Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega8 - PonyProg2000 wgranie 1 programu

40neos 25 Nov 2012 19:49 3024 12
    40neos
    Level 13  
    Witam. Zaczynam swoją przygodę z mikro kontrolerami jak i całym programowaniem.

Zakupiłem sobie zestaw programator USBasp + adapter dla programatorów AVR ISP + 1 kontroler jakim jest Atmega8

Układ zmontowałem poprawnie, sprawdzałem wielokrotnie.
    Programator jak i adapter dają znaki życia przez świecenie diody LED.

Mój problem pojawia się gdy chcę wrzucić plik hex do Atemga8. Używam programu PonyProg2000. Nie wiem co jest przyczyną, ale nie mogę go właściwie skonfigurować:

W programie wybrałem rodzaj kontrolera
    Calibration --> Ok
    Setup --> Interface Setup--> Serial/ SI Prog API , próbowałem także na SI Prog 1/0. Klikam Probe i wyskakuje okienko Test Failed. Co może być przyczyną ?
    Dodam tylko, że programator wpięty jest w USB, a łączy się z adapterem poprzez taśmę 10 żyłową.
    mirekk36
    Level 42  
    Jak najszybciej postaraj się dać sobie spokój z tym ponyprogiem bo za chwilę twój kolejny post na forum będzie z pytaniem: "Jak odblokować mikrokontroler bo chyba sobie zablokowałem?" :( ... z pony progiem to bardzo łatwe - tzn zablokowanie :(

Już lepiej użyj tego programu co kolega wyżej napisał albo MkAvrCalculator LINK, który z twoim prockiem ATmega8 będzie działał zupełnie za FREE. Wejdź na ten link i obejrzyj sobie filmik, poczytaj - to zobaczysz co i jak - szczególnie jak masz USBASP
    40neos
    Level 13  
    Czy przez takie czynności, które wykonałem naprawdę można zablokować atmegę ?
    I w jaki sposób można sprawdzić czy na przykład już się nie zablokowała :)

Spróbuję jak piszecie z tym programem i napisze efekty

Dodano po 26 [minuty]:

Czy wrzucony plik hex ma wyglądać w taki sposób ?

mirekk36
    Level 42  
    ale poczytaj sobie tą instrukcję w linku, przecież tam widać, że:

1. najpierw wykrywasz procesor i widać że ci ładnie program wykrył ATmega8 tak ? kliknąłeś ten żółty klawisz ?

2. potem jak chcesz zapisać wsad do procka to klikasz ZAPIS a z prawej FLASH i na dole wybierasz plik HEX do wgrania
    40neos
    Level 13  
    A więc dokładnie zrobiłem jak piszesz. Program znalazł mi kontroler, dałem Zapis, flash, znalazłem plik, który chciałem wrzucić i następnie dałem wykonaj. I tera chciałbym sprawdzić czy na pewno plik został wrzucony, istnieje jakiś sposób na to ?
    40neos
    Level 13  
    Czyli jeżeli zrobiłem wszystkie czynności jak powiedziałem to wgrałem ten plik do atmegi na 100 % ?:)
    mirekk36
    Level 42  
    40neos wrote:
    Czyli jeżeli zrobiłem wszystkie czynności jak powiedziałem to wgrałem ten plik do atmegi na 100 % ?:)

No a jak inaczej ? ;)

jeszcze pewnie nie ustawiałeś fusebitów - ale w razie czego zajrzyj sobie do zakładki "Fusy uproszczone" bo tą drogą NIGDY nie zablokujesz przypadkowo sobie procka ;)
    40neos
    Level 13  
    Szczerze powiedziawszy spodziewałem się, że przy wgrywaniu pliku będzie się świeciła 2 dioda czy będą jakieś inne znaki :) A tu nic ;]
    perlon
    Level 20  
    USBAsp ma diodę sygnalizującą stan pracy zwany zapis/odczyt. Pali się dioda znaczy że jest ruch na połączeniu programator<->układ programowany. Jeżeli wciskasz w MkAvrCalculator przycisk WYKONAJ i dioda nie daje znaku życia to są dwie możliwości:
    1. Upalona dioda
    2. Hex do wgrania ma zerową długość ( ale togo nie jestem na 100% pewny czy nawet przy zerowym HEX'ie dioda nie powinna błysnąć bo nie sprawdzałem)
    mirekk36
    Level 42  
    Powinna błysnąć, a jeśli się w ogóle nie pali to poza upaleniem (w to wątpię) najpewniej jest odwrotnie wlutowana co jest częstym przypadkiem takich wad w najtańszych tego typu programatorach. Gorzej bywa jeszcze jak wgrany jest stary wsad do programatora i nie można wykorzystać wszystkich funkcji jakie dają aktualizacje usbasp ze strony autora.
    40neos
    Level 13  
    Nie mogę ingerować za bardzo w elementy tego programatora, kupiłem go na znanym portalu aukcyjnym tak jak i adapter więc myślę, że będzie działał na 100 %

Spróbuję raz jeszcze wgrać hexa do atmegi i będę bacznie obserwował czy dzieje się coś z diodami tylko w jaki sposób za pośrednictwem mkAVRCalculatora mogę usunąć wgrany program ?:)