Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SD14R1B - Zatrzymujące się pokrętło programatora/brak poboru wody

swircyk 25 Lis 2012 22:41 5526 8
  • #1 25 Lis 2012 22:41
    swircyk
    Poziom 7  

Witam
    Zmywarka Bosch SRI3015 / SD14R1B do zabudowy z 2003 roku. W 2008 nie domywała naczyń - czyszczenie płaszcza i hydrostatu pomogło.
    Kilka dni temu, w czasie zmywania zatrzymało się pokrętło programatora w połowie 3 programu. Fakt ten zauważyłem dopiero następnego dnia, i przez kilkanaście godzin zmywarka była włączona z zablokowanym programem. Przy kolejnym uruchomieniu zmywarka nie chciała pobrać wody. Rozebrałem i przeczyściłem płaszcz wodny oraz hydrostat. Zmywarka pobrała wodę, całkiem dobrze sobie radziła :) ale znów zatrzymała się w połowie 3 programu ( delikatnie popchnięta ręcznie dokończyła zmywanie). Przy drugim uruchomieniu pokrętło programatora zatrzymało się dwukrotnie ( i znów pomoc manualna i ukończone zmywanie). Przy kolejnym uruchomieniu pokrętło zatrzymywało się bodajże pięciokrotnie, a po ukończonym cyklu okazało się, że rozmiękczona kostka leży na dole a naczynia są nie umyte ( prawdopodobnie zmywarka pobrała za małą ilość wody ).
    Jeśli mieliście podobny przypadek to proszę o podzielenie się wiedzą i radą, Jeśli nie mieliście, to i tak wszelkie sugestie są jak najbardziej mile widziane :)

pozdrawiam.

0 8
  • #2 25 Lis 2012 22:48
    zhudomel
    Specjalista AGD

A wodę grzeje?

0
  • #3 26 Lis 2012 09:30
    swircyk
    Poziom 7  

Tak. Wykonany pełny cykl zmywania w dwóch pierwszych uruchomieniach ( jedyne co funkcjonowało źle, to pokrętło programatora).

Edit

Okazuje się, że objawy, które podałem w poprzednich postach nie do końca odpowiadają prawdzie. Zmywarka zatrzymała się w połowie 2 programu, a nie jak podałem 3. Zmywarka kończyła cykl, ale prawdopodobnie po pierwszym odprowadzeniu wody już jej więcej nie pobierała.

Dzisiaj przyjrzałem się ponownie problemowi i sytuacja wyglądała następująco:

1. Zmywarka po uruchomieniu nie chce pobrać wody
    2. Rozebranie i ponowne, gruntowne czyszczenie płaszcza i termostatu.
    3. Po złożeniu zmywarka pobiera wodę i pracuje poprawnie do połowy programu nr 2
    4. W momencie kiedy powinna odprowadzić wodę, robi to ( ale jakby nie całą ?)
    5. Nie pobiera nowej wody, a pokrętło przeskakuje jeszcze kilkakrotnie i
    zmywarka zamiera.

Przy ponownej próbie uruchomienia zmywarka nie wystartowała i nie pobrała wody, ale !!!! po wyjęciu i włożeniu płaszcza ( dosłownie ) zmywarka pobrała wodę i zrobiła dokładnie to samo co w pkt 3-5.

Lekko zdurniałem :D Jeśli macie jakieś sugestie, będę wdzięczny.

0
  • #4 26 Lis 2012 23:33
    zhudomel
    Specjalista AGD

Odpływ wody sprawdzony? Wszystko po kolei od komory myjącej do kanalizacji.

0
  • #5 27 Lis 2012 21:10
    swircyk
    Poziom 7  

Uffff To był długi i wyczerpujący dzień.
    Czyściłem, sprawdzałem i analizowałem. Wykluczyłem odpływ i skoncentrowałem się na poborze wody.
    Myślę, że znalazłem przyczynę " niechęci " zmywarki do zalewania się :D
    W trakcie walki, zdjąłem kostki z mikroprzełączników i wystające blaszki potraktowałem płynem do czyszczenia styków. Po ponownym uruchomieniu zmywarka zaczęła pobierać w końcu wodę, ale "pulsacyjnie" z przerwami, aż w końcu przestała. W akcie desperacji postukałem w mikroprzełącznik, który na obrazku oznaczony jest literą A i pobór wody ruszył.

Zmywarka Bosch SD14R1B - Zatrzymujące się pokrętło programatora/brak poboru wody

Odpowiednio manewrując kostką w momencie pobierania wody, a raczej odciągając ją od zmywarki, cały proces mycia został zakończony - wszystko ślicznie domyte.

Pytania:

1. Czy próbować doczyścić lepiej styki, czy też wymienić mikroprzełącznik ?

2. Jeśli wymienić, to gdzie takie cuś kupić i jak się do tego zabrać ?

0
  • #6 28 Lis 2012 01:37
    zhudomel
    Specjalista AGD

swircyk napisał:
    postukałem w mikroprzełącznik, który na obrazku oznaczony jest literą A i pobór wody ruszył.
    Jeśli się powtórzy problem, to sprawdź, czy zacznie pobierać gdy naciśniesz dźwignię J.

0
  • #7 28 Lis 2012 23:21
    swircyk
    Poziom 7  

zhudomel napisał:
    Jeśli się powtórzy problem, to sprawdź, czy zacznie pobierać gdy naciśniesz dźwignię J.

Nie miałem takiej okazji. Kupiłem nowy spray, przeczyściłem styki jeszcze dwukrotnie i wszystko działa jak w zegarku.
    Dziękuje zhudomel za wykazane zainteresowanie.

Temat zamknę za kilka dni - może ktoś jeszcze odpowie na pytanie nr 2, bo jak znam życie problem powróci sooner or later.

0
  • #8 29 Lis 2012 00:25
    zhudomel
    Specjalista AGD

Masz na pw; nie wiem czy mają takie same, ale można sprawdzić.

0
  • #9 30 Lis 2012 14:53
    swircyk
    Poziom 7  

Zamykam temat.

0