Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik logo siemens - sterowanie trzema sprężarkami.

asmedica 25 Lis 2012 22:13 2607 12
  • #1 25 Lis 2012 22:13
    asmedica
    Poziom 7  

Dzień dobry
    Zaczynam się bawić ze sterownikiem LOGO, ale okazało się iż mam pewien problem, który sobie wymyśliłem.
    Potrzebuję sterować 3 sprężarkami naprzemiennie.
    Gdy w instalacji spadnie ciśnienie poniżej 6 bar powinna włączyć się sprężarka a gdy osiągnie 9 bar powinna się wyłączyć. W następnym cyklu powinna się włączyć następna i w kolejnym następna. Zawsze pracuje tylko jedna sprężarka. Wydaje mi się, iż czujnik ciśnienia powinien być analogowy 4-20 mA.
    Proszę o pomoc.

asior

0 12
  • SterControl
  • #2 26 Lis 2012 11:11
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

A z czym masz problem, jeżeli może uściślić. Czujnik może być analogowy, może to być tylko styk zwierny lub rozwierny. Nie ma to większego znaczenia. Ja bym zrobił to na styku, bo taniej i na pewno łatwiej, ponieważ odchodzi ci problem skalowania wejścia analogowego. Ale i z analogowym czujnikiem też nie wiedzę większych problemów. Proponuję abyś uściślił czego nie możesz przebrnąć.

0
  • SterControl
  • #3 26 Lis 2012 12:32
    asmedica
    Poziom 7  

sprężarki mają pracować pojedynczo w cyklu tz "kołowym" czyli pierwsze załączenie włącza się pierwsza, następne włączenie włącza się druga, trzecia i tak w koło.
    I tu właśnie mam problem jak to rozwiązać.
    Ponadto myślałem o zastosowaniu czujnika analogowego ponieważ są bardziej precyzyjne, a swiche mają zbyt dużą bezwładność i precyzję.

as

0
  • #4 26 Lis 2012 14:08
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

Ja bym zrobił to tak. Wektor trzech bitów, każdy odpowiada jednej sprężarce.
    I krążąca jedynka. tzn

Jezeli jest M1(nasz bit odpowiadający pierwszej sprężarce) i pojawia się sygnał startu dla sprężarki setujesz wyjście sterujące pierwszą sprężarką. A poniżej w tym samym networku resetujesz M1, i setujesz M2 (bit odpowiadający 2 sprężarce), oraz resetujesz sygnał startu.

Gdy pojawi ci się kolejny raz sygnał startu sprężarki, analogiczna formuła z tym że bit M2 uruchomi ci drugą sprężarkę.

Dalej już postępujesz analogicznie. 1 krążąca po bitach M1,M2,M3 załatwi sprawę.

0
  • #5 26 Lis 2012 16:10
    asmedica
    Poziom 7  

Dziękuje za pomoc.
    Jestem początkującym posiadaczem zabawki pn. LOGO więc prosił bym abyś podpowiedział mi bardziej jasno z jakich elementów przy programowaniu powinienem skorzystać czy myślałeś rejestrze bit przesuwnego, ale nie wiem jak go włączyć w układ.
    Pozdrawiam
    as

0
  • #6 26 Lis 2012 16:56
    RomanFilipecki
    Poziom 17  

Jeśli ten układ ma zostać użyty w praktyce to proponuję zliczać czas włączenia kadej ze sprężarek, a następnie włączać tą z najmniejszym przebiegiem.

Roman

0
  • #7 26 Lis 2012 18:10
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

Wydaje mi się że to tylko skomplikuje układ, ale może założycielowi wątku będzie łatwiej zrealizować to w takiej postaci. Bo sam czas pracy będą miały zbliżony, nawet jeżeli będą załączały się po kolei.

0
  • #8 26 Lis 2012 18:39
    asmedica
    Poziom 7  

Tak zliczanie czasu pracy jest nie konieczne. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba najprostsze sterowanie naprzemienną pracą przy każdym załączeniu włączana jest inna sprężarka, chyba że opcja, iż każdego dnia pracuje inna.

as

0
  • #9 26 Lis 2012 20:53
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

tomasz_kwasniewski napisał:
    I krążąca jedynka. tzn

Jezeli jest M1(nasz bit odpowiadający pierwszej sprężarce) i pojawia się sygnał startu.... 1 krążąca po bitach M1,M2,M3 załatwi sprawę.

Najpierw musi się pojawić po raz pierwszy, po starcie,... choć jeden marker np. M1=1?!

Dodano po 1 [minuty]:

A co się będzie działo, gdy włączona sprężarka nie jest całkiem sprawna i nie "dobija" ciśnienia?

0
  • #10 26 Lis 2012 22:23
    asmedica
    Poziom 7  

O tym nie pomyślałem. Ale na pewno to jest ważne jeżeli sprężarka pompująca się popsuje lub będzie niewydolna. Widzę, że program robi się zbyt skomplikowany i chyba mnie przerasta. Proszę o wsparcie.
    as

0
  • #13 19 Wrz 2013 18:41
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

pafciowaw napisał:
    tomasz_kwasniewski napisał:
    I krążąca jedynka. tzn

Jezeli jest M1(nasz bit odpowiadający pierwszej sprężarce) i pojawia się sygnał startu.... 1 krążąca po bitach M1,M2,M3 załatwi sprawę.

Najpierw musi się pojawić po raz pierwszy, po starcie,... choć jeden marker np. M1=1?!

Dodano po 1 [minuty]:

A co się będzie działo, gdy włączona sprężarka nie jest całkiem sprawna i nie "dobija" ciśnienia?

Dawno tu nie zaglądałem. Idea działania to jedno a obsługa defektów to drugie. Pojawienie się choć raz jedynki to chyba nie jest aż taki problem do zrealizowania, wystarczy sprawdzić czy wektor różny od zera. Jeżeli nie to wpisać jedynkę w dowolne miejsce wektor. Naprawdę nie sądziłem że można tak mnożyć problemy.

0