przekaźnik odleci jako pierwszy).
    voldek
    Poziom 11  
    Termotransfer uzyskuje przewagę nad CNC w przypadku złożonych PCB których musimy wykonać np. 10. Wykonanie na frezarce jednej dwustronnej płytki dość gęsto obsadzonej zajęło mi ponad 1.5h, więc przy 10 zszedłby na to cały dzień. Oczywiście nie musimy cały czas pilnować frezarki i to jest plus ale odwrócenie płytki, zmiana frezów na wiertła itp. powoduje, że i tak trzeba frezarki pilnować.

Do autora, nie myślałeś o tym, żeby zamontować jakąś sztywną dyszę blisko frezu która będzie wciągać opiłki? Całkiem fajne są dysze w kształcie przypominającym ogon skorpiona, są sztywne ale można je dowolnie wyginać :)
    Zuliczek
    Poziom 17  
    Ja mam małe zastrzeżenie co do żywotności tranzystora T1 który nie jest zabezpieczony przed impulsem wstecznym z cewki przekaźnika. Zastosowanie chociaż by diody między PAD1 a PAD2 (na przyłączach cewki) w dużym stopniu by go zabezpieczyła.
    Bekcs eKm
    Poziom 12  
    Płytki zostały zabezpieczone roztworem kalafonii w izopropanolu.
    Jeśli chodzi o wąż przegubowy to mam coś takiego ale planuje go użyć do podawania chłodziwa, chociaż nie ukrywam ze myślałem żeby go zastosować do odsysania. Jak na razie po zakończeniu frezowania odkurzam płytkę, dla potrzeb filmiku robiłem to podczas.
    Rzeczywiście nie uwzględniłem na schemacie diody na cewkę przekaźnika, dioda jest ale nie widać jej na zdjęciu. W poprawionej wersji płytki jest już na nią miejsce.
    elvis1990
    Poziom 14  
    Witam, czy jako wrzeciona w swojej frezarce zastosowałeś miniszlifierkę Proxxon? Widzę, że frez nie ma bicia, co nagminnie zdarza się w tanich chińskich miniszlifierkach. Mam zamiar taką nabyć, jednak jeszcze się zastanawiam nad Dremel'em.
    Szopler
    Poziom 21  
    Najtańszy KRESS będzie o niebo lepszy od tych zabawek w stylu FERMa czy PROXXONa. Wiem bo na początku sam tak kombinowałem... szkoda czasu.
    Bekcs eKm
    Poziom 12  
    Zastosowane wrzeciono to Proxxon FBS 240/E, które oczywiście będzie wymienione na Kress'a. Nie kupowałem tej mini-szlifierki z myślą o frezarce ale jak na razie musi wystarczyć. FERM to raczej kiepskie porównanie do Proxxona.

Tak przy okazji to proszę osobę która zgłosiła mój temat do moderatora aby wypowiedziała się publicznie.
    noel200
    Poziom 25  
    Witam, bardzo ciekawe. Może nie sam projekt, ale wykonanie na frezarce.
    Niedawno też sobie frezareczkę zrobiłem i robi płyteczki aż miło :)
    Ja od razu zacząłem robić frezem grawerskim i niedawno zrobiłem płytkę pod so8 i wyszła naprawdę nieźle. Nie spodziewałem się tego po prowadnicach od szuflad i gwintowanych prętów metrycznych.
    Niemniej jednak zanim udało mi się uzyskać zadowalające wyniki to trochę zabawy było. Najwięcej z tym, że frezowanie odbywało się na różną głębokość, bo stół miał nierówności i nie udawało mi się zamocować równo płytki, a taki programik do mapowania (co widać na początku filmu) byłby wybawieniem.
    Nie znasz może kolego takiego programiku pod windowsa, albo jakiegoś makra do mach?
    Aha, ja też frezuję proxxonem. Bicie ma akceptowalne. Jakieś 10 razy mniejsze od chińskiego dremela, więc jest dobrze, choć do kressa mu daleko, ale nawet najmniejszy kress jest za ciężki. Brama mi by się złamała :P
    pozdrawiam
    Michał93b
    Poziom 12  
    Frezarka jest dobra tylko, gdy mamy odczynienia ze stosunkowo szerokimi ścieżkami. Jeżeli chodzi o termo transfer też nie uzyskamy super cienkich ścieżek, domowa metoda, najbardziej dokładna to fotochemiczna (sam widziałem na oczy płytki wyk, tą metodą ze ścieżkami 0.3mm.
    Zresztą takie frezarki wykorzystuje się w warunkach przemysłowych.
    Jeżeli chodzi o Attiny: fajniej to wygląda, bo ne555 jest jednym słowem oklepany. Attiny daje większą swobodę co do zastosowań, nie mówiąc o możliwości potrenowania C, czy BASCOMa.
    noel200
    Poziom 25  
    Wprawdzie jak najcieńszych ścieżek nie próbowałem osiągnąć, ale izolację wycinam ok. 0,15-0,2mm. A profesjonalną frezarkę u mnie w pracy mają, w dziale elektroniki do wytwarzania prototypów. Bodajże firmy LPKF. Frezy kupują oryginalne niemieckie po ok 80zł.
    A odnośnie układu, jaki prąd pobiera w spoczynku? Idzie zejść do 1mA z przekaźnikiem w stanie nie aktywnym?
    SylwekK
    Poziom 30  
    Michał93b napisał:
    ...Jeżeli chodzi o termo transfer też nie uzyskamy super cienkich ścieżek, domowa metoda, najbardziej dokładna to fotochemiczna (sam widziałem na oczy płytki wyk, tą metodą ze ścieżkami 0.3mm....

