Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Samba 130 Zwrotnica Janbo J-3B

bolek_cl 26 Lis 2012 10:13 2466 7
  • #1 26 Lis 2012 10:13
    bolek_cl
    Poziom 8  

Witam

Odkopałem u znajomego Tonsil Samba 130, niestety w środku nie ma zwrotnic. Chciałbym uruchomić te kolumienki. Oczywiście znalazłem oryginalny schemat zwrotnicy , ale ja go nie zrobię...

Pytanie zwrotnica Janbo J-3B 8 OHM 1100/5500 Hz 6/12/6/12 dB/okt..

Głośniki w tych kolumnach to :
    GDN16/40/1 8 Ohm 100-5000 Hz
    GDM10/80/2 8 Ohm 1000-9000 Hz zalecana częstotliwość podziału - 1 000 Hz
    GDWK8-12/120 8 Ohm 2000 - 20000 Hz zalecana częstotliwość podziału: 4 800 Hz

Nie mam sprzętu do pomiarów, a nauka potrzebnej wiedzy do wykonania zwrotnicy pewnie też by zajęła dekadę :-).

Czy ta zwrotnica będzie pasować do tych kolumn?
    Może jakieś inne ?

0 7
  • #2 26 Lis 2012 11:23
    Arkadyo
    Poziom 29  

Będzie pasować każda zrownica 3 drożna tyle, że wszystkie zwrotnice oprócz tych z pomiarów będą pasować gówniano tzn na nich zestaw nigdy nie zagra tak dobrze jak na oryginalnych zwrotnicach. Pewnie znalazłby takich userów, co zwrotkę zaprojektowaliby do tego zestawu lepiej od tonila :P ale... wystarczy Ci oryginał.
    Jak masz schemat to poszukaj kogoś kt Ci pomoże zakupić w sieci elementy i to poskładać - to najtańsza wersja. Najmniejszym wysiłkiem to zlecić wykonanie komuś wg schematu. Niestety to najdroższe rozwiązanie. Jak po najmniejszej lini oporu pójdziesz to zagadnij firmę Polink Wilkowo. W zasadzie wszyscy audiodiyowcy u nich kupują podzespoły do zwrotnic i nie tylko. Wykonuja również zwrotnice wg schematów. Tylko nie przesadzaj z jakością elementów.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

0
  • #3 26 Lis 2012 11:52
    bolek_cl
    Poziom 8  

Dzięki za szybką odpowiedź.

Już wiadomo gdzie są zwrotnice z tych kolumn, pojechały w innych gdzieś daleko w innych obudowach.

Znalazłem schemat zwrotnicy Tonsil Soundfinder 130, podobno to to samo co Samba 130
    w sms dostałem oznaczenia z podzespołów z oryginalnej zwrotnicy i .... są inne niż w schemacie od sounfindewów.

Cewki są niepodpisane.
    Kondensatory Miflex mkase-011 3uf3M 250V-FN
    oraz 2,2uF FM250V mkase 11-80
    i chyba rezystor 4R??RDCO9511"zalane klejem nieczytelne" wpięty pomiędzy kondensatory i nijak się to ma do schematu gdzie jest 2,2uF i 4,7uf rezystor 2,2 Ohm pomijam oznaczenia cewek

0
  • Pomocny post
    #4 26 Lis 2012 14:28
    Arkadyo
    Poziom 29  

Jedyne zdjęcie jakie znalazłem w sieci okresla samby 130 jako zgb 50-8-543 a to napewno jest oznakowanie soundfinderów. Może zobacz jakie masz przetworniki w zestawie - ich oznaczenia. w sounfinderach 130 były : gdn 16/5016 8ohm; gdm10/80/2 8 ohm i gdwk 8/12/120 8ohm.
    Jak masz takie przetworniki to rób zwrotke od soundfinderów a jak nie to bedziem szukać dalej. Tylko podaj jakie przetworniki mają te samby. Mam katalogi chyba wszystkich tonsili.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyA
    S)

0
  • #5 26 Lis 2012 14:46
    bolek_cl
    Poziom 8  

Od sounfindera różni się GDN , mój ma górne zawieszenie gumowe, soundfinder pianka.

