Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podwyższenie napięcia z 5V na 7V-9V do startu wentylatora

harder1976 26 Nov 2012 09:47 3963 10
    harder1976
    Level 9  
    Witam,
    Taki mały temacik - potrzebuję podwyższyć napięcie w NAS z 5V na 7-9V do startu wentylatora w zasadzie na chwilę rozruch wentylatora. Obecny wentylator jest zasilany 5V ale strasznie głośno chodzi i chcę wymienić na 12V i puścić go na wolne obroty. Niestety, wentylator trzeba ruszyć palcem żeby zaczął się kręcić, potem już działa bez problemu. Ogólne pojęcie o elektronice mam, próbowałem zbudować do tego celu joule thief-a ale niestety coś mi nie działa i nie wiem dlaczego, ale mniejsza o to. Jakieś pomysły ? Do wyboru w zasadzie mam 5V i tylko 5V. Owszem, można by przerobić to na zasilaczu 12V i obniżyć napięcie LM7805 na 5V i osobno zasilić wentylator z 12V ale wolalbym unikąć rozlutowywania wtyczki zasilania na płycie głównej. Musiałaby to być przetwornica DC-DC step up. Jakiś działający schemat ?
    User removed account
    Level 1  
    harder1976
    Level 9  
    Chyba się nie zrozumieliśmy - ma być podwyższenie napięcia, bo za dużo trzeba przerabiać i o to w tym wątku chodzi.
    User removed account
    Level 1  
    vodiczka
    Level 43  
    Wentylator 12 V zasilany 5V prawdopodobnie będzie gorzej chłodził niż 5V zasilany 5V. Czy o to ci chodzi? Wymień wentylator na nowy o niskim poziomie hałasu i po problemie.
    harder1976
    Level 9  
    Wentylator chłodzi układ scalony, który i tak ma radiator więc chłodzenie może być minimalne. Nie ma cichych wentylatorów o wymiarach 30x30mm np o 16-17dB zasilanych z 5V. Dlatego właśnie kupiłem noiseblockera o zblizonych wymiarach ale trochę przerosło mnie zasilenie go. Ktoś pomoże z tą małą przetwornicą ?
    vodiczka
    Level 43  
    harder1976 wrote:
    Wentylator chłodzi układ scalony, który i tak ma radiator więc chłodzenie może być minimalne

Ciekawy punkt widzenia, sądzę że chłodzenie musi być zgodne z założeniami konstrukcyjnymi (ewentualnie mocniejsze przy podkrecaniu procka) ale może się mylę. :cry:
    Chcesz mieć minimalne i cichszy wentylator to obniż zasilanie z 5V do 3V stosując rozwiązanie zaproponowane przez marekzi. :D
    harder1976
    Level 9  
    Wlaśnie zrobiłem dzielnik napięcia i wentylator 5V nie startuje na 3,6V.
    User removed account
    Level 1  
    harder1976
    Level 9  
    Kupiłem przetwornicę DC-DC step up i problem się rozwiązał