Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odłączanie urządzeń usb 3.0 na wewnętrznych złączach płyty GA-Z77X-UD5H

26 Lis 2012 11:54 1644 11
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam problem z portami wewnętrznymi USB 3.0 do wyprowadzenia na przedni panel.
    Problem polega na tym, że po podłączeniu urządzenia np. pendrive podczas kopiowania jakiegoś pliku, wewnętrzne złacze usb 3 odłącza moje urządzenie. Problem ten nie występuje jeśli podłączony jest np pendrive obsługujący standard USB 2.0.
    Dziwne jest również to, że wszystkie 4 porty usb 3.0 wyprowadzone na tylny panel działają prawidłowo, problem dotyczy tylko tych wewnętrznych złączy.

Mógłby ktoś pomóc, bo chyba już przetestowałem wszystkie możliwości na które wpadłem, i nic więcej mi nie przychodzi do głowy.
    z góry dzieki ;)
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 40  
    Może wyda ci się dziwne ale ponieważ USB 3.0 "przepisowo" pobiera więcej prądu a z reguły wewnętrzne gniazda są dalej na płycie co niesie za sobą stratę pozostają dwie przyczyny:

1. kontroler przy przeciążeniu sam odłącza zasilanie od portu (ponieważ zasilanie pod ten port "idzie" przez cała płytę "musi" chronić ścieżki i inne elementy). [ewentualnie zobacz w manualu do płyty czy czasami wewnętrzne USB 3.0 nie mają w opisie z góry ograniczeń prądowych]

2. Zasilacz "nie wyrabia" - Jakiej klasy masz zasilacz?
  • Poziom 10  
    O ograniczeniach pradowych nic w manualu nie znalazłem, zasilacz to corsair TX750v2 tyle ze wydaje mi się że jakby zasilacz miał nie wyrabiać to i te tylne pory na płycie by nie chodziły dobrze, a ich mi nie odłącza, działają normalnie.
    Co do tego że za duży prąd płynie przez płytę to byłoby dziwne, bo po co wtedy gigabyte w ogóle by robił te porty? Z góry zakładając że nie będą działać? Myślę że może tutaj czasem chodzić o jakiś sterownik tyle że wszystkie sterowniki ze strony gigabyta mam zainstalowane.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 16  
    Przewody zbyt cienkie i nie parowane tak jak kolega wcześniej napisał spadki napięcia i utrata transmisji.
  • Poziom 10  
    Kable są grube, obudowa corsair 400R
    Pomimo tego na załączonej stacji danej z płyta od gigabyta, która ma na celu wyprowadzenie dodatkowych usb 3 na przedni panel występują identyczne problemy, a raczej gigabyte z płytą nie dał do wyprowadzenia usb 3.0 których kable są za cienkie (nieodpowiednie). Tutaj nie tkwi problem, raczej musi być on gdzieś indziej.
  • Poziom 40  
    Rzeczywiście podłączasz pena 3.0 i przestaje działać czy jest to jednak dysk zewnętrzny?

Jeżeli dysk to czy ma ewentualnie wejście dodatkowego zasilania (kompatrybilny z 2.0 powinien mieć) a gdy ma, to podłącz napięcie i sprawdz czy też wyłącza - wyeliminujesz przyczynę poboru mocy (będziemy wiedzieć czy to przez za duży pobór czy sterowniki).

Na marginesie "głupie" przeciągnięcie kabli z danymi obok napięciowych/lub innych może wpływać na przesył danych. Masz może możliwość przeplecenia tych przewodów do usb przez jakiś rdzeń toroidalny [takie kółeczko] (wystarczy nawet jedna pętla)?
  • Poziom 10  
    Tak pen ADATA 32GB pod USB 3.0 - dodam tylko, że transmisja ginie tylko podczas zapisu, podczas zgrywania jest ok.
    Z dyskiem mam podobnie, po prostu ginie transmisja danych. Dysk WD 1TB pod USB 3.0. Do dysku mam jeden kabel który działa również pod USB 2.0 np. na laptopie (bez problemu).

Z tymi kablami jeszcze jednak mnie zainteresowało, rzeczywiście jak umieściłem raz inaczej przewody, to pendriva w ogóle mi nie znajdował w jednym z portów (w drugim "wyskakiwał") , po zmianie, normalnie pojawiał sie, lecz podczas transmisji znikał.
    Rdzeń toroidalny? gdzie go dostane ? to jest to samo co rdzeń ferrytowy, który jest np. przy kablach od monitorów? bo taki to bym znalzał (miałem kilka takich w komplecie z TV składane z dwóch części nakładane na kabel i spinane do siebie)
    coś takiego:

jeżeli mogłoby być to coś takiego jak na powyższym zdjęciu to mógłbym w sumie od zaraz spróbować, tylko gdzie go zamontować? i w jakiej ilości?
  • Poziom 40  
    Nie wiem czy ci starczy kabla/przewodów do zrobienia pętli na tym rdzeniu od monitora. :) myślałem o jakimś mniejszym "kółeczku ferrytowym" w stylu obrączki.
    Ale spróbuj. Chodzi o to żeby po zamknięciu kabel tak jakby zrobił pętlę na rdzeniu. (taka cewka z jednym zwojem)

Ewentualnie może zekranizować kabel.
    Wiem że to chałupnictwo ale dla samego sprawdzenia spróbuj może owinąć przewody usb spożywczą folią aluminiową i dotknij ją do obudowy. Taki ekran zmasowany.
    Tylko abyś nie zwarł jakiś urządzeń na płycie głównej i w pobliżu.
  • Poziom 10  
    Ok, spróbuje ale czy po prostu założenie tego koła na kabel bez robienia pętli nic nie da? Przykładowo jeden rdzeń na kablu blisko płyty gdzie podłączam usb, a drugi na kablu w pobliżu gdzie wychodzi na
    zewnątrz obudowy. Tak jest robione np.na kablach od monitorów.
    Co tak w ogóle da zrobienie tej pętli na rdzeniu ferrytowym? Pytam z czystej ciekawości ;-)
  • Poziom 40  
    Możesz spróbować i tak (bez pętli) przeciez i tak nic się nie popsuje.
    W sumie powinno na to samo wyjść bo przecież:
    Dławik wykonany z użyciem rdzenia ferrytowego tłumi wszelkiego rodzaju zakłócenia w.cz. lub impulsowe rozprzestrzeniające się po przewodach.
    Zapobiega rozpływaniu się prądów w.cz. po ekranie kabla.

W sumie masz dość szeroki ten "dławik". Z tym że tak będzie "łapać" bardziej tylko w.cz.
    Pętla z reguły powiększa sprawność dławienia dodatkowych zakłuceń. Np. "piki" napięcia będa lepiej dławione.

tu z wikipedii:
    Dławik - cewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym lub rzadziej bez rdzenia (powietrzna), zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego lub służąca do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja.

• Poziom 10  
    niestety zabawa w rdzenie ferrytowe nie pomaga... ;/
  • Poziom 40  
    Osobiście nie mam pomysłu. Może inni z forum się wypowiedzą.