Głośniki w tych kolumnach to :
    Samba GDN 16/40/1 8 Ohm Sounfinder GDN 16/50/16
    GDM 10/80/2 8 Ohm
    GDWK 8-12/120 8 Ohm
    Tabliczka znamionowa zgb 50-8-543
    Kupowane około 17 lat temu, czyli 1995, w sklepie Tonsil.

Oczywiście spisałem symbole.

Głóśnik GDN ma drobną wypukłą siateczkę na kopułce.
    Nie znalazłem odpowiedniego zdjęcia.

Przejrzałem wszelkie odnalezione dokumentacje Tonsila jak i o głośnikach tak i o produkowanych zestawach.
    Tylko Sounfinder, o Sambie nic. Tylko to, że Samba to Soundfiner :-).
    Głóśniki oryginalne na 100%, nieregenerowane, takie jak z Tonsila wyjechały.

0
  • Pomocny post
    #6 28 Lis 2012 14:52
    Arkadyo
    Poziom 29  

Szukałem coś o tych sambach i w sieci niestety jest niewiele. Ja bym zrobił do nich zwrotnice od soundfinderów. W schemacie jaki znalazłem dla sfinderów 130 jest ten sam gdm i gdwk jak u Ciebie w Sambach także jest tylko kwestia jak ten Twój gdn 16/40/1 zagra na filtrze dla sf130 - wg mnie dobrze. Tam jest prosty filtr I rzędu tj. cewka 2 mH i wydaje mi się, że te Tonsile 16/40 i 16/50 w wersji 8Ω nie różnią się aż tak bardzo charakterystykami przebiegu impedancji żeby narobić bałaganu z podziałem w takim zestawie. Może się minimalnie przesunie ale raczej tego nie usłyszysz. Jak na mój gust montuj te zwrotnice od sf 130 i będzie grało prawidłowo.

0
  • #7 29 Lis 2012 00:01
    bolek_cl
    Poziom 8  

dzięki za pomoc Arkadyo
    -------------------------------------------------------------------------
    Sprawdzę trzy zwrotnicę, mają według "wyczytanej wiedzy na "elektroda.pl/forum" dobre cięcia jak dla tych głośników i pewnie nie usłyszę różnicy, jak usłyszę dam znać...tak wiem różnicę usłyszę tylko po dokładnych pomiarach :-) i oczywiście wymianie głośników na "subiektywnie" lepsze i nowym obliczeniu zwrotnicy plus pomiary,
    bye bye

Sorki troszkę mnie elektroda zatkała, 1 % fachowych wypowiedzi w postach,
    ale ocena jest subiektywna, tak jak i dźwięk .... zależna od .....duchowych potrzeb?

3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    (dj-MatyAS)

0
  • #8 29 Lis 2012 08:29
    Arkadyo
    Poziom 29  

Bolek nie wiem za bardzo o co Ci chodzi w poprzednim poście ale nic nie wymieniaj tylko rób zwrotnice od sonfinderów 130 i podepnij te samby na nich.
    To prosta zwrotnica i tak:
    Gdn na filtrze I rzędu - szeregowo cewka 2mH, może być rdzeniowa ale z drutu raczej nie mniej niż 1mm.
    GDM ma tylko jeden filtr w tym schemacie - górnoprzepustowy II rzędu, kondensator 4,7 uF szeregowo i cewka 0,3 mH równolegle - może być z cieńszego drutu tak z 0,7 mm.
    Gdwk jak wyżej jest na filrze II rzędu - górnoprzepustowy z kondensatorem 2,2 uF szeregowo i cewką 0,3 mH równolegle. Tłumienie gdwk jest realizowane poprzez rezystor 2,2 ohm wpięty przed filtrem.
    Proponuje elementy które idą w "torze audio" kupić troszkę lepsze czyli obydwa kondensatory i rezystor.
    Na zakupy polecam firmę polink wilkowo. Jak coś to pisz na priwa to Ci napisze co kupić i jak to złożyć.

0