Nie no bez jaj... 0.3mm dla fotochemii ??! :lol: - chyba troszkę dokładniej tą metodą można...
    Poniżej moja płytka z termotransferu, a to przecież mniej dokładne niż fotochemia:

Tego bym raczej frezarką nie wydłubał bez rwania miedzi. Najcieńsze ścieżki mają coś koło 0,25mm - jeden z układów ma 7,7mm szerokości i po jednej stronie jest 12 pinów.
    O napisach już nie wspomnę 8-)
    Bekcs eKm
    Poziom 12  
    Na forum którym znalazłem ten skrypt do mapowania stołu widziałem, że próbowali też to w mach'u ruszyć, ale nie zagłębiałem się w to za bardzo.
    Układ zasilany z 12 V pobiera 9 mA.
    Frezarkę postaram się niedługo dokładniej opisać w osobnym temacie.
    dj-RafalAS
    Poziom 10  
    Mam takie pytanko?
    Ile czasu zajęło koledze napisanie tego programu?

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się iż to jest prosty programik.
    Jednak tak nie jest.
    Dziś próbowałem poczynić ten program w Vamgrafie i oczywiście napisałem algorytmy....
    Ten program wcale nie jest taki prosty biorąc pod uwagę specyfikację związaną z przeliczaniem zmiennej analogowej pochodzącej z przetwornika AD mikro-kontrolera ...
    W końcu mamy do czynienia z dwoma zakresami czasu, które określają ścisłe restrykcje. (od 1s do 60s oraz od 1min do 15 min)
    Napisanie takiego programu na ATtiny13 wiąże się ze sporym doświadczeniem z zakresu programowania...
    <Bekcs eKm> gratuluję wiedzy oraz doświadczenia.

Oto fotka przedstawiająca przykładowy program napisany w języku graficznym.
    Program został napisany na ATmega168 (Vamgraf nie programuje ATtiny13)
    r03c10
    Poziom 11  
    Jak byś gdzieś miał jeszcze linka do tego tematu na forum to bardzo bym prosił o podanie. Sam się już dość długi czas męczę z mapowaniem i próbuje napisać makro, ale nie działa jak powinno.
    Bekcs eKm
    Poziom 12  
    Napisanie tego w bascomie nie wymaga zbyt wiele czasu, tym bardziej że użyłem komendy Wait która jest wystarczająca w tym przypadku. Jest oczywiście kilkuprocentowe odchylenie czasu ale w kilku złożonych układach się powtarza praktycznie tak samo i można wziąć na to poprawkę aby uzyskać pełen zakres regulacji.
    Stąd wziąłem etch_z_adjust2.2.py http://www.cnczone.com/forums/pcb_milling/82628-cheap_simple_height-probing.html
    Jak już wcześniej wspomniałem, frezarkę opiszę dokładniej w osobnym temacie.
    dj-RafalAS
    Poziom 10  
    Bekcs eKm napisał:
    Napisanie tego w bascomie nie wymaga zbyt wiele czasu

Mi to zajęło ok 2h, a koledze ?

Oczywiście w moim przypadku rozdzielczość regulacji czasu można jeszcze zwiększyć, jednak biorąc pod uwagę prosty potencjometr jedno-obrotowy, to taka modyfikacja nie ma większego sensu..
    Bekcs eKm
    Poziom 12  
    Około pół godziny, obyło się bez większych poprawek.
    CMS
    Administator HydePark
    Miał być temat o przekaźniku, a zrobił się o frezarce :)
    Mam pytanie, co frezarka robi na początku filmiku ?
    Obstawiam, że jakoś się kalibruje (pojemność / rezystancja ? ) to by tłumaczyło, ten "krokodylek na frezie".

Pozdrawiam.
    CMS
    Flaman11
    Poziom 17  
    dj-RafalAS napisał:
    Mam takie pytanko?
    Ile czasu zajęło koledze napisanie tego programu?

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się iż to jest prosty programik.
    Jednak tak nie jest.
    Dziś próbowałem poczynić ten program w Vamgrafie i oczywiście napisałem algorytmy....
    Ten program wcale nie jest taki prosty biorąc pod uwagę specyfikację związaną z przeliczaniem zmiennej analogowej pochodzącej z przetwornika AD mikro-kontrolera ...
    W końcu mamy do czynienia z dwoma zakresami czasu, które określają ścisłe restrykcje. (od 1s do 60s oraz od 1min do 15 min)
    Napisanie takiego programu na ATtiny13 wiąże się ze sporym doświadczeniem z zakresu programowania...
    <Bekcs eKm> gratuluję wiedzy oraz doświadczenia...

1k pamięci, to naprawdę wystarczająca ilość miejsca na napisanie tej aplikacji. Poniżej przykład tego programu, tyle że zamiast funkcji wait, za odmierzanie czasu odpowiada 8-mio bitowy TIMER0, który odmierza odcinki czasu równe 4ms. Sam program powinien działać dokładnie tak samo jak u autora tematu. Napisane na szybko bez optymalizacji kodu. Jak widać bez problemu można się z mieścić pisząc nawet niechlujnie :)

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod